IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Трудната задача на Федералния резерв

Централната банка трябва да убеди целия свят, че ще върне американската икономика постепенно към устойчив растеж

16:00 | 12.08.09 г.
Автор - снимка
Създател
Трудната задача на Федералния резерв

Когато фондовите пазари по целия свят достигнаха нови рекордно ниски нива през март, Федералният резерв отговори на кризата с почти всички инструменти на паричната политика, с които разполага. Централната банка на САЩ заяви, че ще печата нови пари, с които да изкупува обезпечени с ипотечни заеми облигации за 1,25 трлн. долара и държавни ценни книжа за 300 млрд. долара.

Изкупуването на държавен дълг е една от най-зловещите мерки, до които централните банки могат да прибегнат, за да увеличат паричното предлагане и да стимулират икономиката. Това е така, защото създаването на нови пари, с които да се купуват държавни ценни книжа е вид стратегия, която е печално известна с това, че може да унищожи цели икономики чрез появата на силна инфлация.

Последният такъв случай е Зимбабве – страната претърпя огромна хиперинфлация, която унищожи местната й валута, след като централната банка финансираше разходите на правителството. Ето защо сега всички анализатори се надяват, че за разлика от централната банка на Зимбабве, Федералният резерв ще затегне паричната си политика, преди да навреди на долара.

Довечера в 21:15 ч. българско време се очаква лихвеното решение на Федералния резерв, както и последният икономически доклад на централната банка. Пазарните анализатори не очакват промяна в лихвения процент за осми пореден месец, но очакват ръководството да обяви по какъв начин ще затегне паричната си политика и ще постигне устойчив икономически растеж.

Това е и трудната задача на Федералния резерв – да убеди не само американците, но и целия свят, че ще върне американската икономика постепенно към устойчив растеж и няма да е нужно да се печатат още нови пари за нейното пълно възстановяване, с които да се монетизира правителствения дефицит.

Първата програма на Федералния резерв, която трябва да приключи през следващия месец, е изкупуването на правителствен дълг за 300 млрд. долара. Тя стартира през март и нейната основна цел е чрез покупките на държавни ценни книжа да се подобрят условията на финансовите пазари. Нейната продължителност ще бъде шест месеца.

Към 5 август централната банка в САЩ е закупила държавни ценни книжа за общо 236 млрд. долара, по данни на регионалния клон на Федералния резерв в Атланта, цитирани от Forbes. Това означава, че до следващата си среща в началото на септември централната банка ще е похарчила цялата сума от 300 млрд. долара, а шестмесечният срок на програмата ще е изтекъл.

Другата програма на Фед, която предвижда изкупуването на обезпечени с ипотечни заеми ценни книжа за 1,25 трлн. долара, също е към своя край. Досега банката е купила такива книжа за 702 млрд. долара, а програмата трябва да приключи до края на годината. След това централната банка ще трябва да промени и основната си лихва, която варира в интервала от 0% до 0,25% от декември миналата година.

Икономическите данни от последните седмици загатват, че икономиката на САЩ се съвзема от кризата и немалко икономисти очакват тя да отчете ръст през третото тримесечие на годината. Според агенцията Macroeconomic Advisers брутният вътрешен продукт на САЩ може да се увеличи с 3,1% за периода от юли до септември спрямо второто тримесечие, когато се сви с 1%.

Безработицата, която е основна грижа на централната банка в САЩ, се понижи изненадващо до 9,4% през юли. Промяната в икономическата среда и нагласите на пазарите показват, че с наближаването на есента, пасивната стратегия на Федералния резерв няма да бъде разумна опция, както през предишните месеци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:07 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още