Standard&Poor's потвърди ААА рейтинга на САЩ, но, което е по-важно, понижи перспективата пред щатския правителствен дълг на негативна. Опасенията на агенцията са за начина, по който Вашингтон смята да се справи с „огромния бюджетен дефицит и повишаващите се дългови нива“. Оправдавайки тази драстична стъпка, рейтинговата агенция отбелязва, че съществува „реален риск“ до 2013 г. щатските законодатели да не успеят да постигнат споразумение за разрешаването на средносрочните и дългосрочните бюджетни проблеми, казва изпълнителният директор на PIMCO Мохамед Ел-Ериан в коментар за Financial Times.
Това предупреждение е направено съвсем навреме, за да ни припомни значимостта на фискалните проблеми във Вашингтон за страната и за целия свят.
Неспособността да бъде договорена изпълнима средносрочна реформа ще повиши цената на кредитирането във всички сегменти на американското общество и ще подкопае инвестициите, заетостта и растежа. Подобно развитие би охладило чуждестранния апетит към американските активи и разбира се, би отслабило долара.
САЩ рискуват и да изгубят централното си място в глобалната валутна система.
Светът разчита на Америка за цяла палитра от „глобални публични продукти“ - сред които се открояват световната валута за резерв, най-ликвидният облигационен пазар в света и „безрисковият“ стандарт. Тъй като няма друга страна, която да е способна и да иска да поеме тази роля, резултатът ще бъде понижаване на ефективността в глобален мащаб и по-висок риск от икономическа и финансова фрагментация.
Предупреждението на S&P трябва ясно да бъде чуто във Вашингтон. Да се надяваме, че ще послужи като катализатор за по-бързото приемане на изпълним средносрочен фискален план.
Предупреждението е и напомняне за рисковете, пред които е изправена световната икономика, както и за цялостното влошаване на кредитната обстановка в няколко развити икономики.
Дойде моментът САЩ (както и някои други развити икономики) да поемат контрола над фискалната си съдба и това трябва да бъде направено както заради американското общество, така и за доброто на глобалната икономика като цяло.
преди 13 години Пич, това не е само математика.Според мен става въпрос по-скоро за психология. Излишно е да коментирам откъде идват "парите" и кой най-добре разбира как работи капитализма ...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Тъй като няма друга страна, която да е способна и да иска да поеме тази роля, резултатът ще бъде понижаване на ефективността в глобален мащаб и по-висок риск от икономическа и финансова фрагментация.---------------------------На мен пък ми се струва, че точно фрагментацията ще повиши ефективността. Защото сегашната финансова система е всичко друго, но не и ефективна. Нито тя сама по себе си, нито механизмите, които създава и поддържа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар