По подобен начин мисли и директорът на отдела по международна макроикономика в Германския институт за икономически изследвания (DIW) Ансгар Белке. Споменаваните в момента изчисления за повишаване на капитала на BNP Paribas, чийто рейтинг бе свален наскоро, на Société Générale и на Crédit Agricole в размер на до 20 млрд. евро според него обаче не биха довели до сваляне на френския рейтинг.
Ситуацията обаче може да стане критична, ако се появят очаквания за допълнителен капитал вследствие на неоправдани пазарни очаквания, като например, че и Италия и Испания са изправени пред фалит, подобно на Гърция, казва Белке. „Прекалено висока държавна помощ за рекапитализация на френските банки ще попречи на стремежите на правителството да понижи през следващата година бюджетния дефицит и държавните дългове, които в момента са 90% от брутния вътрешен продукт (БВП)“, казва икономистът.
Ако обаче в следващите пет години Франция не успее да уравни бюджетния си дефицит, то тя вероятно ще се прости окончателно с рейтинга си AAA.
„Освен това твърде силното увеличение на собствения капитал в банките може да влоши цялата конюнктура, защото така ще има по-малко кредити за френските предприятия, които разчитат за 70% от финансирането си на банки“, казва Белке.
Опасенията на Белке и Полайт не са случайни. В петък рейтинговата агенция Standard & Poor's намали рейтинга на френския банков гигант BNP Paribas с една степен от „AA“ на „AA-“. „От наша гледна точка виждаме по-слаби икономически перспективи за Европа, включително за периферните държави, към които някои френски банки имате значителни експозиции“, се посочва в съобщение на Standard & Poor's. „Очакваме по-ниски печалби заради тази по-трудна икономическа среда и по-високата цена на финансирането“, се казва още в съобщението.
Едва ден по-рано по-малката агенция Fitch предупреди от своя страна за възможно намаление на рейтинга на BNP Paribas. И при Fitch френската банка е оценена само с добрия рейтинг „AA-“, вместо с по-ранния много добър рейтинг. След оповестяването само на това предупреждение цената на акциите в петък падна значително. Решението на S&P пък бе оповестено след края на борсовата търговия.
Колкото по-нисък е рейтингът, толкова по-скъпо става за компаниите и за държавите да вземат нови кредити. Защото инвеститорите стават по-резервирани заради възможността да не видят парите си отново, с по-високи лихви. Това, от своя страна, увеличава натиска върху и без това напрегнатото финансово положение на еврозоната.
Полайт не изключва възможността и Германия да попадне в полезрението на рейтинговите агенции. В действителност, ако Берлин приеме бюджета за следващата година в сегашният проектовариант, той ще успее да намали значително държавния дълг, но това може да се случи само ако няма допълнителни натоварвания. „Готовността на правителството да отпуска допълнителни помощи за други страни от еврозоната обаче може да доведе до драстично влошаване на дълговия товар, което пък може да събуди съмнения за топ рейтинга на страната“.
преди 13 години абе кой си има къшта с двор и кладенец нейде в провинцията ше оцелее....... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Европейските страни са със запазено от време със Златни пари неразвито за условия с Незлатни пари държавно финансово управление (ДФУ), което е причина същото да е НЕГОДНО за стопанство с ползване на Евро и това обстоятелство подсигурява ежедневно развитие на диспропорции и (за достатъчно време) криза.Само часове след прекратяване на тази ЧОВЕШКА ГРЕШКА (т. е. при налично усъвършенствано и ГОДНО за стопанство с Евро съответно ДФУ) европейската стопанска криза ще е премахната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Засилва се "най-голяма криза от Втората Св. война" - коментират едни, "най-голямата от Голямата депресия насам" - коментира Сорос. Инвеститорът Джордж Сорос и около 100 бивши европейски високопоставени политици публикуваха отворено писмо с призив към правителствата на държавите от еврозоната да разрешат възможно най-бързо дълговата криза, тъй като в противен случай световната финансова система може да рухне. Грийнспан и Сорос: Задават се още лоши новини за САЩ. Тотално разпродаване на Уолстрийт, кризата се задълбочава . Крупният американски финансист и филантроп Джордж Сорос заяви, че икономиката на САЩ се намира на прага на много сериозни корекции".Сорос вещае крах на световните финанси.Сорос вижда изход от кризата в специални еврозаеми.Сорос обвини Меркел за нестабилното евро.Сорос съветва Гърция и Португалия да излязат от кризата.Сорос: Кризата е по-тежка от тази след фалита на Lehman. Кредитно цунами идва към Европа . отговор Сигнализирай за неуместен коментар