IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Прекаленото богатство е заплаха за норвежката икономика

Петролно богатство от типа на близкоизточните, съчетано с щедрия норвежки социален модел бавно задушават големи части от икономиката на страната

11:02 | 26.03.13 г. 9
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Норвежци се наслаждават на слъчневите лъчи пред сградата на операта в столицата Осло. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Норвежци се наслаждават на слъчневите лъчи пред сградата на операта в столицата Осло. Снимка: Архив Ройтерс

„Нивото на разходите в Норвегия е нашето предизвикателство“, категоричен е Ян Арве Хауган, главен изпълнителен директор на Kvaerner. „Високото качество не е в състояние да преодолее тази ценова разлика“, обяснява той, добавяйки, че цените на компанията са с между 7% и 15% по-високи от тези на конкурентите.

Нискотарифната авиокомпания Norwegian Air Shuttle заплаши да се регистрира в Тайланд и да оперира в Европа с азиатски екипаж, защото по думите ѝ не успява да насмогне на скандинавските разходи.

Проблемите на Норвегия не са уникални: случващият се веднъж на 150 години бум в добивната индустрия в Австралия също деформира икономиката, водейки до повишаване на заплащането, подхранване на имиграцията и намаляване на работната седмица до 30-годишно дъно, докато благосъстоянието нараства.

Все още обаче австралийците работят с 19% повече време от норвежците, сочат оценки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. А петролният сектор в Норвегия осигурява около една пета от брутния вътрешен продукт на страната, или 3 пъти повече, отколкото добивната индустрия в Австралия, при това осигурявайки около една четвърт от държавните приходи.

Според бизнес асоциации работното време трябва да бъде удължено чрез правителствени стимули, а социалните помощи, особено по отношение на напускащите доброволно работните си позиции, трябва да бъдат намалени. Макар че политическите партии в Норвегия са съгласни по принцип с това схващане, темата съвсем не е на първите места в дневния ред особено преди изборите през септември.

Норвегия използва имиграцията като мярка за запълване на празнините, но това само прикрива проблема, твърдят от централната банка на страната. „На глава от населението днес не произвеждаме повече стойност, отколкото преди 5 години“, заяви наскоро в реч нейният управител Йойстейн Олсен.

Норвегия, чието население е около 5 млн. души, привлича ежегодно около 50 000 имигранти, но производителността не се подобрява. „Привличаме погрешният тип имигранти“, смята Даг Аарнес, икономист в Конфедерацията на норвежките предприятия. „Не сме особено конкурентни при привличането на квалифицирани работници, особено инженери“, добави той.

Разпределението на приблизително еднаквото заплащане в Норвегия осигурява на нискоквалифицираните работници доста над средното възнаграждение за Европа, но за висококвалифицираните то е равно или дори малко по-ниско от международните стандарти.

От централната банка прогнозират, че заплащането ще нараства приблизително 2 пъти по-бързо от БВП в продължение на няколко години, докато подобряването на производителността ще следва това на икономическия растеж. С бюджетен излишък от около 12% от БВП Норвегия може да си позволи нещо подобно сега, но ако не свие социалните помощи по примера на съседна Швеция от 90-те години на ХХ век, излишъкът ще се стопи.

Обаче щедрите социални помощи, добрият баланс между работа и свободно време и ограниченото неравенство в заплащането са отдавнашни елементи от социалния модел, високо ценен от мнозина норвежци, така че каквато и да било промяна ще бъде постигната трудно. „Мисля, че е налице политическо признание за това, така че съм сравнително оптимистично настроен“, отбеляза Аарнес. „Но няма надвиснала криза, така че ще отнеме време“, добави той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 1 rate down comment 0
vik4oto3
преди 11 години
Катуните тук в Норвегия пак си ги има,но просещи като,като преобладват румънските.За климата - само в най-северните райони 6 месеца ден и 6 месеца нощ,иначе тук в Осло си е нормално,само дето лятото се стъмнява в 24,01 часа.... :) Няма криза в Норвегия,но мисля,че ще има и мисля че не е правилен точно този модел-прекалено социалният.Тук идват много африканци и всякакви други чернокожи,раждат по 5,6 деца и после като нашите роми цял живот живеят от помощи....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 2
hellwitch
преди 11 години
Хъмм Норвегия.То там не е просто климата проблем. 6 месеца да ти е нощ си е достатъчно откачено, а 6 месеца ден пък ставаш сомнамбул.Нормално е да не могат да привлекат скъпо платени специалисти тъй като те като идея нарушават социални модел - Как така някой ще е нещо повече от другите? Аз лично богатите не смятам да ги мисля. Ако имат поне 2 грама акъл няма да имат никакви проблеми.Виж по нашите ширини има много какво да се мисли и направи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 37 rate down comment 1
Lucifer
преди 11 години
интересно....а защо ни върнаха тогава ония ня-колко тумби *** от Осло с 3-4 автобуса, дето ги бяхме пратили да берат боровинки там, те щяха да им оправят социалния модел от раз. Ако не беше толкова студено там за катунарите ни, никога нямаше да се отърват от тях ама ейговна, нали са ни топлолюбиви ръждивите и няма отърване...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 49 rate down comment 1
albobo76
преди 11 години
Не е важно колко пари правиш, а колко ти остават. Иначе проблемът на Норвегия може да се разреши много лесно. Трябва да командироваме там няколко БГ политици и само след един мандат ще са под средноевропейското ниво по всички показатели, а след още един ще плачат за помощ от МВФ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 1
v_tin
преди 11 години
Относно 12 евро - това е физически труд, идват норвежци в Бг и горе-долу на кило избират нашенците, контрактите им са по 3 месеца, но така или иначе правят се прибират с по 5000лв чисти. Ако искат да останат в норвегия това е друга работа, но така или иначе хората са доволни. Относно немските лекари- така е но трябва да имаш впредвид данъците, само здравната осигуровка е 10%, реално един лекар без специалност получава от 3000 нагоре което за Германия си е добре
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 23 rate down comment 3
alligator_29
преди 11 години
Мои приятели ( лекари ) в Германия работят за 29евро на час. Инжинерите вземат повече, а климата 100 пъти е по добър от норвежкия и цените са по низки. Не съм на мнение че всичко живо иска да живее в Норвегия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 25 rate down comment 2
Boicho Popov
преди 11 години
И аз имам двама приятели там. И двамата прекараха сами няколко месеца, след което издърпаха семействата си там. Единственото, от което се оплакват, е суровият климат...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 2
v_tin
преди 11 години
Куцо къораво и сакато иска в Норвегия, мои колеги работят на 12евро , как да не мечтае човек за там
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още