Въпреки че Китай и Бразилия принадлежат към държавите от групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), двете страни са изправени пред противоположни икономически проблеми и биха могли да се поучат една от друга, за да ги разрешат. До това становище достига последният доклад на Capital Economics.
„Бразилия би трябвало да стимулира растежа на инвестиции в страната, точно както го прави Китай, а Китай, от своя страна, следва да стимулира вътрешното потребление, основавайки се на добрата практика в Бразилия.“, твърди мениджърът на отдел „Развиващи се пазари“ към Capital Economics Нийл Шеринг.
Растежът и на двете икономики отчита забавяне. Без съмнение за това оказват влияние, както застоят на американската икономика, така и ситуацията в Еврозоната. Основните фактори, които предизвикват това забавяне обаче, са вътрешноприсъщи и за двете държави, споменават в свой анализ CNBC.
В Бразилия проблемът се състои в това, че вътрешното потребление, основният двигател на растежа през последните години, не може повече да провокира тези високи темпове на развитие. Шеринг споменава още, че нивото на инвестициите в Латинска Америка е най-ниското в сравнение с всички други развиващи се региони. Икономистите се аргументират с факта, че размерът на инвестициите в Бразилия възлиза на около 20% от БВП, за сравнение в Китай инвестициите се равняват на почти 40% от БВП, в Индия този процент е 35.
В доклада се споменава още, че Бразилия е застрашена от възникване на балон по отношение на потребителските кредити. Индикации за това се появиха миналата седмица, когато страната преживя малка банкова криза, в следствие на фалшиви слухове, че държавният осигурителен фонд е бил затворен, съобщава CNBC
Пред CNBC Шеринг заявява: „ Кредитите не могат повече да бъдат основният движещ фактор на икономиката в Бразилия. Някои банки са кредитирали домакинствата в особено големи размери, поради което е налице балон при потребителските кредити... Това на което ще станем свидетели е изчерпването на възможностите за ръст в икономиката, дължащ се на прекомерното кредитиране.“
В анализа се разкрива също, че ниските нива на инвестиционна активност в добавка с високата стойност на вътрешно потребление са белег за свиване на предлагането. „Трябва да се търси баланс между инвестиции и потребление, който ще изисква структурни реформи, които ще трябва да бъдат насочени към повишение на вътрешните спестявания“, твърди още Шеринг.
На другия полюс се намира Китай. Основната грижа на страната в момента би трябвало да бъде преориентирането от прекомерното ниво на инвестиционна активност към повишаване на вътрешното потреблението.
Със сигурност обаче следва да се заяви, че ако не се извършат необходимите структурни реформи и в двете страни, тенденцията към спад в растежа ще се задълбочи.
И ако анализът разкрива мрачни прогнози за Китай и Бразилия, то той е повече от оптимистичен за Южна Африка. Шеринг твърди, че там обстановката е благоприятна и създава възможности за устойчив растеж. Освен за ЮАР положителна перспектива се очертава и пред две азиатски страни - Филипините и Индонезия.
Икономическите предизвикателства пред Китай и Бразилия
Гигантите от БРИКС ще трябва да се поучат един от друг, ако искат да запазят високия си темп на икономически растеж
17:26 | 27.05.13 г.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

напиши коментар
-
Nasdaq записа най-добрия си ден за последните 24 години след завоя на Тръмп за митата
-
С бюджет от 363,5 млн. лв. ще се подобри ВиК инфраструктурата при отпадни води
-
"Шелли груп" отчита 29% годишен ръст на продажбите от устройства през първото тримесечие
-
Митата на Тръмп са сериозна заплаха за германската автомобилна индустрия
-
САЩ увеличават митата за Китай, но ще има 90-дневна пауза за високите ставки за останалите*
-
Жилищата в България пак поскъпват най-бързо в ЕС, за 14 години цените са нараснали над два пъти
Специални проекти виж още
Най-четени новини
-
Димитър Събев: Голямата депресия ще стане Голямата инфлация
-
Еврото се очертава като неочакван победител от сътресенията в търговията
-
Заради бума на доставките руснаци стават куриери в търсене на допълнителни доходи
-
Настъплението на руските сили в Украйна се е забавило, според британското разузнаване
-
Милиардери искат да свалят свои компании от борсите заради хаоса на пазарите
-
Mercedes иска да бъде американска марка, но въпреки това усеща натиска от митата
-
Volkswagen наказва американските потребители заради новита мита
-
Германските банки призоваха ЕС да се въздържи от изостряне на търговския конфликт
-
Украйна успява да управлява хаоса от доставки на дронове
Коментари
Финанси виж още
-
Nasdaq записа най-добрия си ден за последните 24 години след завоя на Тръмп за митата
-
"Шелли груп" отчита 29% годишен ръст на продажбите от устройства през първото тримесечие
-
САЩ увеличават митата за Китай, но ще има 90-дневна пауза за високите ставки за останалите*
2 -
Индексите на БФБ се върнаха към спад в сряда
-
Ескалацията на търговската война потопи европейските фондови пазари
-
Монетният двор ще сече български евромонети с емисия 2026 година
1