Групата на седемте най-големи развити икономики в света ще бъде задмината по брутен вътрешен продукт (БВП) от най-големите развиващи се страни след малко повече от 2 десетилетия, тъй като финансовата криза ускорява изместването на тежестта в глобалната икономика, се казва в доклад на PricewaterhouseCoopers LLP.
Общият брутен вътрешен продукт на 7-те най-големи развиващи се икономики ще задмине този на страните от Г-7 през 2032 г., а Китай ще задмине САЩ и ще се превърне в най-голямата икономика в света през същата година, прогнозира PwC.
Развиващите се пазари са моторът, който измъкна световната икономика от рецесията, предизвикана от банковата криза в развитите страни, се казва в доклада.
Миналата година Китай задмина Япония и се превърна във втората най-голяма икономика в света. Докладът потвърждава предишни прогнози, че развиващите се страни ще бъдат мотор на световната икономика през следващите десетилетия, като ключов за това ще бъде растежът на Китай и Индия.
„Възобновената доминираща роля на Китай и Индия представлява завръщане към историческа норма отпреди индустриалната революция от късния 18-ти и 19-ти век“, пишат в доклада икономистите Джон Хоуксуърд и Анмол Тиуари. „Индустриалната революция беше причината за изместването на глобалната икономическа мощ към Западна Европа и САЩ. Тази временна аномалия сега е на път да бъде поправена“.
През 2009 г. комбинираният БВП на страните, които PwC определя като големите развиващи се седем (Emerging Seven, Е-7) – Китай, Индия, Бразилия, Русия, Индонезия, Мексико и Турция, беше 35% от БВП на страните от Г-7. През 2020 г. БВП на Е-7 се очаква да се увеличи до 70% от този на Г-7, а през 2050 г. БВП на седемте развиващи се страни ще бъде с 64% по-голям от този на Г-7, се прогнозира в доклада.
Също през 2032 г. Бразилия ще измести Германия, докато Индия ще задмине Япония през 2028 г.
„Бързият растеж на потреблението в основните развиващи се икономики, свързан с бързо растящата средна класа, ще осигури великолепни нови възможности за западните компании“, казват Хоуксуърд и Тиуари. „Ако западните компании продължат да се фокусират върху Северна Америка и Западна Европа, забавянето на растежа им ще бъде все по-осезаем“.
В доклад от миналата година PwC обяви, че групата от Г-7 ще бъде задмината от Е-7 през 2020 г., като за прогнозата бяха използвани корекции за Паритета на покупателната способност (Purchasing Power Parity), при които се взимат под внимание ценовите разлики на едни и същи продукти в различните страни. В публикуваната днес прогноза, визираща 2032 г., са използвани пазарните валутни курсове, без да се правят корекции за ценовите разлики.
преди 13 години Oste pove4e 4e nikoj ne moje da "spasi" USA ako trugne da falira naprimer!A za tova e dostatu4no da namalee rolqta na dolara kato rezervna valuta s 30-40% da re4em. Pri podobno polojenie budjeta im nqma kak da izdurji => oste pove4e pe4atane na dolari i obednqvane na naselenieto! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Mnogo sumnitelni sa podobni 20-godishni prognozi.Vse pak sredno na 7-8 godini ima krizi, koito udrqt razlino razli4nite strani. Primer za tova e SSSR, koito ot edna vodesta ikonomika prez 80-ta se prevurna v razvalina prez 90-te отговор Сигнализирай за неуместен коментар