Испански консорциум наскоро спечели договор за построяване на високоскоростна железопътна линия в Саудитска Арабия между градовете Медина и Мека. Световният лидер в продажбите на дрехи Zara показа, че въпреки проблемите в родната й Испания, пак може да бъде изключително успешна на международния пазар. Благодарение на нея Амансио Ортега, създателят на основната компания Inditex, измести Уорън Бъфет на четвърто място в Bloomberg Billionaires Index.
Италианският корабостроител Fincantieri спечели търг за построяване на двойка суперлуксозни лайнери за Viking Ocean Cruises. Друга италианска компания - AgustaWestland, пък продава хеликоптери на Алжир. И така списъкът продължава...
Това очевидно не е цялата история за континента. Южна Европа е обременена с недостатъчно продуктивни производители и скован сектор на услугите, чиито високи разходи повличат износа. Тези, които работят за износителите, трябва да получават големи заплати заради по-високите си разходи за мляко, разкрасителни продукти и адвокати.
Предполагаше се, че валутният съюз ще доведе Европа до по-голяма продуктивност и по-евтини фризьорски услуги, но вместо това той положи семената на собствената си гибел. Цените в периферните страни като Гърция, Португалия и Испания, започнаха да се покачват.
А без собствени централни банки, които могат да увеличат лихвените проценти, за да потушат инфлацията, страните се оказаха безпомощни пред ситуацията. Това споделя Муир Макферсън, икономист в Bloomberg.
Държавите с високи цени загубиха конкурентоспособността си и започнаха да трупат търговски дефицити. Държавите с излишък като Германия, Холандия и Финландия бяха склонни да финансират тези отрицателни салда, докато изведнъж това желание изчезна и кризата в Европа започна.
Да „излетиш“ от еврозоната е едно бързо решение и може евентуално да се окаже най-доброто за Гърция, която има далеч по-големи проблеми от замразяването на заплатите.
Девалвацията е шокова терапия, която затваря търговската ниша, слагайки продукцията на страната на драстично ниски цени, а вносните стоки – на невъзможно високи. Но в същото време обезценяването причинява незабавна нищета с поставянето на стоките от първа необходимост на недостъпно ниво за хората. След това се задействат множество фалити и на правителството, и на частните компании, които съсипват банковата система.
Затова е за предпочитане повечето големи и здрави икономики на Европа да се придържат към еврото, но да запълнят пропастта на в конкурентоспособността, която е първопричината за проблемите им. Това обаче изисква „вътрешна девалвация“, което е мъчителен процес за подобряване на продуктивността на работници чрез орязване на заплатите им.
Според месечните доклади на Европейската централна банка (ЕЦБ) вътрешната девалвация всъщност е първата стъпка към поправяне на неизправностите в Европа.
Германия е дългосрочният шампион по конкурентоспособност, който намали разходите си с 14% от 1999 г. насам. Това сочи „прецизният индикатор за конкурентоспособност“ на ЕЦБ. Въпреки това през последната година най-големият напредък от 7% спад в разходите е направен от Ирландия.
Частните организации също забелязаха напредък по периферията на Европа. Скорошно проучване на Conference Board даде на Ирландия най-високите оценки за намаляване на разходите за единица труд с повече от 6% от 2008 г. до края на 2011 г. (Унгария пък надхвърли всички проучени страни със спад в разходите за единица труд с почти 12% благодарение на високата девалвация на валутата).
Други страни от еврозоната, които надминаха Германия по намаляване на тези разходи, са Испания, Португалия, Гърция и Италия.
преди 12 години Съвършенни фантазии - с вътрешна девалвация , т.е. дефлация да се избегне същинската девалвация на парите - еврото. Това не може да стане по следните причини-1. необходимо е в пъти свиване на бюджетните разходи , не в проценти.2. свиването на бюджетните разходи трябва да свие и бюджетните заплати пак в пъти а не в проценти.3.повишаването на производителността не е лека задача в нетехнологичните сектори , а те са гръбнака на икономиките в повечето страни..закъсали в момента.4.технологичните сектори не могат да поемат основната тежест на девалвацията - дефлацията , ние виждаме че те вместо да вървят в тази посока са отпрашили в обратната. Те може да си повишават производителността , но разходите си не могат да свият..цената на енергията няма да тръгне да пада в дългосрочна тенденция или пък цените на суровините. Точка 4 обезсмисля всички надежди за връщане на икономиката към нормални показатели на растеж чрез дефлация.ДЕВАЛВАЦИЯТА е решението. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да, в България безработицата е доста голяма, но пък същевременно се отварят и доста ключови позиции. Значи все пак има някакво движение. А и също така, според мен традициите се оказват влиянието....все пак Италия и Испания са и едни от най-посещаваните държави... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Всички казват, че безработицата не намалява, но по време на криза всяко предприятие оптимизира дейностите за да оцелее. Една от основните оптимизации е увеличение на производителността. Това мисля важи доста за България, тъй като тук този показател е доста нисък спрямо европейските стандарти. Затова смятам че производителността ще се увеличава доста по - бързо намаляването на безработицата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Тези, които работят за износителите, трябва да получават големи заплати заради по-високите си разходи за мляко, разкрасителни продукти и адвокати.- алооооооооооооо , преводачът отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ако те притеснява високата безработица би следвало да знаеш и мерките за борба с безработицата. ТАКИВА НЯМА. Ако ти е интересно аз правя един икономически бюлетин. Можеш да ми пишеш на botev.niki***gmail.com отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Незнам дали наблюдавате, но последно време има позитивни сигнали и в България в тази насока. Ако следите пазара на труда, ще установите, че често се появяват мениджърски позиции в производствени компании, както и shared service центрове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар