Забравете за брутния вътрешен продукт (БВП), защото той не разкрива пълната картина на икономиката на дадена страна. Вместо това обърнете внимание на икономически индикатори като потреблението на електроенергия, железопътните превози и банковите кредити.
На практика това е заявил Ли Къцян, който вероятно ще е новият китайски премиер през следващите 10 години, на среща с американския посланик в Пекин през 2007 г., разкрива стенограма на Wikileaks, пише CNBC.
Данните за китайския БВП са „изкуствени“ и създават „съвсем бегла представа“ за състоянието на икономиката, е заявил още Ли на срещата преди 5 години.
Въпреки че не е ясно дали новият китайски премиер все още се придържа към тези си виждания, икономисти предупреждават, че е напълно уместно да гледаме на данните за китайския БВП с известно недоверие.
Последните данни разкриват, че през третото тримесечие китайската икономика е нараснала със 7,4% на годишна база, което вещае най-слабите нива на растеж за последните 13 години при около 7,5%.
„Няма да бъде изненада, ако се окаже, че данните за БВП на Китай са раздути – икономиката на страната вероятно е по-слаба, отколкото изглежда“, казва Алистър Торнтън, икономист на IHS Global Insight в Пекин.
„Данните за растежа предизвикват съмнения, тъй като не съответстват на други икономически показатели. Аз лично имам проблем с обявения 7,5% ръст на БВП“, коментира Патрик Чованец, професор от Tsinghua University в Пекин.
Да разгледаме индикаторите, които харесва (или поне е харесвал) човекът, който може да стане бъдещият китайски премиер, и да видим какво разкриват те за китайската икономика?
През третото тримесечие на годината потреблението на електроенергия, железопътните превози и банковите заеми се свиха чувствително.
Железопътните превози, които в началото на годината започнаха да нарастват с минимален темп, през юни отново започнаха да се свиват и през третото тримесечие тази тенденция се задълбочи.
По последни данни през август железопътните превози са намалели с 9,2% на годишна база – най-тежкият спад от началото на финансовата криза през 2008 г.
„Ако Китай обяви, че БВП на страната е около 7,5%, но железопътните превози се понижават със 7-8%, то няма как да приемем тези данни“, казва Чованец.
Нарастването на потреблението на електроенергия и банковите кредити също рязко отслабва.
Растежът на потреблението на електроенергия се е забавил до 2,9% през септември спрямо предходния месец, след като нарастваше със среден месечен ръст от 12% през 2011 г.
Потреблението на електроенергия е ключов индикатор за здравословното състояние на китайската индустрия, тъй като електричеството за промишлени нужди съставлява 70% от общото потребление.
Пекин се опитва да подкрепи кредитирането и икономиката, като на два пъти от началото на годината понижи основните си лихвени проценти, а на три пъти за последните 12 месеца - изискванията за резервите на банките.
За първите 9 месеца на годината новите заеми, отпуснати от китайските банки, достигнаха 6,72 трлн. юана (107,4 млрд. долара), което е с 18% повече в сравнение със същия период на миналата година, разкриват данни на Централната банка в Пекин.
Този резултат обаче е значително по-слаб от постигнатите 30% среден ръст през последното десетилетие.
Китайската икономика може да се окаже по-крехка, отколкото предполагат БВП данните и ако Ли разбира това, следващото китайско правителство може да предприеме по-смели действия.
През последните 3 десетилетия китайската икономика нарастваше средно с 10% на година. През 2011 г. нейният ръст се забави до 9,2%.
преди 12 години Всяко преструктуриране на икономика означава спад ,макар и временен.Превключване от външно търсене към вътрешно потребление ,ще е свързано със спад от 10-20 процента на БВП -при модел кризата в Хонг-Конг и Сингапур в началото на 2000 г.,за срок около 2 -5 години. И никакви стимули и банкови цаеми не помагат ,понеже първо качват инфлацията и второ качват дълга .И двете си ги знаем до какво водят ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Така е .... и при Черненко беше същата работа!"Съветските болни - най- здравите болни на планетата!" - лозунг в болница! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Това са някакви разсъждения от ерата на Брежнев.Нямам представа дали китайския БВП е раздут, но в днешно време динамиката при потреблението на ток и ж.п. превозите е доста различна. Чованец може да се запита дали не е имало модернизация при някои големи петрбители на ел. енергия или пък дали по-слабото потребление не показва че в Китай има преструктуриране и все по-голяма част от БВП се пада на услугите. Все подобни въпросчета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ох, де да беше само китайското БВП раздуто и изкуствено... отговор Сигнализирай за неуместен коментар