IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петр Зайц: Развиващите се пазари в Европа са много атрактивни

Русия е най-подцененият пазар, а Турция има най-добра дългосрочна перспектива, смята портфолио мениджърът от Pioneer Asset Management

09:04 | 03.07.13 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Петр Зайц: Развиващите се пазари в Европа са много атрактивни

Основният проблем на развитите пазари е задлъжнялостта, като само Финландия и Люксембург понастоящем покриват Маастрихтските критерии, заяви Петр Зайц – старши портфолио мениджър за акции на развиващите се пазари в Pioneer Asset Management, Виена по време на семинар, посветен на капиталовите пазари и инвестициите.

Съотношение общ дълг (публичен плюс частен) към БВП за САЩ, Япония, Великобритания, Италия и Франция приблизително се е удвоило в периода 1980-2012 г., като и за петте държави надхвърля 250%. Ако се вземе предвид настоящата стойност на бъдещите здравни и пенсионни задължения на правителствата, то съотношението дълг/БВП скача значително.

В страни като САЩ, Великобритания, Италия и Испания безработицата в периода 2000-2013 г. приблизително се е удвоила. Отговорът на регулатори беше печатането на пари, посочва Зайц. Докато в края на 2009 г. балансите на централните банки на САЩ, еврозоната, Япония и Великобритания бяха между 7% и 22% от БВП, то в момента те са в диапазона 22-30%.

Очакваме икономическо възстановяване през втората половина на 2013 г. - първо в САЩ, а после и на развиващите се пазари, където има потенциал за намаляване на лихвите. Очакваме в периода 2012-2015 г. растежът в САЩ да се ускори до 2,4% от 0,5% в периода 2007-2011 г., в Япония от 0% до 2,2%, в еврозоната – от 0,5% на 0,6%, а в Китай да спадне от 10,5% на 7,7%.

САЩ са най-важната за наблюдаване икономика, тъй като възстановяването трябва да започне оттам, откъдето дойдоха проблемите, каза портфолио мениджърът. Нетното богатство на домакинствата в САЩ вече е на нивото отпреди кризата.

В еврозоната може да се отбележи, че 75% от фискалната консолидация вече е факт. Разликите в циклично изгладените първични бюджетни баланси към БВП в периода 2013-2015 г. се очаква да бъдат много по-малки, отколкото в периода 2011-2012 г.

Може би най-важното развитие в Европа е уеднаквяването на разходите за труд, като това е посоката, в която трябва да се върви. Балансите по текущите сметки спрямо БВП също се сближават, констатират от Pioneer.

На развитите пазари предпочитаме акциите заради ниските им коефициенти. В Европа циклично изгладеното съотношение цена/печалба (P/E) e малко над 10 при средно към 15 за периода от 1989 г. досега при пик от 30 по време на дотком балона. В САЩ съотношението е 15 при средно 18 и пик от над 30.

На развиващите се пазари предпочитаме някои кредитни пазари, които предлагат значителен спред. Компаниите там са много по-стабилни от правителствата, затова предпочитаме корпоративните облигации вместо ДЦК. Очакваме волатилността на развиващите се пазари да продължи още 2-8 месеца, след което, ако има стабилност, увереността на инвеститорите ще нарасне и тези пазари ще продължат да растат.

Волатилността на развиващите се пазари произтича от два фактора. От една страна лихвите вероятно ще се увеличат заради оттеглянето на ликвидност от Федералния резерв на САЩ. От друга страна обаче това вероятно ще е предизвикано от по-силна американска икономика.

Историята показва, че с увеличаването на лихвите развиващите се пазари могат да поемат както надолу, така и нагоре – между 1994 и 1996 г. те спадат със 70%, но между 2004 и 2006 г. нарастват с 30-35%.

Последна актуализация: 10:57 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 8 rate down comment 0
QUANTUM
преди 11 години
Atraktivni, atraktivni, ama riskovi. Koi shte si vloji parite v Turcia i Russia kato znae, ce utreshnia den ne se znae koi shte e na vlast i kakvo moje da se sluci? Politiceskiat risk e goliam.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още