„Дания е малка страна с население от едва 5,5 млн. души. Тя не може да поеме няколко стотици милиарда долара, без да се пръсне по шевовете. В опит да ограничат потоците горещ капитал, миналата седмица датските власти понижиха основния лихвен процент в страната до отрицателна стойност. Те не искат да са инвестиционно убежище повече от швейцарците“, казва Матю Лин.
Той посочва, че други инвестиционни убежища, които са на път да прегреят, включват пазара на недвижими имоти в Лондон, който през последните 3 години нарасна с 35% и германските облигации, за които за момента инвеститорите са съгласни да плащат за привилегията да притежават, носейки отрицателна доходност.
„За всяко инвестиционно убежище, което си изберете, или трябва да се борите със съответната централна банка, или да плащате ненормално висока цена“, констатира анализаторът. „Просто трябва да си изберете инвестиционно убежище, преди да е станало прекалено популярно, и след това да се насладите, докато цената му се покачва“, допълва той.
Така че какво да купуваме?
Лин харесва исландската крона. „Исландия е близо до еврозоната, но извън нея. Икономиката на страната се възстановява бързо, а местните банки вероятно са научили урока да не поемат непремерени рискове“.
Според Лин полските активи също изглеждат интересни поради бързия икономически растеж, ниския правителствен дълг и географското местоположение на страната – на прага на Германия.
Исландската крона и полските активи могат да не са достатъчно сигурни за всички инвеститори, така че ако наистина търсите инвестиционно убежище, Лин съветва да играете по възможно най-консервативния начин и да вложите парите си в най-големия пазар-убежище на планетата.
„Щатската икономика може и да страда от много вътрешни проблеми, като значителните дългове и недостатъчния темп на растеж, но сравнена с останалия свят тя е истинско инвестиционно убежище - при това достатъчно голямо, за да не бъде наводнено от горещите капиталови потоци“, посочва Матю Лин.
преди 12 години Точно пък във времена на криза акции и облигации се сриват като картонена кула. Какво правят големите - Китай изкупи и купува де що има мини , залежи ,концесии ,пустеещи земи .... Щяха да купят огромна територия именно на Исландия , ако не беше се разчуло ...Сотби на аукционите поставя рекорд след рекорд . А какво купуват банките ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Това отдалече намирисва на платено съобщение отговор Сигнализирай за неуместен коментар