IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Паралели между икономическите модели на Китай и нацистка Германия

Данните за инфлацията, които Китай публикува, "не са реалистични, като се има предвид стресът в системата", коментират анализатори

18:30 | 27.06.11 г. 2
Автор - снимка
Създател
Паралели между икономическите модели на Китай и нацистка Германия

Китайската икономика е сходна с „вампирската икономика“, която Гюнтер Рейман описва в книгата си за Германия в дните на националсоциализма, когато цените са били задържани чрез вездесъщи държавни регулации за бизнеса, казва Шон Кориган, главен инвестиционен стратег на Diapason Commodities Management, цитиран от CNBC.

„Ако китайските власти решат да задържат инфлацията, те могат да се обърнат към производител на автомобили, бира или енергийна компания и да кажат, че независимо какви ще са последствията, цените не трябва да се повишават“, казва Кориган.

Той допълва, че данните за инфлацията, които Китай публикува, „не са реалистични, като се има предвид стресът в системата“. Кориган посочва, че за овладяване на инфлацията върху малките и средни компании от частния сектор в Китай се оказва натиск.

„Голяма част от новинарския поток е контролиран и много от данните са съмнителни, но ако четете преводна китайска преса, ще откриете растящ брой материали за компании, изпаднали в затруднено положение, за изкривявания, за проблеми, които регулаторният натиск създава особено за частния сектор“, допълва той.

Кориган не е съгласен и с виждането, че Китай управлява икономиката си по-добре от западните страни и подчертава, че развитите икономики гледат с недоверие на централизирания подход.

На Запад сме доста скептични към администрацията във Вашингтон или Лондон за това доколко са способни да направляват толкова много дейности и бизнеси.

„Когато става въпрос за Китай обаче, поради някаква причина сме склонни да забравим за недоверието си към централното планиране и да вярваме, че те могат да правят неща, които ние не можем“, казва Кориган.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:01 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
Werter
преди 12 години
На грешен път си all_trader2, по-добре си търгувай. Има много да коментираме - освен ако не си безнадежден агент на Станишко. Точно кейнсиансия модел се провали - и САЩ и GB се опитваха да го прилагат като държавно стимулиране и облекчения, т.е. яко харчене и дефицити. Да не говорим за Гърция. Германия от години прилага строги икономии, балансиране на бюджета и затова има доверие на бизнеса и растеж. Освен това Германия си е експортно ориентирана икономика и няма нужда да чака да се съживи вътрешното търсене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
all_trader2
преди 13 години
Кориган да си гледа работата - Великобритания и САЩ са пред фалит а Германия която до днес има около 40-50% държавна собственост има най-силната икономика в момента . Неолибарелният модел с не намесата на държавата в икономиката се оказа тотален провал . какаво повече да коментираме ?????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още