През последното десетилетие огромното количество от краткосрочен капитал, който бе инжектиран в банковата система на Китай, накара търговските банки и другите финансови институции да увеличат с устойчив темп предлагането на кредити, особено чрез сенчестото банкиране, което предизвика огромен кредитен балон и свръхинвестиции. В опит да се справи с нарасналия риск, новите управляващи на Китай сега отказват да осигурят нови ликвидни инжекции за икономиката, както и да ограничат кредитирането в нерентабилните сектори.
Но тези усилия могат да предизвикат финансова криза и Китай да извърши невиждана рекапитализация на банковата си система. При такъв сценарий необслужваните кредити в китайската банкова система ще се увеличат до колосалните 1 трлн. долара.
Очевидно средствата за рекапитализиране на банките в страната ще дойдат от предлагането на правителствен дълг, деноминиран в юани. Но общият дълг на Китай, включително и задбалансовите финансови средства на местните органи на властта (including off-balance-sheet local-government financing vehicles), най-вероятно вече възлиза на 70% от БВП.
Въпреки споровете за точната цифра, заключението на икономистите Кармен Рейнхарт и Кенет Рогоф, че високият дял на дълга в БВП може да спъне икономическия растеж, важат с пълна сила. Ето защо не съществува вероятност, че, ако делът на дълга достигне 100% от БВП, това ще е в интерес на Китай в дългосрочен план.
Дори ако лидерите на Китай са решили, че са готови да следват тази стратегия, те най-вероятно няма да го направят, страхувайки се от инфлацията, която повече от която и да е друга икономическа променлива, предизвиква напрежение в обществото.
Като имаме предвид това, в случай на криза Китай ще започне да продава огромните си резерви от американски дълг. За жалост негативните последици за Китай от един такъв ход ще бъдат далеч по-тежки от първоначалните.
Инжектирането на американски ДЦК в банковия сектор и последващото им превръщане в юани ще заздравят китайската валута. Но повишаването на курса по всяка вероятност ще бъде компенсирано от отлива на капитали, като по-свободния контрол над капиталите ще позволи на спестителите да се спасят от финансовата криза.
Нещо повече, дори и юанът да върне позициите си в краткосрочен план, за Китай вече не представлява интерес да поддържа износа си конкурентоспособен, както беше преди. Сега износът представлява само 5% от БВП на страната.
На фона на казаното дотук Фед, вместо само да говори как и кога ще намали обема на програмата си за количествени улеснения, трябва да се подготви и за потенциални продажби на американски дълг. Трябва да имаме предвид, че влиянието на количествените улеснения на Фед върху рекапитализацията на китайската банкова система ще отслаби силите на местната парична политика и ще покачи лихвите по кредитите и ще спъне икономическия растеж. Ето защо Фед трябва да бъде готов да продължи програмата си за количествени улеснения в случай, че настъпи финансова криза в Китай.
След като прекара години в опит да изолира американската икономика от последиците на собствената си банкова криза, Фед ще бъде принуден да спасява и китайските банки. Това би преосмислило и, кой знае – може би и заздравило - отношенията между САЩ и Китай.
преди 11 години Китай е натрупал 3.5 трилиона долара резерв главно под формата на ценни книжа. Колосална цифра, като знаем, че един трилион е един милион милиона. И сега ако започнат да продават доларът ще се срине. А дали не е това целта? Има един икономист - Майк Ларсон, който живее в Китай и от доста време твърди, че китайците искат да направят юана световна валута - много по-силна, отколкото е долара сега. За това купуват и произвеждат злато на поразия. Целта е юанът да има златно покритие и да замести почти всички останали валути. Ако нещата продължават така - не виждам какво би могло да ги спре. Долара спокойно можем да го отпишем - той си е мъртвец. А ако износът на Китай наистина е само 5% от БВП и въпреки това са заляли света със стоките си, то би трябвало жизнения стандарт в Китай да е изключително висок. И как с тия 5% износ ги натрупаха тия трилиони резерви? Тука някое от числата не е вярно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ако само 5% от БВП на Китай се формират от износа, би трябвало да нямат проблем, ако вътрешното търсене расте пропорционално на ръста на производителността на труда, ако има равновесие между натрупване и потребление. Това, обаче, е невъзможно за общество в което няма свобода и защита на труда.Следователно китайският растеж да няколко години ще се занули въпреки всички монетарни номера. Тази улица е еднопосочна и Кимерика е една Химерика. Интересни са подробноститет и фактите, но от една страна имаме дефлационен натиск поради изоставане на търсенето и доходите в глобален мащаб от производителността, а от друга наливане на пари в опит за спасяване растежа. Това не е трайно решение. Изобщо не е решение, а симптоматично лекарство което не лекува проблема. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Китай мжеха поне да тестват реакциите на ФЕД с някой друг трилион. отговор Сигнализирай за неуместен коментар