IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ердоган: Вече не сме покорен молител пред вратата на ЕС

Понякога се чудя дали мощта на Турция не е пречка за приемането й в ЕС. Ако е така, то стратегическите сметки на Европа трябва да бъдат преразгледани, коментира турският премиер

16:05 | 18.01.11 г. 6
Автор - снимка
Създател
Ердоган: Вече не сме покорен молител пред вратата на ЕС

 „Понякога се чудя дали мощта на Турция не е пречка за приемането й в ЕС. Ако е така, то стратегическите сметки на Европа трябва да бъдат преразгледани“, пише турският премиер Реджеп Ердоган в статия за Newsweek. Публикуваме без съкращения статията, в която Ердоган анализира позицията на страната си в света.

В края на първото десетилетие от XXI век наблюдаваме бързо променящата се политическа и икономическа картина в света. Засилва се влиянието на организацията Г-20 за сметка на старата структура Г-7. Бързото развитие на страни като Бразилия, Индия и Турция съвсем естествено ги нарежда сред новите големи световни сили.

В тази връзка ЕС не може да остане незасегнат от тези промени. Обединена Европа има нужда от по-голяма динамика и промяна. Европейският трудов пазар и социалните системи са в летаргия. Европейските икономики са в застой. Европейските общества са застаряващи. Може ли Европа да задържи водещата си позиция в новия свят, ако не вземе мерки срещу тези проблеми?

В същото време като кандидат-член за ЕС Турция оставя ярка следа на международната сцена със своите впечатляващи икономическо развитие и политическа стабилност. Турската икономика е най-бързо растящата в Европа и ще остане такава и през 2011 година. Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие до 2050 година Турция ще бъде втората най-голяма икономика на Стария континент. Турция е пазар, където директните чуждестранни инвеститори могат да очакват бърза и надеждна възвращаемост. Турция пращи от енергията, от която ЕС така силно се нуждае.

И не само що се отнася до икономиката. Турция се превръща в глобален и регионален лидер със своята „мека” мощ. Турция преоткрива добросъседските отношения, които беше загърбила десетилетия наред. Анкара следва проактивна външна политика, която се простира в широк спектър от Балканите до Близкия изток и Кавказ.

Политиката на „безпроблемни търговски отношения” на Турция с множество страни цели създаването на недогматична стабилност за всички. Страната е въвела безвизов режим за 61 държави.

Това не е романтичен неоосманизъм: това е реална политика, базирана на нова визия за световния ред. И вярвам, че тази визия ще помогне на ЕС в следващото десетилетие.

Турските интензивни дипломатически усилия дават плодове в Ирак и Афганистан, на Балканите, а също така и по отношение на иранската ядрена програма. Турция е активен участник във всички ключови сфери на световната политика и не смята да отстъпва от тази позиция. Стане ли членка на ЕС, Турция ще допринесе за общоевропейското благо в широк кръг от въпроси като външна политика, икономика, регионална сигурност и социална хармония.

Въпреки че самият казус за членството на Турция в Европейския съюз не се нуждае от кой знае какво разяснение, процесът по присъединяване среща сериозен отпор, режисиран от някои определени страни-членки. За съжаление, този процес не протича така гладко, както би трябвало. 18 от 22 глави от предприсъединителния договор са блокирани за дискусии по политически причини. Цялата ситуация се превръща в някакъв вид „византийска” политическа интрига, на каквато никоя друга страна, кандидастваща за членство, не е била подлагана. Това отношение прави Турция уникален случай.

Нашите европейски приятели трябва да разберат, че отношенията Турция-ЕС бързо наближават повратната си точка.

В последните вълни на разширяване ЕС гладко приветства сравнително малки страни със слаби икономики, за да им даде икономически тласък, да консолидира техните демокрации и да им гарантира закрила. Ако съюзът не ги беше приел, тези страни щяха да бъдат оставени на произвола на неизбежната политическата нестабилност.

За Турция обаче въобще не се разсъждава по този начин. За разлика от споменатите държави Турция е регионален играч, международен играч с разширяващо се влияние и гъвкава, развита икономика. Но самият факт, че Турция може да се справи и сама, не трябва да е причина за нейното недопускане до Обединена Европа.

Понякога се чудя дали мощта на Турция не е пречка за приемането й в ЕС. Ако е така, то стратегическите сметки на Европа трябва да бъдат преразгледани.

Мина повече от половин век, откакто Турция почука на вратата на Европа. В миналото турското влечение към ЕС беше чисто икономическо. Но днес Турция е различна. Ние вече не сме държава, която ще чака пред вратата на съюза като покорен молител.

Според някои Турция няма алтернатива освен членство в ЕС. Този аргумент е достатъчно стабилен, взимайки предвид нивото на икономическа интеграция между Турция и ЕС, а и самия факт, че либерална и демократична Европа винаги е била опора за реформите в Турция.

Но и обратното твърдение, че ЕС няма алтернатива пред приемането на Турция, също е валидно. Особено що се отнася до новия световен ред, където балансът на силите вече явно се променя. Европейският съюз се нуждае от Турция, за да стане още по-силен, по-богат, по-всеобхващащ и по-сигурен. Надявам се, че няма да е прекалено късно за нашите европейски приятели да осъзнаят този факт.

Източник: Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:58 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 0
Борса
преди 13 години
Ами нали точно заради богатата и либерална Европа Турция е в икономически подем. При над 2 млн. турци само в Германия можете да си представите за какви емигрантски парични потоци към Турция става въпрос. Отделно там се изнесоха доста производства. Географски Турция трудно може да се нарече европейска страна, да не говорим в културен план. Факт е, че в момента ЕС е християнски съюз и е редно да остане такъв. Именно тези ценности са допринесли за сегашното състояние на Европа. В същото време турците искат Европа да е либерална с тях, но те да не са либерални с нея. Искат да ги признават като етнически малцинства с всичките проблеми, които носят, но в Турция въпросът с малцинствата не се повдига. Искат да строят джамии, турски училища и да се излъчват ТВ програми на родният им език, но не виждам такива реципрочни мерки в Турция. В момента войнстващия ислям толкова ги дърпа назад, колкото и войнстващата Инквизиция е дърпала Европа преди векове. Истанбул не е Турция! Той е за туристите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
playmen
преди 13 години
Аз пан-тюркизма го ненавиждам,като тях националисти-ултраси никъде няма.Те скоро няма да се разделят с идеята за велика Турция,обаче васал не са ,щото помниш ли какво условие поставиха на американците ...даваме летища ,обаче влизаме в северен ирак ...?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 0
Ogibogi
преди 13 години
Европа вече не прави компромиси, няма нужда от Турция, достатъчно се разшири с 200 милиона. Ердоган вижда това и прави такива изявления от безсилие пред измъчения турски народ, да го надъхва колко сa велики и че могат да се оправят и без ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
melon
преди 13 години
Турция географски не е в Европа. Харесвам Турция, но наистина не е за ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 0
trendline
преди 13 години
Човека е явно си изпуска нервите. Ми да не се натискат толкова за този ЕС. Като са толкова добре икономически може би по "хуманни" причини искат да влязат в общността. Нито са в Европа географски, пък в културно отношение въобще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 1
jamiemirror
преди 13 години
Ердоган май скоро не е виждал анадолските села и мизерията там, забравил е ПКК и кюрдския проблем, както и заграбването на половин Кипър.Турция не е цивилизована страна, нито е фактор в световния ред. Един васал на САЩ по отношение на военния пакт - и източник на евтина работна ръка за Германия. Това е Турция - ни повече ни по-малко. Инак без съмнение ще я пуснат в ЕС - с ограничени права.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още