IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как компютрите навлязоха в търговията с акции

Машините, виновни за някои борсови сривове напоследък, навлязоха именно, за да отстранят грешките, допускани от човешкия фактор

13:21 | 15.09.13 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Компютрите, които преди 50 години прокудиха служителите, занимаващи се с бумащината, а в днешно време - брокерите, станаха толкова мощни, че техните грешки също водят до пазарни сривове. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Компютрите, които преди 50 години прокудиха служителите, занимаващи се с бумащината, а в днешно време - брокерите, станаха толкова мощни, че техните грешки също водят до пазарни сривове. Снимка: Ройтерс

През 1969 г. две компании - Goodbody & Co. и Hornblower & Weeks-Hemphill, Noyes – представят автоматична компютърна система, която замества ключови стъпки при размяната на ценните книжа. Клифтън Уокър, отговарящ за операциите в Hornblower, обяснява ясно защо неговата компания прави инвестиции за 6 млн. долара в два от компютрите на Control Data: „Кризата с хартията всъщност е криза на грешките, а не на хартията“. Председателят на Изпълнителния съвет се хвали, че "чрез новата система вероятността за грешка е почти напълно елиминира".

Системата на Hornblower става изключително популярна. И други компании поемат по същия път и до няколко години размяната на ценните книжа става изцяло автоматизирана. През същия този период Нюйоркската фондова борса се сдружава с новосъздадената клирингова къща Central Certificate Servicе за създаването на най-модерната компютърна система, която да помага за елиминирането на бумащината и по-нататъшно намаляване на грешките.

Не всички брокерски къщи внедриха компютрите. Много не успяха да се спряват с автоматизирането – похарчиха много пари за скъпи системи и след това не успяха да свикнат с прехода от хартията към компютъра.

Други компании така и не успяха да разчистят многобройните грешки по сделки, допуснати по небрежност, и придружаващите ги купища бумащина. Мечия пазар през 1969 г. и 1970 г. притисна редица от тези лошо управлявани компании до стената. Уайът Уелс изчислява, че по това време около една шеста от брокерски къщи са фалирали.

Въпреки всичко, когато пазарът се възстанови, компаниите, които продължаваха да ахривират сделките в големи класьори, изчезнаха, а оцелелите извлякоха ползите от автоматизацията. През 1976 г. директорът на търговския отдел на Merryll Lynch споделя, че само десетилетие по-рано „щяхме да видим 50-60 хил. листи с поръчки за 50-60 хил. сделки, които трябваше да обработваме ръчно. Но сега всичко е в паметта на компютъра и така и не ги виждаме.“

След като хартията изчезна, грешките намаляха. В следващите десетилетия компютрите проникнаха във всяко кътче на Wall Street, превръщайки се в нещо обичайно за стила на работа.

Но напредъкът изплати някои погрешни дивиденти. Компютрите, които преди 50 години прокудиха служителите, занимаващи се с бумащината, а в днешно време - брокерите, станаха толкова мощни, че техните грешки също водят до пазарни сривове. Това донякъде буди носталгия към технически грешки, които допускаха служителите на Wall Street преди половин век.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:28 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 21 rate down comment 1
melon
преди 10 години
Прекрасна идея! Хем ще е по-сигурно, може би по- бързо и ще намалее брокерската гилдия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Е, дошло е времето същото да се случи и при търговията с имоти! И съответно да отпадне както бумащината, така и хората, които се занимават с нея - нотариуси и брокери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още