Развиващите се пазари са изправени пред „чудовищни“ рискове. Инвеститорите продължават да игнорират нарастващото инфлационно напрежение и кредитните балони, предупреждава бившият главен инвестиционен стратег на Merrill Lynch & Co. Ричард Бърнстейн, цитиран от CNBC.
От 2009 г. развиващите се пазари са любимци на финансовия свят, там глобалните инвеститори преследват по-висока възвращаемост, водени от убеждението, че страни като Китай и Бразилия ще са мотор на глобалния растеж през следващите няколко години, докато развитите страни са на практика в стагнация.
Бърнстейн, който сега управлява собствен фонд, заяви, че любовната афера с развиващите се пазари е прекалена.
„Мисля, че това, което хората напълно пропускат, е, че рискът не е тук в Съединените щати“, казва той. „Рискът е в развиващите се пазари. Там рисковете точно сега са направо чудовищни“.
Кривата на доходността по държавните облигации в Бразилия и Индия се обръща – ситуация, при която краткосрочните лихви се повишават над дългосрочните. Исторически подобна инверсия почти задължително предшества рецесия, тъй като инвеститорите временно приемат по-ниски дългосрочни лихви в очакване на спада на доходността, която обикновено съпътства рецесията.
Досега индексът MSCI Emerging Market се е понижил с 0,6%, след като се повиши с 16,4% през 2010 г. и скочи с 74,5% през 2009 г.
Бърнстейн отбелязва, че от началото на годината Standard & Poor's 500 се е повишил с 1,7% и че американските акции са били по-добрата инвестиция, отколкото развиващите се пазари през последните две години.