IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Икономическите фундаменти през 2013 г. - още има опасност от перфектната буря

Тази година няма да има изненади, растежът в световен мащаб ще остане слаб, но действието на различни фактори може да върне света към рецесия, смята Рубини

09:25 | 22.01.13 г. 5
<p>
	Нуриел Рубини. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Нуриел Рубини. Снимка: Ройтерс

В крайна сметка стагнацията и рецесията, изострени от фискалното затягане, и продължаващата кредитна криза, вече са нормални за Европа. Не е решен и проблемът с огромните публични и частни дългове.

Освен това, като се има предвид застаряването на населението и ниската производителност, потенциалният БВП е вероятно да бъде подкопан при липса на по-агресивни структурни реформи за подобряването на конкурентоспособността.

Така частният сектор няма да има никаква причина да продължава да финансира дефицитите по текущите сметки.

Друг източник на проблеми е Китай, където икономиката продължава да очаква на нов кръг от стимули. Моделът на растеж на страната е неустойчив и се базира на прекомерен износ и фиксирани инвестиции, високи спестявания и ниско потребление.

Очаква се до второто полугодие да се засилят инвестициите в имоти, инфраструктура и в индустрията, но едва ли новото управление на страната ще приложи по-радикални реформи за увеличаването на доходите на домакинствата, а оттам и на потреблението, което означава, че БВП няма да нараства достатъчно.

Друг проблем, който очертава Рубини, е забавянето на много от развиващите се държави, сред които са и останалите страни от БРИКС, в които все още контролираните от държавата компании и банки играят огромна роля за икономиката.

Специалистът подчертава, че геополитическите рискове също са сред проблемите, пред които се изправя световната икономика. Целият Близък и Среден Изток – от държавите от Магреб до Афганистан и Пакистан, е социално, икономически и политически нестабилен, като „Арабската пролет се превръща в Арабска зима“.

„Докато евентуален военен конфликт между Израел и САЩ от една страна и Иран от друга е малко възможен, ясно е, че преговорите и санкциите няма да накарат лидерите на Иран да изоставят усилията си да разработят ядрено оръжие“, коментира Рубини.

Той предупреждава, че всички шансове за „перфектната буря“ са все още налице, като всеки един от тях сам по себе си е достатъчен да забави световната икономика и дори да я върне към рецесия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:39 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
Biso
преди 11 години
http://***.youtube.com/watch?v=JUc8-GUC1hYТова е анализ на управител на инвестиционен фонд. Засяга настояще и бъдеще на Европа, Япония и САЩ. За мен е много поучително виждането му относно политиците и управителите на банки в решаване ( задълбочаване ) на кризата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 0
stoiloff
преди 11 години
Да но повечето безумни политици не осъзнават това затънали в зависимосттта на лобизма си.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
lordrad
преди 11 години
ВЛАДО КАРОЛЕВ СПОДЕЛИПовече от 107 милиона американци са включени в някаква програма за социални помощи. Добавете 46 милиона, които са в Медикеър (очаква се преминат 70 милиона през следващите 12 години), 22 милиона правителствени и общински чиновници и се получава, че доходите и придобивките на над 165 милиона американци са в съществена степен зависими от правителството. Населението на САЩ е 308 милиона. В щатите Калифорния, Ню Йорк, Илинойс, Охайо, Мейн, Кентъки, Южна Каролина, Мисисипи, Алабама, Ню Мексико и Хавай, получаващите социални помощи са повече от работещите. Хората на купони за храна се увеличават от 17 милиона през 2009 до 45 милиона през 2011. Купоните за храна гълтат 800 милиарда долара на година. Поради двустранно споразумение с Мексико, мексикански граждани в САЩ биват насила вкарвани в програмата за купони за храна, дори и да не желаят това. В повече от 50 града, обаче, е незаконно гражданин да нахрани бездомен гражданин. Откакто Президентът Обама е на власт,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 0
lordrad
преди 11 години
През 1802 година Томас Джеферсън третият президент на САЩ и един от авторите на Декларацията за независимост е цитиран да казва:Аз вярвам, че банковите институции са по-опасни за нашите права и свободи, отколкото въоръжените армии. Ако американците някога позволят на частните банки да контролират парите в обръщение (а това е факт, от 1913 г., и до сега!), първо чрез инфлация, после чрез дефлация, банките и корпорациите около тези банки, ще отнемат цялата лична собственост на хората. Един ден децата ни ще се събудят бездомни, на континента, завладян от техните бащи..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
EagleEye
преди 11 години
за повечето съм напълно съгласен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още