На свой ред Хофщетер отбелязва, че като сигнал за начало на програмата за покупки на испански и италиански държавни облигации ще послужи надхвърлянето на границата от 7% в доходността им.
„Мисля, че ЕЦБ ще се върне към покупките, ако види значително по-високо ниво на доходност. По 10-годишните облигации опасен сигнал ще бъде приближаването до, или надхвърлянето на границата от 7% годишно. Тогава вече ЕЦБ може да се заеме с понижаването ѝ до 6% годишно или дори до по-ниско ниво. Затова според мен тази мярка няма да бъде използвана веднага“, изтъкна той.
Има и експерти, които предполагат, че финансовата институция може да проведе аукцион с по-кратък, двугодишен срок за отпусканите кредити.
Същевременно анализаторите са единодушни, че управителният съвет на ЕЦБ много трудно ще постигне консенсус по въпроса за новите мерки за стимулиране на икономиките на страните от еврозоната, особено при силната опозиция на Германия, най-голямата икономика в региона.
Германските власти традиционно посочват рисковете от ускоряване на инфлацията при допълнително вливане на ликвидност, както чрез дългосрочните неограничени аукциони, така и чрез изкупуването на държавни облигации на вторичния пазар.
Икономистите обаче отбелязват, че удължаването на стимулиращите мерки от страна на ЕЦБ е необходимо за преодоляването на продължителната дългова криза в еврозоната. Към това насочват наблюдаваните в последно време „пробиви“ под формата на рязък ръст на доходността по испанските и италианските държавни облигации, които на свой ред водят до масови и панически разпродажби на световните пазари, където ситуацията се бе стабилизирала през първото тримесечие на годината.
Прочутият инвеститор Джордж Сорос в своя статия в британския вестник Financial Times от миналата седмица подчертава, че прекратяването на подкрепата за банковата система в еврозоната от страна на ЕЦБ може да доведе до „летален“ изход за региона.
За нови мерки за стимулиране на икономиката се обяви и членът на управителния съвет на ЕЦБ Беноа Кьоре. Той буквално тества пазара, заявявайки, че ЕЦБ може във всеки един момент да поднови изкупуването на облигации на бедстващите държави от еврозоната.
„Разполагаме с инструмент – програмата за изкупуване на облигации – който в последно време не сме използвали, но той съществува“, каза Кьоре.
Анализаторите оцениха положително тази „вербална“ интервенция. „Надявам се, че пазарите ще се успокоят, докато ЕЦБ поиска да се върне реално на тях. С изявлението си регулаторът разпъна един вид защитна мрежа, предпазваща пазара от желанието му да повишава силно доходността по облигациите“, смята Хофщетер.
Каква е вашата позиция за бъдещето на еврозоната? Ще устои ли тя на ударите на пазарите или ще се разпадне и ще остане само в учебниците по политика и икономика?
Изпратете ни вашата позиция и аргументи – в обем между 300 и 500 думи, а ние ще ви дадем трибуна. Текстовете може да изпращате на редакционния адрес – info@investor.bg. Очакваме ви!
преди 12 години При условия на непригодно за евро финансово управление, Европейската централна банка (ЕЦБ) каквото да прави не е възможно да осигури успешно премахване на стопанска криза.ЕЦБ е обречена жертва на държавна финансова грешка и колкото по-добре изпълнява своите задължения толкова по-голяма европейска криза ще се развие.При непригодно за евро финансово управление:1. Развиват се стопански диспропорции.2. Колкото повече ЕЦБ помага стопанския живот и се реализира по-голяма добавена стойност толкова повече се разрастват тези диспропорции.3. Уголемените диспропорции от сегашна финансова грешка предизвикват управленски трудности и (след достатъчно време) криза.За успешно преодоляване на криза е потребно премахване на причина, която я създава.Да 24 часа след като се приложи финансово управление, което е годно за евро кризата в Еврозоната ще е премахната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар