IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Икономиките на развиващите се страни "дърпат" рязко напред след кризата

Светът се движи на две скорости, като развитите държави изостават по пътя към възтановяването

13:08 | 30.03.11 г. 2
Автор - снимка
Създател
Икономиките на развиващите се страни "дърпат" рязко напред след кризата

Най-големите икономики в света се възстановяват от Голямата рецесия с обезпокояващи темпове: прекалено бързо или прекалено бавно, показва проучване на Асошиейтед прес за 22 страни, които представляват 80 процента от световния брутен вътрешен продукт (БВП).

Китай, Индия и други значими развиващи се страни бързо се върнаха към опасно високи равнища на растеж, след като избегнаха най-лошото от икономическата криза през 2008 и 2009 година.

Тяхното бързо възстановяване показа за първи път, че нововъзникващите пазарни икономики са станали достатъчно големи и и силни да процъфтяват сами, докато САЩ и другите богати страни се мъчат.

Днес развиващият се свят стимулира световното възстановяване, вместо да разчита на САЩ да поеме лидерството, както е било досега.

Разместването в световния икономически ред отне 30 години. Според данни на Световната банка делът в световния брутен вътрешен продукт (БВП) на развиващите се страни е нараснал от 18% през 1980 г. до 26% миналата година. Така че растежът на нововъзникващите пазарни икономики днес има много по-голямо влияние върху постиженията на световната икономика.

Бързият растеж на тези икономики извади от бедността милиони хора и създаде големи потребителски пазари за американските стоки и услуги. Той изтегля работни места и инвестиции от САЩ и другите богати страни и предизвиква международни спорове за търговията и валутата, се посочва в анализа.

Голямата рецесия преобърна старите отношения. Нововъзникващите пазарни икономики избегнаха криза в жилищния сектор, която замрази кредитните пазари в САЩ и Европа и хвърли богатите страни в най-голямата икономическа криза от 30-те години.

На тези страни не се наложи да спасяват банките си и да търпят висока безработица и стагнация на икономическия растеж, които исторически следват финансовите кризи.

Избягвайки последиците от тази криза, Китай, Индия и другите развиващи се страни възобновиха бързия си растеж и продължиха прехода си от аграрна към индустриална икономика.

Въпреки всички ползи бързият растеж предизвиква проблеми за Китай и другите развиващи се страни. Нарастващото търсене на суровини - петрол, зърно, стомана - вдига рекордно цените.

Инфлацията в Китай се е ускорила до близо 5%, в Индия - до над 9%, а в Аржентина до близо 11%, сочи проучването на Асошиейтед прес. Миналата година равнището на инфлация в САЩ е било 1,9%.

Ето някои ключови показатели за разгледаните в анализа държави:

Най-бърз растеж за последното тримесечие на 2010 година на годишна база

Китай 9,8%
Индия 8,2%
Индонезия 6,9%
Бразилия 5,0%
Южна Корея 4,9%

Най-слаб растеж за последното тримесечие на 2010 година на годишна база

Испания 0,6%
Италия 1,3%
Великобритания 1,5%
Франция 1,5%
Белгия 1,8%

Най-висока инфлация - индекс на потребителските цени за декември на годишна основа

Аржентина 10,6%
Русия 9,6%
Индонезия 7%
Бразилия 6%
Турция 4,9%

Най-ниска инфлация - индекс на потребителските цени за декември на годишна основа

Япония 0%
Швейцария 0,2%
САЩ 1,6%
Франция 1,8%
Италия 1,9%

Най-високо равнище на безработица (декември 2010):

Южна Африка 24%
Испания 20,2%
САЩ 9,4%
Белгия 8,1%
Канада 7,6 %

Най-ниско равнище на безработица (декември 2010):

Южна Корея 3,2%
Швейцария 3,5%
Китай 4,1%
Япония 4,9%
Австралия 5%

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
varna
преди 13 години
Статистиката е интересно нещо.В поразените от кризата САЩ, едва кретащи сега в развитието си с 2-3%, един безработен получава 10 пъти повече от един работещ в просперириращите икономически Индонезия, Индия или Китай...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
kanartikin
преди 13 години
Дръпнали били... Е, и...Преди 20г. Германия реши да финансира ГДР и тя/като регион/ дръпна.После ЕС реши да финансира Централна и Източна Европа.. и тя дъпнаАмерика си финансира от поколение вече Китай и тя също дръпна... сега по официални дани / дали са вярни?/ Бернанке е "уредил" за 2години 3.5 трилиона долара с които вместо да дръпне щатите са си изтекли посока развиващите се държави и те си дърпат и излизат от каквото там са били.Нищо ново под слънцето за сега... Въпросителната е, до кога ще трае този цикъл в който старите ще финансират новите и ще изтичат натам капитали производства суровини и средства от всякакъв вид. Ако е вярен цикъла на Кондратиев... още чудо има да видим.. Дано не съм прав
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още