IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Може ли Китай да свърши като Япония?

Преходът на Китай към потребителски модел на растеж може да доведе до стагнация, подобна на тази в Япония след 1990 г., пише Financial Times

14:56 | 15.06.11 г. 8
Автор - снимка
Създател
Може ли Китай да свърши като Япония?

До 1990 г. Япония беше най-успешната сред основните световни икономики и почти никой не успя да предвиди какво ще се случи със Страната на изгряващото слънце през следващите десетилетия. Днес наблюдателите са дори още по-впечатлени от постиженията на Китай. Възможно ли е обаче успехът на Китай да се окаже предвестник на неочакван крах? Отговорът е да, пише Мартин Улф, колумнист на Financial Times, в коментар за изданието.

Приравненият към покупателната способност брутен вътрешен продукт (БВП) на Япония на глава от населението нарасна от 20% от щатския БВП през 1950 г. до 90% през 1990 г. Но този забележителен възход претърпя обрат – до 2010 г. БВП на Япония на глава от населението се понижи до 76% от този показател в САЩ. Същевременно в Китай БВП на глава от населението се повиши от 3% от нивата в САЩ през 1978 г., когато започнаха реформите на Дън Сяопин, до 20% днес. Ще продължи ли този впечатляващ възход и през следващите няколко десетилетия или Китай също може да ни разочарова?

Лесно е да опишем оптимистичния сценарий. Първо, Китай досега никога не се е провалял. За периода 1979 г. - 2010 г. страната има среден икономически ръст от 10%. Второ, Китай все още е много далеч от жизнения стандарт на страните с високи доходи. Ако използваме за сравнение щатската икономика, БВП на Китай на глава от населението е на нивото на Япония от 1950 г., преди страната да изживее четвърт век на бурен икономически растеж. Ако Китай повтори представянето на Япония, през 2035 г. БВП на Поднебесната империя на глава от населението ще достигне 70% от нивата в САЩ, като в същото време китайската икономика ще бъде по-голяма от тази на САЩ и Европейския съюз (ЕС), взети заедно.

И все пак, контрааргументи определено съществуват. Един от тях е, че размерът на Китай далеч не е предимство - от гледна точка на потреблението на ресурси възходът на китайската икономика няма аналог в историята. Друг проблем е, че политическият ефект от подобна трансформация може да подкопае страна, управлявана от комунистическа партия. Възможно е обаче да бъдат приведени и изцяло икономически аргументи за това, че растежът в Китай може да се забави по-бързо, отколкото предполагат повечето анализатори.

Тези аргументи са базирани на две особености на китайската икономика. Първата е фактът, че Китай е страна със средни доходи. Икономистите все по-често говорят за „капана на средните доходи“. В подобни условия запазването на бърз ръст на производството и управлението на мащабни структурни промени на фона на все по-комплексна икономическа среда би било предизвикателство. За последните 60 години Япония, Южна Корея, Тайван, Хонконг и Сингапур са почти единствените икономики, които са успели да постигнат това.

За щастие, между тези страни и Китай съществуват тесни културни и икономически паралели. За нещастие обаче, Китай споделя и техния модел на растеж, базиран на необходимостта от постоянни инвестиции, а това има както силни, така и слаби страни. Нещо повече, китайската версия на този модел е екстремна. Ето защо може да очакваме, че това ще доведе до затруднения дори по-рано, отколкото в доста по-умерения случай с Япония.

Самият китайски премиер Уън Дзябао описа икономиката на страната си като „нестабилна, небалансирана, некоординирана и като цяло неустойчива“. Характерът на тези предизвикателства се прояви по време на дискусиите около 12-тата петилетка на Китайския форум за развитие в Пекин през март. В плана за следващите 5 години се предвижда рязка промяна в темпото и структурата на икономическия растеж. През следващата година растежът се предвижда да спадне до 7%. Което е по-важно обаче, икономиката се очаква да бъде ребалансирана от инвестиционен модел към потребителски модел на растеж и в резултат на това от производство към услуги.

Въпросът е дали тези промени могат да бъдат управлявани гладко. Според Майкъл Петис от Университета в Пекин това няма да се получи. Неговите аргументи са базирани на идеята, че при модел на растеж, поддържан от инвестиции, задържането на ниски доходи за домакинствата играе ключова роля за субсидирането на тези инвестиции. Ако доходите бъдат освободени – необходимо условие за по-бърз растеж на потреблението – рискът от рязко забавяне на производството и още по-рязко забавяне на инвестициите е съвсем реален. Устойчивият растеж е плод колкото на субсидирана експанзия на капацитета, толкова и на печелившия баланс между предлагане и крайното търсене. Преходът в Китай най-вероятно ще доведе до сътресения, посочва Петис.

През последните години инвестициите в Китай наистина нарастват доста по-бързо от БВП. От 2000 г. до 2010 г. растежът на брутните инвестиции в основен капитал е бил средно 13,3%, докато нарастването на битовото потребление е било средно 7,8%. За същия период делът на битовото потребление като процент от БВП е колабирал от 46% до едва 34%, а делът на брутните инвестиции в основен капитал е нараснал от 34% до 46%.

Според Петис задържането на доходите, бумът на евтини кредити, както и поддържането на изкуствено нисък обменен курс на юана са все начини за прехвърляне на приходи от домакинствата към бизнеса и по този начин от потребление към инвестиции. „Диференциалното отношение капитал-продукция (Incremental Capital-Output Ratio)  - капиталът, необходим за изграждането на допълнителна единица БВП - се е повишило от 3,7 към едно през 90-те години до 4,25 към едно през изминалото десетилетие. Това също така предполага, че възвращаемостта се понижава“, казва Дуайт Пъркинс от Харвардския университет.

Ако този модел на растеж трябва да се промени, както желае правителството, нарастването на инвестициите трябва да падне под нивата на растеж на БВП. Именно това се случи в Япония през 90-те години и резултатите бяха трагични. Според тезата, предложена от Петис, една насилствено приложена инвестиционна стратегия обикновено свършва със сътресение. Въпросът е кога ще се случи това. В Китай проблемите могат да се проявят по-рано, отколкото в Япония, заради изключително високото ниво на инвестиции. Много от инвестициите, направени сега, ще се окажат губещи без изкуствената подкрепа, с която разполагат. Един от индикаторите за това е бързият ръст на кредитите, посочва Петис.

Джордж Магнус от UBS отбелязва, че кредитният интензитет в Китай рязко е нараснал. Тук също откриваме сходство с Япония от 80-те години, когато опитът за запазване на растежа на битовото потребление доведе до катастрофална кредитна експанзия.

Докато растежът се забавя, търсенето за инвестиции несъмнено ще намалява. При растеж от 7% необходимото ниво на инвестиции може да падне с до 15% от БВП, като опитът приходите да се прехвърлят към домакинствата може да доведе до още по-силен спад. От мотор на растежа инвестициите могат да се превърнат в причина за стагнация.

Оптимистичната прогноза е, че потенциалът на китайския растеж е толкова голям, че той с лекота може да се справи с планирания преход. Песимистичната прогноза е, че ще е трудно за страна, инвестираща половината от брутния си вътрешен продукт, да забави растежа си гладко. Мартин Улф очаква преходът към по-бавен икономически растеж и по-голямо потребление да е проблематичен. В китайското правителство има професионалисти, но те определено не могат да ходят по вода, посочва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 0 rate down comment 0
Merlin
преди 13 години
Историята показва, че колкото по-дълбоки дисбаланси съществуват в една икономика, породони от човешка намеса, до толкова по-дълбоки кризи водят те. Най-пресният пример е имотният балон в САЩ породен от ниските лихви и последвалата криза. А какво да кажем за КНР, където дисбалансите са безброй, да не говорим, че данните се манипулират и те.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 0
Иван Митев
преди 13 години
Проблемът на Китай е поради собствена държавна финансова грешка, поради която се развиват диспропорции и ще се достигне до криза.За китайските неволи: http://ivanmitev.blogspot.com/2011/06/blog-post_3411.htmlУспешното спасение на китайско стопанство е сходно с това при други държави.За предпазване от криза е потребно държавно финансово противодействие с "Модел Ресурси М" спрямо икономическа и/или финансова криза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 0
lozkhris
преди 13 години
Няма петрол, байно. Нито никел, нито, мед, нито въглища - внася ги от Австралия. Така че останалите елементи от менделеевата таблица не са интересни.Виетнам отдавна е в играта, но има петрол, а няма достатъчно човешки ресурс. Тайланд също е включен, както и Лаос, Камбоджа...Но това са малки страни. Потенциала на Индия и Китай го има само Бразилия, но пък там има петрол за столетия напред.За Турция съм съгласен, но и там потенциалът е малко или много употребен - напоследък се говори за сериозен балон в инвестициите, а и Турция има много стратегическо местоположение -едва ли Америка ще заложи толкова рисково
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 1
vvexin
преди 13 години
май малко преувеличавате ролята на Вашингтон, той не избира нищо, просто използва даденостите и ги обръща както му отърва. Китай съвсим не е беден на полезни изкопаеми, проверете, има я половината менделеева таблица. Колкото до непогрешимия Китай, то историята му ако я погледнете прилича повече на Ливан отколкото на Швейцария... При предишния опит за индустриализация -1880-1911 се свърши с гражданска воина.... Абсурдите в Китай са планина а лошите дългове-море. Аматьорщината на ККП е сходна на тази на БКП.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 1
Antonia_Lacheva
преди 13 години
Китай си изнася евтините производства в Виетнам. Половината от евтината стока в Америка вече е виетнамска. Та и в БГ има вече много виетнамска стока . Вервайте ми ;)) Виетнам е!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 1
0pk
преди 13 години
Турция =]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 5
lozkhris
преди 13 години
Разбира се, че ще свърши като Япония - това вече е планирано във Вашингтон, при това не от скоро. Въпросът е коя страна са избрали за следващ "Китай"...Ако се вгледаме, досега са избирани все страни, който имат огромен човешки ресурс, но никакви суровини - Япония, Германия, Китай..Твърдо няма да е Индия, тя вече си изпя песента, а и има петрол; още по-малко ще е Бразилия или Русия...Искам да знам коя ще е следващата робска страна, която ще произвежда *** на безценица за потребление в Америка..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
rednek
преди 13 години
Естествено, че може. Графиките го доказват:http://***.reader.bg/forum/5--/234--.html#240
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още