Топ инвеститорите разглеждат финансовите баланси под лупа, разцепват корпорации и поставят цели бордове под напрежение
Дейвид Айнхорн е истински играч. Ако умният мениджър на хедж фонд не премества милиарди долари на фондовия пазар, той играе покер - за някоя добра кауза. Основателят и главен изпълнителен директор на Greenlight Capital в момента обаче трябва да доказва също, че има здрави нерви. В края на краищата на фондовата борса акцията на Apple загуби 40 процента от стойността си от септември миналата година насам, а това е една от най-големите позиции на възлизащия на 9 милиарда долара фонд.
Айнхорн иска да стигне до милиардите на Apple. 137 от тях компанията от Калифорния е скатала в паричните си резерви. Мениджърът призова публично за издаване на нови привилегировани акции на съществуващите акционери и изплащането на дивиденти на стойност няколко милиарда долара, припомня в свой анализ специализираното германско финансово издание Euro am Sonntag.
Дали покерът на Айнхорн с главния изпълнителен директор на Apple Тим Кук ще успее и този път, все още не е ясно. Отсега обаче се знае, че хеджфонд мениджърът често започва подобни самонадеяни акции и често губи. От началото на дейността на компанията му през 1996 г. насам обаче звездният инвеститор е получил средностатистическа доходност от 20% на година.
Акулите на Wall Street
1 / 5
Умният магьосник – Дейвид Айнхорн
Когато със своя носов акцент от Уисконсин Дейвид Айнхорн започва да назовава имената на компаниите, които са в полезрението му, все едно овчар размахва гегата си към своите овци, говори Wall Street. Което означава, че когато хеджфонд мениджърът заговори, борсовите посредници слушат, без да поемат дъх, защото точността на Айнхорн при неговите инвестиции е пословична.
Междувременно неговите къси продажби, с които залага на падащи курсове, са като самоизпълняващо се пророчество. Малко след като Айнхорн публично обяви, че прави къси продажби във веригата за бързи закуски Mexican Grill, рейтинговата агенция Moody‘s или в производителя на капсули за кафе Green Mountain Coffee Roasters, курсовете на акциите им изпадаха в затруднение. Финансовият жонгльор има дарбата своевременно да разпознава проблемите на компаниите. За да проследяват тенденциите, компаниите за проучване на пазарите възлагат на хеджфонда му Greenlight Capital да прави изследвания на поведението на потребителите. Институционалните инвеститори пък гледат Айнхорн в устата – в крайна сметка фондът му гарантира средногодишен ръст на вложенията от 20 процента.
Именно късите продажби направиха Айнхорн известен. Но те само един вариант в сандъка му с фокуси. В Apple например той настоява за издаване на специални привилегировани акции, за да докопат акционерите част от огромните парични резерви от 137,0 милиарда долара. Групата следва да емитира ценни книжа с доходност от четири процента. Директорът на Apple Тим Кук отхвърли предложението, но предупреди, че ще обмисли творческия подход. В случая на Apple обаче засега инвеститорите за момента са съветвани да не избързват с покупки с оглед очакваните слаби тримесечни резултати.
За сметка на това инвеститорите могат да последват Айнхорн при британския мобилен гигант Vodafone. Тук умният любител покерджия рано разпозна стойността на 45%-ото участие в американския оператор Verizon Wireless. Потенциалът той описа в писмо до своите инвеститори с желанието, банкерите все пак да прочетат писмото. Малко по-късно анализатори на Citigroup публикуваха проучване, което се занимава с точно тази тема. И цената на акциите на Vodafone подскочи рязко.
За частните инвеститори интересни за вложения може да са и акциите на американския застраховател Cigna и на производителя на банкомати NCR. Наскоро Айнхорн увеличи позициите си в тях. Cigna е третият най-голям актив в Pershing Capital Fonds след General Motors и Apple с 534 млн. долара, а в NCR инвеститорът държи шест процента от акциите на компанията.
Снимки: Ройтерс
Още галерии
Айнхорн не е сам. Много от известните американски инвеститори, които са направили състояние в размер на милиарди долари, в момента са много активни. Те влизат с мащабни дялове в големите корпорации и призовават разделянето им, както Дейвид Айнхорн прави в британския мобилен оператор Vodafone. Те купуват акции от дружествата и настояват за икономии, както Бил Акман прави в гиганта за потребителски стоки Procter & Gamble. Те се съюзяват с останалите акционери и пледират за продажба на цялата компания, както прави Карл Айкан във видео услугата Netflix.
Същевременно печалбите на американските корпорации в широкия американски индекс S&P 500 набъбват, като вероятно ще надминат рекорда от предходната година. Парични потоци текат в изобилие, през първите три месеца на годината дивидентите на компаниите в S&P са скочили с 14,5 млрд. долара. А положението може и да се подобри, защото средният коефициент на изплащане на дивиденти е 36 на сто, доста под историческия рекорд от 52%. Но и обемът на обратното изкупуване на акции се очаква да бъде 450 млрд. долара и така да надмине с половин милиард долара рекордното ниво от предходната година.