Докато американската икономика се влачи към нова рецесия, а доверието в политиците намалява, инвеститорите се сблъскват със съмненията, че страната може би вече от няколко години се намира в изгубено икономическо десетилетие по подобие на японското от 90-те, пише Ройтерс.
Ако е така, то следващите години могат да се окажат много тежки. Домакинствата в САЩ, за разлика от тези в Япония, имат големи дългове и малко спестявания, а държавните дефицити отслабиха политическата подкрепа за правителствените разходи, на каквито Япония разчиташе.
Накратко, при продължителен период на слаб растеж щатската икономика може да има по-малко възможности за реакция.
„Вярвам, че вървим в тази посока“, казва Скот Матър, портфолио мениджър в PIMCO. “Може дори да изпаднем в по-тежка ситуация от Япония.“
Не всички икономисти смятат, че Америка ще повтори японския опит, но пазарите излъчват предупредителни сигнали.
Три години след спукването на жилищния балон в САЩ доходността на 10-годишните американски ДЦК едва надхвърля 2%, а акциите се понижават всеки месец от април насам.
За сравнение, японските 10-годишни ДЦК не са затваряли с доходност над 2% от 1999 г., а водещият индекс на акциите в страната – Nikkei, е със 77% под пика си през 1990 г. преди спукването на местния балон при търговските недвижимости.
Американската икономика все още не може да достигне нивото отпреди кризата през 2008, а икономисти оценяват вероятността от изпадане на стопанството в нова рецесия през следващата една година на около 33%.
„Финансовите сътресения на пазарите от последните 3-4 месеца отразяват навлизането в период на продължителен слаб растеж“, коментира Андрю Скот, професор по икономика в London Business School. „Докато населението намалява задълженията си и не потребява е трудно да видим откъде ще дойде растежа.“
преди 13 години Ще преживее ли Америка своето изгубено десетилетие- очакванията са "двайсетилетие + " или казано с други думи : не е важно кой прави откритията , а кой се възползва от тях . отговор Сигнализирай за неуместен коментар