Топ инвеститорите разглеждат финансовите баланси под лупа, разцепват корпорации и поставят цели бордове под напрежение
Дейвид Айнхорн е истински играч. Ако умният мениджър на хедж фонд не премества милиарди долари на фондовия пазар, той играе покер - за някоя добра кауза. Основателят и главен изпълнителен директор на Greenlight Capital в момента обаче трябва да доказва също, че има здрави нерви. В края на краищата на фондовата борса акцията на Apple загуби 40 процента от стойността си от септември миналата година насам, а това е една от най-големите позиции на възлизащия на 9 милиарда долара фонд.
Айнхорн иска да стигне до милиардите на Apple. 137 от тях компанията от Калифорния е скатала в паричните си резерви. Мениджърът призова публично за издаване на нови привилегировани акции на съществуващите акционери и изплащането на дивиденти на стойност няколко милиарда долара, припомня в свой анализ специализираното германско финансово издание Euro am Sonntag.
Дали покерът на Айнхорн с главния изпълнителен директор на Apple Тим Кук ще успее и този път, все още не е ясно. Отсега обаче се знае, че хеджфонд мениджърът често започва подобни самонадеяни акции и често губи. От началото на дейността на компанията му през 1996 г. насам обаче звездният инвеститор е получил средностатистическа доходност от 20% на година.
Акулите на Wall Street
3 / 5
Гладният за златото Джон Полсън
В последните седмици на Джон Полсън му е доста трудно. Мениджърът на хеджфонда Paulson & Co, който с активи за почти 26 млрд. долара е един от най-големите фондове в света, току-що загуби цяла купчина пари. Заради пренасищането с ликвидност, което централните банки по целия свят причиняват в продължение на години, той е отявлен поддръжник на златото. Неотдавнашният спад на цените на благородния метал обаче струваше на Полсън над два милиарда долара.
Но не може винаги да ти върви – както например преди голямата американска криза на недвижимите имоти. По това време Полсън показа истински инстинкт. Още през 2005 г. мениджърът на хеджфонда установи тенденциите за силно прегряване. Докато целият свят бе убеден, че цените в жилищния сектор в САЩ няма да паднат - в крайна сметка от 30-те години на Голямата депресия насам те само растяха. Полсън изгради силни позиции срещу лоши заеми за недвижими имоти. Само през 2007 г. от такива позиции той спечели над три милиарда долара.
След кризата Полсън заложи на рязко падащи акции на американски финансови компании. Само от Citigroup през 2010 г. той спечели 1 млрд. долара. Акциите на Bank of America, сега бенефициент от възстановяването на жилищния пазар в САЩ, продължават да бъдат силна част от портфейла на Полсън.
Новините, които в момента 57-годишният американец чува от американската мобилна индустрия, вероятно му харесват повече от последните новини от пазара на златото. Наскоро акционерите на американския мобилен оператор Sprint получиха втора оферта за поглъщане: инвеститорите, сред които Полсън, бяха зарадвани с печалба от около 15 на сто над курса на акцията, след като операторът на сателитна телевизия Dish торпилира предложението на японската Softbank. Фондът на Полсън спечели от това почти 100 млн. долара.
Хищникът на фондовия пазар има акции и в петия по големина американски оператор – MetroPCS. След като Полсън и други акционери надигнаха глас на недоволство, Deutsche Telekom подобри офертата си за поглъщане. Главният изпълнителен директор на германската компания Рене Оберман, който планира сливане на T-Mobile USA и MetroPCS, намали дълговата тежест, която трябва да понесе слетият концерн, с почти 4 млрд. долара и обеща да не се разделя от придобивката си през идните 18, вместо преди това договорените 6 месеца.
Освен мобилните оператори Полсън има и втора любима тема – медицинската техника. Най-голям дял милиардерът държи в специалиста по генетични анализи Life Technologies. Наскоро американският технологичен концерн Thermo Fisher обяви, че иска да придобие Life Technologies, като само тази спекулация донесе на фонда над 250 млн. долара.
Инвеститорите, които търсят перспективни акции, задължително трябва да надникнат в портфейла на милиардера. И да посегнат например към Grifols. Испанците са номер 1 в Европа в областта на кръвната плазма. Технологичният концерн печели от изпадналия в испански пазар и направи доста интелигентни придобивания. През 2011 г. компанията погълна американския си конкурент Talecris в сделка за четири милиарда евро. В замяна на това годишната синергия възлиза на 300 милиона евро, а междувременно значително се увеличи и печалбата.
И германският Brenntag влиза в портфолиото на американския мениджър. Скаутите на Полсън вероятно са били впечатлени от високите маржове на печалба на химическия дистрибутор. Компанията, която в момента е котирана на MDAX, но определено е потенциален кандидат за германския индекс на сините чипове DAX, е намерил нишата си между химическите компании и промишлените клиенти. В сегмента си германския концерн е световен лидер на пазара и вероятно затова оперативният марж е от световна класа - с почти 40 на сто той може да задоволи и най-строгите изисквания за дългосрочен успех на разглезените в момента финансови акули на Wall Street.
Още галерии
Айнхорн не е сам. Много от известните американски инвеститори, които са направили състояние в размер на милиарди долари, в момента са много активни. Те влизат с мащабни дялове в големите корпорации и призовават разделянето им, както Дейвид Айнхорн прави в британския мобилен оператор Vodafone. Те купуват акции от дружествата и настояват за икономии, както Бил Акман прави в гиганта за потребителски стоки Procter & Gamble. Те се съюзяват с останалите акционери и пледират за продажба на цялата компания, както прави Карл Айкан във видео услугата Netflix.
Същевременно печалбите на американските корпорации в широкия американски индекс S&P 500 набъбват, като вероятно ще надминат рекорда от предходната година. Парични потоци текат в изобилие, през първите три месеца на годината дивидентите на компаниите в S&P са скочили с 14,5 млрд. долара. А положението може и да се подобри, защото средният коефициент на изплащане на дивиденти е 36 на сто, доста под историческия рекорд от 52%. Но и обемът на обратното изкупуване на акции се очаква да бъде 450 млрд. долара и така да надмине с половин милиард долара рекордното ниво от предходната година.