В свой анализ, публикуван на сайта voxeu.org, Филип Бакета, професор по макроикономика в Университета в Лозана, и Ерик ван Уинкууп, професор по икономика от Университета във Виржиния, дават обяснение за бързото разпространение на т.нар. Голяма рецесия.
След като през 2008-2009 г. световната финансова и икономическа криза възникна в САЩ, бяхме свидетели на рязък спад в производството, потреблението и инвестициите. Спадът в показателите се отрази по сходен начин и в страните от останалия свят.
Спад в производството
Авторите правят съпоставка на спада в брутния вътрешен продукт на САЩ и още 20 страни. Макар и с по-малко, БВП на 20-те страни се свива едновременно с този на САЩ. Процесът започва в края на 2007 г. Тогава БВП на САЩ спада, за да достигне -5% през 2009 г. Производството в другите страни се свива едва с 2%, но следва същия тренд. Едва към края на 2011 г. наблюдаваме синхрон във възстановяването на икономическия растеж.
Кризата засегна потреблението и инвестициите
Синхрон има и при потреблението и инвестициите. Отново в периода на зараждането на икономическата криза потреблението в САЩ се свива рязко в сравнение с другите 20 страни. То се възстановява по плавно в другите страни, но все още не е достигнало предкризисните си нива. Потреблението в САЩ се подобри през 2010 г. и надмина с малко състоянието си преди кризата.
Авторите на изследването описват спада на инвестициите в САЩ като по-плавен. Те обаче достигат дъното - почти -25% през 2009 г. В една линия се движат и инвестициите в 20-те страни. Свиването при тях обаче е едва с 10%.
Развитието е изненадващо на фона на данните от миналото
Никога досега не сме наблюдавали такова голямо сходство в движението на бизнес циклите. Дори времената след Голямата депресия и рецесията след Втората световна война показват по-слабо движение в бизнес циклите сред страните. Поради тези причини авторите поставят два въпроса: как можем да обясним този синхрон и защо той се прояви през 2008-2009 г., но не и през другите периоди?
преди 11 години Защото няма голяма рецесия , а голяма депресия и възтановяването което се наблюдава и точно същото като след депресията през 33-та година..няма никаква разлика. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Американцире нямат валута.Доларът е международна парична единица.Чака се сриването на ФЕД! Поставено като условие от важни играчи в играта!Дай боже и нашите приятели от ЕЦБ да поемат пътя след тях! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Съгласен съм! Доларът отдавна е без никаква стойност! На това му се вика източване на света! Но защо всички си трайкат? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Много просто е. Американците са заринали целия свят със зелена хартия. Ето затова става така. :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар