Бившият председател на Федералния резерв (Фед) и автор на правилото за забрана на търговията за собствена сметка на банките в САЩ Пол Волкър предлага нова реформа на финансовата система, предвиждаща надзор на глобалните капиталови потоци, съобщава Bloomberg.
„Това е тема, която практически е игнорирана през последните 20 – 30 години - още от отмяната на системата от Бретън Удс“, казва Волкър.
„Освен финансовата криза, слабостта на международната монетарна система допринася и за акумулиране на огромни дисбаланси“.
Новата рамка трябва да наложи „дисциплина“ за ограничаване дисбалансите като тези между САЩ и Китай през последните години – прекомерно потребление в САЩ финансирано от прекомерните валутни резерви на Китай, посочва икономистът.
Той предлага система на „еквилибриум на валутните курсове“ в комбинация с търговски връзки, които все пак ще помагат за определянето на стойността на валутите.
„Основната идея е, че отделните страни трябва да насочат интервенциите си и, ако е необходимо, икономическите си политики в защита на този еквилибриум“, казва Волкър
„Още едно радикално предложение е агресивните интервенции на търговски партньори да бъдат оторизирани от международна институция, така че да са координирани и последователни“.
„Трябва ни система налагаща дисциплина, така че да няма как Китай да натрупа излишък от трилиони долари, а САЩ дефицит от 5 трлн. долара“, казва Волкър.
„И двете страни харесваха да правят това. И двете страни си мислеха, че това е в техен интерес. Когато в определен момент балонът се спука, проблемът ще се окаже много голям“.
Волкър коментира, че членството на изпълнителния директор на JPMorgan Chase & Co. Джейми Даймън в борда на директорите на Фед в Ню Йорк е проблем.
Волкър препоръчва на европейските политици да са по-решителни в усилията си да запазят стабилността в Испания и Италия.
„Ако кризата в еврозоната засегне САЩ, Фед ще трябва да извади още зайчета от ръкава“, допълва той.
преди 12 години "Трябва ни система налагаща дисциплина, така че да няма как Китай да натрупа излишък от трилиони долари, а САЩ дефицит от 5 трлн. долара, казва Волкър."Да не стане накрая така, че комунизма да купи капитализма и да му наложи необходимата дисциплина :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години По-изгодно за правителствата е да делят печалбите с корпорациите, така че всички подобни предложения завършват с "Незнам, не чух, не видях" :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Здравейте trendline,При представените от Вас дисбаланси в икономики са възможни варианти:(1) ЕС са по-добре от САЩ и Китай, като САЩ е по-добре от Китай;(2) ЕС са по-добре от САЩ и Китай, като САЩ е по-зле от Китай;(3) ЕС са по-добре от САЩ, но по-зле от Китай;(4) ЕС са по-зле от САЩ, но по-добре от Китай;(5) ЕС са по-зле от САЩ и Китай, като САЩ е по-добре от Китай;(6) ЕС са по-зле от САЩ и Китай, като САЩ е по-зле от Китай;Любопитен от правилния отговор на въпроса Кой вариант е верен?.Когато се преценят проблеми при големите дисбаланси в икономиките на страните от ЕС, Щатите и Китай е полезно да се знае, че те са закономерна последица от влияние на стар, от време със Златни пари начин на ДФУ, който е НЕПРИГОДЕН за Незлатни пари.Сега е най-полезно да се премахне причината, която ги създава държавната финансова Грешка на Джон Лоу в съответна страна.Благоприятното решение при дисбаланси е: изостаналите достигат по-развити.С поздрави,Иван Митев отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Прав сте както винаги г-н Митев. Как обаче ще се преодолеят големите дисбаланси в икономиките на страните от ЕС, Щатите и Китай ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ще мислят, ще мислят и ще стигнат до истина, която участниците във форума на investor.bg отдавна знаят - При ползване на Незлатни пари в съответна страна, успешното противодействие срещу стопанска криза е възможно само при държавно финансово управление, което е ГОДНО за тези пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар