„Притеснявате се за ипотечните фалити? Чудите се защо няма кредитиране за малкия бизнес и приемате за лош знак пониженото търсене на ресурси, забавянето на китайската икономика и съмнителното възстановяване в Европа? Ако е така, съветвам ви да не взимате присърце тези изтъркани проблеми“, коментира Йорг Крамер, главен икономист на Commerzbank AG в Лондон, цитиран от CNBC.
Подобни страхове витаят през цялото време. Единственото, което има значение обаче, когато ни застигне някоя от тези лоши новини, е какво е състоянието на самия пазар, защото инвеститорите са много по-чувствителни към „мечи“ аргументи, когато индексите са силни, отколкото когато са слаби.
„Когато пазарът е силен, чашата е наполовина празна, въпреки че, ако слушате „мечките“, ще решите, че е съвсем празна“, казва Крамер. „Когато пазарът е слаб, чашата е наполовина пълна. Същите проблеми, които подминаваме с лека ръка, когато Dow Jones е под 10 000 пункта, ни ужасяват и когато е над тази стойност“.
Ето няколко примера. Под 10 000 пункта забавянето на китайската икономика се определя като „меко приземяване“, а над 10 хил. като основна причина за волатилността на цените на суровините се изтъква ненаситният китайски глад за ресурси.
Под 10 000 пункта изявления на Федералния резерв, че икономиката е слаба, се приемат с облекчение за това, че централната банка е на страната на инвеститорите. Същото изявление, направено, когато Dow Jones е над 10 000, кара инвеститорите да се питат защо Dow е с толкова висока стойност.
По подобен начин стоят нещата и с безработицата. Под 10 хил. пункта инвеститорите дори не мигват, когато бъдат публикувани „разочароващи данни за заетостта“, но ако Dow е над това ниво, посочва Крамер, „изпадаме в пълна паника и смятаме, че всичко е толкова ужасно“.
Можете да използвате същата логика и за поведението на инвеститорите при новини около движението на цените на суровините, печалбите на корпорациите или вероятността от двойна рецесия, казва той.
преди 14 години на много малко хора вече им пука за Дау...коня отдавна отиде в реката, хахаха...ЕС и БРИК определят правилата сега... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Фундаменталните анализатори са като политиците. Ще ви извадят от 9 кладенеца вода, за да ви убедят въпреки ясните лоши сигнали че всичко е наред и място за паника няма. От това по-силен мечи сигнал здраве му кажи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Ако "мечите" аргументи "вървят" при възходящ пазар, то такъв пазар си е мечи. Ако е истински бичи и то към края си, напротив - никой няма да се вслушва в мечите агрументи. И обратното важи - за мечи пазар в края си... отговор Сигнализирай за неуместен коментар