Като следствие следкризисната глобална икономика няма да се окаже балансирана, а напротив, ще се характеризира с огромни макроикономически дисбаланси. И въпреки че много икономисти ще определят това като проблем, историята ни учи, че символичните дисбаланси са били характерни за почти всички периоди на глобална икономическа експанзия.
Римската империя е имала устойчив търговски дефицит спрямо Индия в продължение на столетия. И въпреки че съпътстващото тази тенденция изтичане на злато е довело до монетарно пресушаване на Империята, индо-римските търговски отношения останали гръбнака на глобалната икономика.
По подобен начин Испания е имала дефицити през 16-ти и 17-ти век, които са били покривани със сребро от Андите. Последвалата ликвидна вълна предизвикала глобален икономически бум и подкрепила редица световни икономики от Англия на Кралица Елизабет до Моголската империя в Индия.
1870 г. - 1913 г. е друг период на ускорен растеж и глобализация. Той също не е бил балансиран, а точно обратното – глобалната икономика е била финансирана от Великобритания, която е функционирала като световна банка.
През 60-те години САЩ поддържаха глобалния растеж като си позволяваха постоянен дефицит по текущата сметка.
Според системата, договорена в Бретън Удс през 1944 г., САЩ си позволяват дефицити, които помагат на разрушените от войната Европа и Япония да се възстановят. В замяна Европа финансирала тези дефицити.
Системата се разпаднала, когато европейските страни, и в частност Франция, решили да спрат да финансират тези дефицити. Този икономически модел обаче се оказал устойчив, тъй като азиатските икономики започнали да финансират американския дефицит като в същото време използвали американския пазар, за да стимулират ускорен икономически растеж.
Китай е последният и най-голям бенефициент от икономическия модел станал известен като „Бретън Удс II”.
Периодите на глобален растеж почти винаги са характеризирани от символични дисбаланси. Но докато всеки от тези периоди се е характеризирал с макроикономически изкривявания, причинени от тези дисбаланси, те обикновено продължавали с години и дори десетилетия. Ето защо реалният въпрос е, как ще изглежда следващото поколение символични дисбаланси.
Вероятно съвсем скоро Китай отново ще има огромни излишъци по текущата сметка – достатъчно големи, за да могат да финансират САЩ и останалия свят. Така оборотът на капитали в световната финансова система отново ще доведе до икономическа експанзия.
При системата „Бретън Удс III” Китай ще се трансформира от „фабриката на света“ в „инвеститора на света“. Както всички небалансирани системи и тази ще има изкривявания, но въпреки това ще е в състояние да просъществува дълги години.
преди 11 години "Китай ще се трансформира от "фабриката на света" в "инвеститора на света".Много интересна мисъл, само че пак си позволяваме да разсъждаваме за това, какво биха направили китайците без да ги питаме самите тях. И аз не знам какво мислят китайците, но ако те започнат да изливат пари от резервите си на Стария и Новия континент това няма да е много добре. Бен и Марио и без това изливат достатъчно. Както казва Milton Friedman, проблемът отдавна е толкова сериозен, че всички опити да бъде решен с монетарни средства са напразни. Независимо от всичко все още много хора очакват от някъде да дойдат някакви пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Пък и докъде с тези хартиени пари? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не бих казал нарастват, а по скоро втората част бетонират. Та кое позволява да се бетонират? Причината е донякъде в това, че както казваш няма къде вече да се инвестира(инвестиции с поне средна възвращаемост) т.е. да се надува балона за да продължи да работи печатницата на ФЕД безпроблемно и няма кой да поема новите долари, това създава балони повсеместно. Но има и друг огромен проблем и това са дефицитите на САЩ те са огромни и няма вече кой да ги покрива, та единствения "желаещ" е ФЕД, но това няма да е вечно. Което ни връща към първия проблем няма кой да поема новите долари и това ще доведе до неговата обезценка и никой не може да я предотврати. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Има доста верни неща в статията, но като цяло е абсолютно невярна. Тя ни навява на мисълта, че едва ли не Китай ще продължи да финансира дефицита на САЩ (Европа няма такъв нито Япония) още дълги години и САЩ могат да си печатат долари на воля още много време, което е абсолютна манипулация. Китай отдавна спря да купува Американски ценни книжа и няма да започне да купува отново, ако не стане някой събитие което да промени историята. Така че пак някакъв опит да прогледнат в бъдещето, но според доста субективно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар