IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Може ли ЕЦБ да се трансформира в система от регионални централни банки?

Немски икономист прави предложение националните централни банки да бъдат заменени с регионални по примера на Федералната резервна система на САЩ

16:50 | 05.08.13 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Може ли ЕЦБ да се трансформира в система от регионални централни банки?

Как да поправим системата?

Правилното лекарство е да преустроим ЕЦБ по примера на Федералната резервна система на САЩ. Регионалните федерални банки не обхващат само един щат, а много от тях. Федералната резервна система на САЩ е съставена от 12 регионални федерални банки.

Наистина възникват проблеми в платежните баланси и различия в конкурентоспособността между регионалните територии на Фед, но те не се влияят от желанията на политиците и от местното законодателство. Регионалните банки нямат почти никаква връзка с финансирането на отделните щати. Спасяване на регионална федерална банка също не се допуска.

Проф. Майкъл Бърда предлага по подобен начин да се раздели и територията на Европа, като се обособят пет региона, които биха могли да се управляват от пет регионални централни банки – източен, западен, северен, южен и централен.

Преначертаването на картата на ЕЦБ включва разделянето на териториите на по-големите страни на няколко по-малки части. Това ще помогне да се възстанови неутралната и независимата парична и кредитна политика.

Броят на членовете на Управителния съвет, които ще представляват съответния регион, могат да бъдат избирани на база дела на населението на страните или размерът на БВП. Управителните органи на новата ЕЦБ могат да получат одобрението на Европейския парламент, след като са предложени от местни власти.

Вместо да бъдат наказвани, по-малките страни биха могли да спечелят повече в сравнение с това, което биха спечелили по-големите държави. Промени може да има и в системата TARGET-2. Те също могат да се базират на броя на населението или на дела на БВП на съответната държава.

Чрез елиминирането на влиянието на националната парична политика може да се увеличи ефективността и функционалността на паричния съюз. Една неутрална рамка, основана на пазарните принципи, за определяне на достъпа на частните банки до кредит, отпускан им от централните, ще бъде от съществено значение за функционирането на банковия съюз.

Суровите правила на ЕЦБ за рефинансирането на банките, базирани на тяхната кредитоспособност, ще принуди страните-членки да бъдат по-дисциплинирани. Дългосрочните рефинансиращи операции на централните банки в помощ на частните ще останат в миналото.

Следващата стъпка по пътя на интеграцията в Европа ще бъде най-трудната. Това ще изисква дори по-голяма отдаденост към паричния съюз, т.е. това ще бъде истинско предизвикателство. И все пак, осигуряването на устойчиво бъдеще на истински независимата и неутрална парична политика (и същевременно да не противоречи на целта на ЕЦБ в дългосрочен план - ценовата стабилност) е абсолютно необходимо. Без целенасочени действия за деполитизиране на паричната политика е малко вероятно, че еврото в сегашната му форма ще бъде в състояние да издържи на макроикономическите шокове през идните години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 0
Сините камъни
преди 10 години
Може, но не трябва!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 0
0pk
преди 10 години
Ще функционира като една многоглава ламя?Как беше там за ламята, дето като отрежеш една глава изниквали 2? :Dhttp://***.youtube.com/watch?v=OozRKUUChbUой ламьо ламьо... :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 0
iivanoff
преди 10 години
Ако ти задам обратната задача - ще я решиш ли? - Я провери каква част от "приходите" на Русия от "суровини" влизат в държавния бюджет! /давам нарочно за пример силно "суровинна" държава/ - ама излез от популизма - изказвания на политици и т.н.Защото тезата ти се гради в/у допускането /не е доказано от теб още!, затова е допускане/, че наличието на суровини в дадена държава определя "силата" на валутата и!Хайде като оправиш това - ще продължим... ще ти покажа, че манипулацията е над всичко, а тази е от простите /1-во ниво/ !!!А за там където аз те бутам да погледнеш, местонахождението на суровините НЯМА никаква значка... нали се сещаш, че идеята на "управлението" е именно да изземват суверинитет, именно въпреки местните суровини и др. плюсове!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 6
supertrader
преди 10 години
Причината е неравномерното разпрезеление на суровините, ако се разпределят по равномерно и няма да има нужда от силни валути, признати от всички.Всяко нещо има начало и край обаче, запада ще го отнесе скоро..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
Ей това най-ме кефи:"Чрез елиминирането на влиянието на националната парична политика може да се увеличи ефективността и функционалността на паричния съюз. Една неутрална рамка, основана на пазарните принципи, за определяне на достъпа на частните банки до кредит, отпускан им от централните, ще бъде от съществено значение за функционирането на банковия съюз."Да, рамката ще е неутрална, дотолкова, доколкото няма да е национална - повече НЕ! и после "основана на пазарните принципи" - Ей това е най-веселата част -> няма пазарни принципи тук , а само манипулация на пазарите ЧРЕЗ определени пазарни принципи! И най-много ми е неприятна манипулацията, че все от определена човешка грешка, се е стигнало до постигнатата конкретна цел!...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
Ето как "случайно" се предлагат, предвидени от "конспиративно-мислещите" отдавна конкретни неща, неприложими и неосъществими никога при свободен пазар... и то все за наше добро!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още