Докато Пекин облекчава контрола върху валутата си и отваря капиталовите си пазари за чуждестранните инвеститори, юанът все по-уверено се превръща в глобална валута, пише CNBC.
Тази седмица юанът поскъпна до рекордните 6,2124 спрямо щатския долар - най-високото ниво, откакто китайското правителство унифицира официалния и пазарния курс през 1993 г.
Важното тук не е тенденцията на поскъпване на юана, който от 2005 г., когато Китай отмени валутния борд спрямо долара, постепенно печели позиции, а в нарастващата употреба на юана в международен мащаб, коментират анализатори.
„Става въпрос за статута на валутата, а не за стойността й, която се променя съвсем слабо“, казва Дейвид Блум, директор валутни стратегии на HSBC.
„Юанът вече е нещо много повече от номиналната си стойност. Валутата е на път да се отвори. Говорим за смърт и разложение на пазарите, но Китай върви по собствен път. Говорим за либерализиране на валутата – процес, който ще е изключително вълнуващ през следващите няколко години“, допълва той.
Публикувани миналата седмица данни на SWIFT – глобалната организация за валутни транзакции - разкриват, че през ноември международните разплащания в китайски юани са нараснали с 24% спрямо предходния месец и са достигнали рекордните 0,56% от всички транзакции в глобален мащаб.
Въпреки че механизмите за капиталов контрол ограничават използването на юана извън континентален Китай и Хонконг, Пекин насърчава по-широката употреба на валутата в глобален мащаб чрез двустранни валутни суапове и споразумения за разплащане в юани.
Данни на Китайската централна банка, публикувани миналата седмица, разкриват, че през миналата година трансграничната търговия в юани е достигнала 2,94 трлн. юана (467 млрд. долара), което представлява 41% ръст от 2011 г.
Страните с тесни търговски връзки с Китай искат да насърчат използването на юана в глобалните транзакции, тъй като така се намаляват разходите и валутните рискове за компаниите.
Австралийските бизнеси все по-често уреждат търговските си отношения с Китай в юани вместо в щатски долари, разкрива статия на The Australianthis. Китай е най-големият търговски партньор на Австралия.
Според изявление на китайската комисия за надзор на търговията с ценни книжа, от миналата седмица, на чуждестранните инвеститори може да бъде позволено да увеличат инвестициите си до 10 пъти. Това е поредният знак за готовността на Китай да отвори пазарите си и да позволи по-широката глобална употреба на юана.
преди 11 години "Публикувани миналата седмица данни на SWIFT глобалната организация за валутни транзакции - разкриват, че през ноември международните разплащания в китайски юани са нараснали с 24% спрямо предходния месец и са достигнали рекордните 0,56% от всички транзакции в глобален мащаб."на тия анализатори колко им е платено от КНП? отговор Сигнализирай за неуместен коментар