През 2050 г. в Италия и Япония населението на възраст над 65-години ще съставлява 80% от това на възраст между 15 и 64 г., показват прогнози на Deutsche Bank.
В момента в Япония този дял е само 35%. За САЩ процентът е 20% в момента и ще се качи до около 36% след 40 години. В Германия пък повишението ще е от около 30% в момента до над 55% след 40 години.
Застаряването на населението е резултат от намаляващата раждаемост и увеличената продължителност на живота. Голяма част от населението на възраст между 15 и 64 г. ще са учащи, трайно безработни, временно безработни, инвалиди и ранно пенсиониращи се, което ще води до намаление на заетите.
Германските семейства са имали средно по 2,2 деца през 1950 г., а сега - по 1,4 деца. В Япония бройката пада от 3 на 1,4, а в Италия - от 2,4 на 1,4.
Сред големите индустриални държави най-критична е ситуацията в Корея, където сега жените раждат по 1,2 деца спрямо по 5,1 през 1950 г. Силен спад в раждаемостта има в Бразилия (от 6,2 през 1950 г. на 1,7 сега) и в Южна Африка (от 6,5 през 1950 г. на 2,4 сега).
Най-висок остава броят на децата, раждани от една жена в Индия - 2,7, като намалява спрямо 5,9 през 1950 г. В Европа с най-много деца на една жена в момента са Франция с 2 и Великобритания с 1,9. В САЩ жените в момента раждат по 2 деца спрямо по 3,5 през 1950 г.
Очакванията са през 2025-2030 г. в Индия и САЩ жените да раждат по около 2 деца, докато в Китай и Бразилия - по 1,5. Поради слабата раждаемост делът на Китай в световното население ще намалеее с 1/3 от 19,5% в момента на 13,9% през 2050 г.
Демографските проблеми на Япония ще са причина най-голямото поколение в страната на изгряващото слънце през 2050 г. да бъде на 75-79 годишните, а именно 4%. За сравнение младите генерации (трите групи от 0-4, 5-9 и 10-14 г.) ще са с по 2,5% дял в населението.
По същия път върви Китай. Според изследването на Deutsche Bank през 2050 г. поколението 60-64 г. ще е с дял от 8,5% спрямо едва 4,6% за младите генерации.
Банката обаче е оптимист за САЩ, където през 2050 г. очаква най-многобройна да е най-младата генерация (0-4 г.), като почти всички генерации ще са с дял от 6,6%. В момента САЩ имат много повече хора в младите генерации, или около 6,8%, като най-големите са 45-49 годишните и техните деца - 15-19 годишните, като двете генерации са с по 7-7,3% дял.
Графика на Deutsche Bank показва връзката между дела на американското поколение на възраст 40-64 г. (в момента това е т.нар. бейби бум генерация) и реалната стойност на индекса S&P 500.
Източник: Deutsche Bank
Връзката с цените на акциите е, че възрастните хора имат по-малко или нямат акции, съответно те продават акциите, купувани по време на трудовия им процес.
Големият дял на възрастните през 2050 ще възпрепятства ръста на икономиките в Европа, Китай, Япония и Бразилия. Според някои изследвания ръстът на икономиката в Япония спира в момента, когато работната й сила започва да намалява (процесът тече вече повече от 10 години).
Изледването на Deutsche Bank също така показва силно увеличение на пенсионната възраст, като според банката са нужни нови повишения.
преди 12 години Какво сте я заченали таз турция с нейната армия. Там държат голяма армия, просто щото населението няма какво да прави. Или си военен или бандит. Сега войните се водят с технологични средстава а броя войска не е от голямо значение. 100к войници с пушки няма да бутнат самолетоносач.А по въпроса за прогнози за след 40г. мога само да се посмея. За толкоз години може много работи да се случат =] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години До Боян: Бояне, ако нещата стигнат дотам има една приказка недей да е забравяш. "който не храни собствена армия, ще храни чужда." Така, че турците не ги мислете, но то няма значение и без това дотогава в България ще са останали почти само ***. Тъжно но.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ще разберем след 40 години...:-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Естествено, че за всички нормални хора това че ще има много хора не трябва да е притеснителна новина, напротив даже е плюс. Стандарта на живот се покачва навсякъде даже и в Африка, държавите с голямо население и малко естествени ресурси като Турция да му мислят, те трябва доста да работят за да компенсират недостига на ресурси, докато в България си имаме малко население и богата на ресурси държава, може да не сме богати на петрол и т.н., но имаме много плодородни земи изобилие на сладка вода, много добри условия за туризъм и т.н. които ще ни позволят с много по-малко усилия да си живеем добре. Така че да му мислят за тия проблеми държавите като САЩ които нищо не работят и разчитат на постоянното надуване на парични балони и такива като Турция с огромно население на което трябва да се намира работа за да поддържа стандарта си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Демографския срив сигурно ще повлияае зле на икономиката но пък погледнато по-глобално - няма да се пренаселим. Спорно е кое е по-лошо - природна катастрофа причинена от пренаселването на планетата с хора или сриване на икономика. Ако икономиката се крепи на това да има непрекъснат ръст на населението за да може да се изплаща държавния дълг, то има нещо много сбъркано в нея. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Демографските проблеми споменати в тази статия са наистина много сериозни, особено при сегашните размери на задлъжнялост на икономиките. В Япония например ръстът на работоспособното население през 2010 пада до 0% при държавен дълг от 220% от БВП. Кой ще плаща този дълг, когато след 30-40 години основната част от населението са пенсионери? Проблемите на Япония са разгледани по-подробно в тази статия http://ekipbg.com/2012/01/15/lost_decade/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар