Значителното неравенство в доходите е най-вероятният световен риск, който ще се прояви през следващите 10 години, се посочва в представеното днес изследване „Глобални рискове – 2013 г.“, цитирано от ИТАР-ТАСС.
Проучването е подготвено от експерти на Световния икономически форум в навечерието на традиционната януарска среща в швейцарския курорт Давос.
Анализаторите на форума подчертават, че в петорката на рисковете, които най-вероятно очакват света през следващите 10 години, влизат и хроничните финансови дисбаланси, увеличаването на емисиите парникови газове, криза с водоснабдяването и грешки в пенсионното осигуряване.
Общо в мащабното изследване са разгледани 50 световни риска в 5 различни области – икономика, околна среда, геополитика, общество и технологии. Експертите стигат до извода, че 3 ключови рискови групи ще създадат сериозни проблеми през предстоящото десетилетие.
Те отбелязват най-напред опасността от самоувереното отношение към човешкото здраве. „Значителните успехи в областта на здравеопазването доведоха света до състояние на самоуспокоение, а това е истински опасно“, се посочва в доклада. „Нарастващата резистентност на антибиотиците може да доведе до крах претоварените системи на здравеопазване, а тесните връзки между отделните краища на света позволяват на пандемиите да се разпространяват лесно“, добавят анализаторите.
Като втора рискова група те определят съвкупността от икономическите и екологичните проблеми. Специалистите предупреждават, че бъдещи едновременни сътресения на световната икономическа система и екологичната система на планетата ще доведат до „идеалната световна буря“, която може да се окаже с непреодолими последици.
Третата група рискове експертите на форума характеризират като „дигитални пожари“, посочвайки потенциалната опасност от „вирусно разпространение на информацията, която целенасочено или несъзнателно има провокационен или лъжлив характер“, в социалните мрежи.
Освен това в доклада са отразени няколко формиращи се в момента рискове, които трябва да бъдат наблюдавани, включително неконтролируемото използване на технологиите за генно инженерство и за намеса в човешкия мозък.
Документът, който се публикува за 8-ма поредна година, е изработен вследствие на консултации с водещи политически дейци, икономисти и учени от различни страни, общо над хиляда човека. Той ще се превърне в основа за редица дискусии на предстоящата сесия на икономическия форум в Давос, който ще се проведе от 22 до 27 януари под надслов „Устойчив динамизъм“.
преди 11 години Там са големи тарикати, не им се затваря устата, някой да знае то българска страна кой участва? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Еййй, кой знае колко са мислили тези "умни глави" преди да пръкнат гениалния извод, че нарастващото неравенството води кризи и граждански войни. Вместо да се бяха събирали в Давос, да бяха питали някой студент по икономика първи курс:). Щяха да спестят някой лев. ***!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар