Също като петрола през 20-ти век, водата може да се окаже ключовата стока за 21-ви.
Хората зависят от достъпа до вода от зората на цивилизацията, но предвид очаквания им общ брой от 7 млрд. души към 31 октомври, бързата урбанизация и развитието стимулират търсенето на вода с невиждани досега темпове, пише Ройтерс.
Потреблението на вода расте с над два пъти по-бърз темп от населението през последния век, казва Кирсти Дженкинсън от базираната във Вашингтон анализаторска организация World Resources Institute.
Очаква се потреблението на вода да нарасне с 50% в периода между 2007 и 2025 г. в развиващите се страни и с 18% в развитите, като голяма част от увеличената консумация ще се реализира в най-бедните държави, където все повече хора се местят от селските райони в градове, пояснява Дженкинсън.
Като се вземе предвид и влиянието на очакваните климатични промени този век – по-тежки наводнения, суши и промени на валежните модели – което вероятно ще засегнат първо и най-силно бедните хора, „имаме значително предизвикателство пред нас“, допълва Дженкинсън.
Ще има ли достатъчно вода за всички, особено ако населението продължи да нараства, каквито са прогнозите, до 9 млрд. души до средата на века?
„На земята има много вода, така че вероятно няма да свърши“, казва Роб Ренър, изпълнителен директор на базираната в Колорадо Water Research Foundation.
„Проблемът е, че 97,5% от нея е солена, а от 2,5-те процента сладка вода две трети са под формата на лед. Така че няма много сладка вода на разположение в света.“
Воден риск – горещи точки