IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономиките на развиващите се страни "дърпат" рязко напред след кризата

Светът се движи на две скорости, като развитите държави изостават по пътя към възтановяването

13:08 | 30.03.11 г. 2
Автор - снимка
Създател
Икономиките на развиващите се страни "дърпат" рязко напред след кризата

Най-големите икономики в света се възстановяват от Голямата рецесия с обезпокояващи темпове: прекалено бързо или прекалено бавно, показва проучване на Асошиейтед прес за 22 страни, които представляват 80 процента от световния брутен вътрешен продукт (БВП).

Китай, Индия и други значими развиващи се страни бързо се върнаха към опасно високи равнища на растеж, след като избегнаха най-лошото от икономическата криза през 2008 и 2009 година.

Тяхното бързо възстановяване показа за първи път, че нововъзникващите пазарни икономики са станали достатъчно големи и и силни да процъфтяват сами, докато САЩ и другите богати страни се мъчат.

Днес развиващият се свят стимулира световното възстановяване, вместо да разчита на САЩ да поеме лидерството, както е било досега.

Разместването в световния икономически ред отне 30 години. Според данни на Световната банка делът в световния брутен вътрешен продукт (БВП) на развиващите се страни е нараснал от 18% през 1980 г. до 26% миналата година. Така че растежът на нововъзникващите пазарни икономики днес има много по-голямо влияние върху постиженията на световната икономика.

Бързият растеж на тези икономики извади от бедността милиони хора и създаде големи потребителски пазари за американските стоки и услуги. Той изтегля работни места и инвестиции от САЩ и другите богати страни и предизвиква международни спорове за търговията и валутата, се посочва в анализа.

Голямата рецесия преобърна старите отношения. Нововъзникващите пазарни икономики избегнаха криза в жилищния сектор, която замрази кредитните пазари в САЩ и Европа и хвърли богатите страни в най-голямата икономическа криза от 30-те години.

На тези страни не се наложи да спасяват банките си и да търпят висока безработица и стагнация на икономическия растеж, които исторически следват финансовите кризи.

Избягвайки последиците от тази криза, Китай, Индия и другите развиващи се страни възобновиха бързия си растеж и продължиха прехода си от аграрна към индустриална икономика.

Въпреки всички ползи бързият растеж предизвиква проблеми за Китай и другите развиващи се страни. Нарастващото търсене на суровини - петрол, зърно, стомана - вдига рекордно цените.

Инфлацията в Китай се е ускорила до близо 5%, в Индия - до над 9%, а в Аржентина до близо 11%, сочи проучването на Асошиейтед прес. Миналата година равнището на инфлация в САЩ е било 1,9%.

Ето някои ключови показатели за разгледаните в анализа държави:

Най-бърз растеж за последното тримесечие на 2010 година на годишна база

Китай 9,8%
Индия 8,2%
Индонезия 6,9%
Бразилия 5,0%
Южна Корея 4,9%

Най-слаб растеж за последното тримесечие на 2010 година на годишна база

Испания 0,6%
Италия 1,3%
Великобритания 1,5%
Франция 1,5%
Белгия 1,8%

Най-висока инфлация - индекс на потребителските цени за декември на годишна основа

Аржентина 10,6%
Русия 9,6%
Индонезия 7%
Бразилия 6%
Турция 4,9%

Най-ниска инфлация - индекс на потребителските цени за декември на годишна основа

Япония 0%
Швейцария 0,2%
САЩ 1,6%
Франция 1,8%
Италия 1,9%

Най-високо равнище на безработица (декември 2010):

Южна Африка 24%
Испания 20,2%
САЩ 9,4%
Белгия 8,1%
Канада 7,6 %

Най-ниско равнище на безработица (декември 2010):

Южна Корея 3,2%
Швейцария 3,5%
Китай 4,1%
Япония 4,9%
Австралия 5%

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
varna
преди 13 години
Статистиката е интересно нещо.В поразените от кризата САЩ, едва кретащи сега в развитието си с 2-3%, един безработен получава 10 пъти повече от един работещ в просперириращите икономически Индонезия, Индия или Китай...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
kanartikin
преди 13 години
Дръпнали били... Е, и...Преди 20г. Германия реши да финансира ГДР и тя/като регион/ дръпна.После ЕС реши да финансира Централна и Източна Европа.. и тя дъпнаАмерика си финансира от поколение вече Китай и тя също дръпна... сега по официални дани / дали са вярни?/ Бернанке е "уредил" за 2години 3.5 трилиона долара с които вместо да дръпне щатите са си изтекли посока развиващите се държави и те си дърпат и излизат от каквото там са били.Нищо ново под слънцето за сега... Въпросителната е, до кога ще трае този цикъл в който старите ще финансират новите и ще изтичат натам капитали производства суровини и средства от всякакъв вид. Ако е вярен цикъла на Кондратиев... още чудо има да видим.. Дано не съм прав
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още