Детайлите около новия данък може да бъдат моделирани при гласуването му в парламента. При все това дори данъчната тежест върху обикновените вложители да бъде понижена, анализаторите не виждат как духът може да бъде върнат в бутилката.
„Това е поругаване на една неизказана договореност“, казва Тим Адамс, управляващ директор на Institute of International Finance. „Създава се опасен прецедент. Страхувам се, че в бъдеще ще съжаляват, че са го допуснали“.
В писмо до клиенти от понеделник анализатори на Morgan Stanley коментират, че „решението е толкова неочаквано, че буди опасения за вероятна политическа грешка“.
Вторият негативен ефект е свързан с планирания режим за прекратяване на дейността на неплатежоспособни банки. Това трябваше да е инструмент за справяне с банкови кризи без за това да се разчита на парите на данъкоплатците.
Решението в Кипър обаче демонстрира, че тези принципи лесно могат да бъдат заобиколени. Защитата на облигационерите за сметка на собствениците на депозити на практика преобръща йерархията на кредитния риск, която новият режим трябваше да утвърди.
Допълнителна ирония се крие във факта, че за страничния наблюдател банковият сектор в Кипър изглеждаше модел за подражание.
Банките на острова съхраняват депозити за около 68 млрд. евро, които са достатъчни за финансирането на кредитните им операции. От друга страна заетите от облигационните пазари средства са под 3 млрд. евро.
Ето защо анализаторите, които защитават спасителния план за Кипър в сегашния му вид, изтъкват, че поради структурата на финансиране облагането на депозитите на острова е било единствена алтернатива.
Осъзнавайки, че в условията на криза облигационните пазари могат да се окажат пресушени банките по света се опитват да свият кредитните си операции и за финансирането си да разчитат изцяло на депозитите на своите клиенти. Съотношение на кредити към депозити от близо 100%, с което може да се похвали Кипър, е бленувана цел за много световни банки.
преди 11 години "Ми ако бяха похарчени някъде в нещо друго тези пари и не бяха на депозит - тогава какво? "---------------------Ми ако ги бяха похарчили за имоти например, можеше да обложат ударно (повече от обичайното) имотите. Както стана в Гърция например, а и у нас се гласяха, но не стана. Казано по друг начин - не виждам никаква разлика между този данък и всички други данъци. Днешните държави са толкова хищни и алчни за пари, че облагат всичко, което мърда. И то колкото може повече. Затова не виждам никаква драма тук (извън, както казах, "обичайно" случващата се). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Възможни подбуди1 Падане на еврото-печели Германия, икономиката и се крепи на износ2 Газовите залежи-запада е зависим от Русия.3 Приток на пари от кипърските банки към германските -много от депозитите от южните европейски страни се изтеглиха и се вложиха в германски .4 Макар и малка страна ,все пак има държавни предприятия да се изкупуват на добра цена. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години От къде на къде, някой ще налага данък върху депозити, при положения, че се предполага обосновано, че тези пари веднъж са били обложени с данък приход, печалба или нещо от този сорт. Ми ако бяха похарчени някъде в нещо друго тези пари и не бяха на депозит - тогава какво? Освен това, получава се така, че тези дето са си сложили парите на депозит са дискриминирани по отношение на това, че са ги сложили на депозит в сравнение с тези дето са ги изяли и изпили!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години много постно за месоядец! :)))основни мотиви ги е "хванала липсата"! Що така?2 е грешно! никой не ги унищожава без "пряка" цел - не е за назидание, а за да са В кюпа! И вторите не са се оказали нищо различно от това което са си били винаги. "из-почиват ги" преди следващото еВане!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Възможните подбуди за подобно уникално решение са:1. Унищожение на офшорната зона2. Унищожение на Кипър с цел назидание - Гърците се оказаха доста голям залък3. Стимулиране на потреблението в ЕС4. По нататъшно подкопаване на доверието в икономическия разум - което е най вероятно , защото точно това правят постоянно , докато говорят обратното . МВФ , ЕЦБ ......... отговор Сигнализирай за неуместен коментар