IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Обезличаването на лондонското Сити, или грешката на британското правителство

Великобритания трябва да използва конкурентните си предимства като поддържа голям финансов сектор, пише The Economist

11:50 | 10.01.12 г. 10
Автор - снимка
Създател
Обезличаването на лондонското Сити, или грешката на британското правителство

Срещу банкерите има много атаки – от движението Окупирай Уолстрийт, от Окупирай Лондон – изобщо от Окупирай всеки град, където финансистите имат смелостта да изкарат бързи пари на фона на лошите икономически новини от изминалите години.

При това атаките не идват само от ляво – дори считаните за поддръжници на банковия сектор се включват в натиска. Това не е по-видно никъде другаде, отколкото във Великобритания, пише The Economist.

Британският премиер Дейвид Камерън се зарече да сложи край на пиршеството в Лондонското сити. Министрите от кабинета му са се съсредоточили в опити за ребалансиране на икономиката – от хитростите на банкерството към чистото производство.

Ръководителят на Английската централна банка сър Мервин Кинг също е доста критичен към късогледия поглед на финансистите в търсене на краткосрочни печалби.

В континентална Европа гледат на Ситито със смесица от омраза (заради обвиненията, че именно там са виновниците за кризата в еврозоната) и с алчност (защото при неговата липса френските и италиански финансисти биха плащали таксите си в Париж и Рим).

Атаките от страна на европейските лидери би трябвало да са от полза – лицемерието и егоизмът би трябвало да напомнят на британците какво рискуват. Лондон е най-големият финансов център в света в много направления и отслабването му не би било в интерес на никого – най-малко пък на Великобритания.

Със сигурност има нужда от по-добра регулация на банковия сектор, особено насочена към защита на британските данъкоплатци. На този етап обаче това не се случва и „приземяването” на банкерите от Ситито е само на думи.

Действия по разрушаване на един от най-успешните (и мобилни) индустриални клъстери в света биха били глупави и със сигурност не са наследството, което Дейвид Камерън би искал да остави на своите наследници.

Последна актуализация: 22:07 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 0 rate down comment 0
v_tin
преди 12 години
Банките са необходимото зло на настоящият етап. Но какво са парите без реална стока- не можеш да изядеш 100$ и да се нахраниш. Парите ще отидат там където е производството-Китаи, Индия. Не случаино най-богатите се прехвърлят в Сингапур и от развиват своя бизнес .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 0
Иван Митев
преди 12 години
Здравейте rover,Вие знаете, че след "Златни" в съответна държава започва ползване на по-полезни "Незлатни пари".За съжаление при употреба на Незлатни пари, все още е налично продължаващо приложение на наследен стар, от време със Златни пари НЕПРИГОДЕН за стопанство с Незлатни пари начин на държавно финансово управление (ДФУ).Тази държавна финансова непълноценност ежедневно развива диспропорции и (за достатъчно време) криза.Посочената държавна финансова грешка се допуска за първи път в света през 1716 г.Същата е означена с името на нейния инициатор като Грешка на Джон Лоу.Полезният подход за спасение от сегашната стопанска криза е да се премахне причината за нея, за което е необходимо - при ползване на Незлатни пари да се прилага усъвършенствувано съответно ДФУ, което да е ПРИГОДНО за стопанство с Незлатни пари, т. е. да се прекрати наличие на "Грешка на Джон Лоу".С уважение,Иван Митев
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 3
rover
преди 12 години
Орежете алчните банкери и кризата ще се оправи не само в Анлия, ами и по целия свят...==============================================================Ааа, не!! Ето къде е първопричината на нещата и как ще се оправи всичко. И то много бързо.За да се премахне сегашната особено важна причина за стопанска криза (ползване на Незлатни пари, при запазен несъвместим с техни качества начин на държавно финансово управление от време със Златни пари) е необходимо при ползване на Незлатни пари в съответна страна да се прилага (спрямо времето със Златни пари) подобрено с Модел Ресурси М нейно държавно финансово управление, което е адекватно на качествата на Незлатните пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 1
Jay Gould
преди 12 години
Да бе, да. :)) Банкерите са лоши, а добрите политици ще променят света :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 5
stoiloff
преди 12 години
ОРЕЖЕТЕ АЛЧНИТЕ БАНКЕРИ И КРИЗАТА ШЕ СЕ ОПРАВИ МИГНОВЕНО НЕ САМО В АНГЛИЯ АМИ И В ЦЯЛ СВЯТ Чудесен коментар! Всеки го знае но никой не го прави? А Дефакто сега банкерите са най-бедните в света! Без доверие няма бигатство! Парите са излишни! Не говорим за комунизъм! Но наитина изнасянето на производствата обезличи икономиките! Всички знаем че ако един организъм е болен, има ***, се лекува веднага! Всички знаем че банките са като кучешки тении и само вредят на обществото , но никой не се отказва от тях! КЪДЕ СА ДАЛНОВИДНИТЕ ПОЛИТИЦИ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 6
stone kold
преди 12 години
аааа няма как да орежат алчните банкерии те са част от илюминантите който управляват света и света да се свърши банкерите няма да са потърпевши все пак са от едно котило с просветените и са вързани ръка за ръка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 3
all_trader2
преди 12 години
а Икономист иначе отдавна вече не са някакво издание което може да се счита за меродавно - анализите им често са пълни глупости и пулоистини
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
RedBot
преди 12 години
.." След като столицата на страната е станала глобален център на търговията с долари, защо да не стане такъв и по отношение на юана?"Доста смехотворни илюзии според мен. Там където се произвеждат стоките там са големите пазари. А че западния свят от алчност изнесе всичките производства в азия от, копчета до спътници, сега се връща като бумеранг и естетсвено и търговията с финасови инструменти и валути ще иде там където са стоковите пазари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 3
all_trader2
преди 12 години
правилно - лихварството не създава производство и много работни места - от Икономист пак са се *** - Англия е на ръба на банкрута защото си финасилизира икономиката и вече няма конкурентно производство в световен мащаб истината е една - финасовият капитал трябва да служи за финансиране на производствения и търговски капитал а не обратното - ОРЕЖЕТЕ АЛЧНИТЕ БАНКЕРИ И КРИЗАТА ШЕ СЕ ОПРАВИ МИГНОВЕНО НЕ САМО В АНГЛИЯ АМИ И В ЦЯЛ СВЯТ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
kravata_mu
преди 12 години
и аз съм на мнение, че Камерън прави грешка като настройва всички срещу Лондон
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още