Темпът на ускоряване на инфлацията в САЩ може и да е достигнал своя връх, но това не означава, че тя е овладяна.
В сряда (11 май) министерството на труда на САЩ съобщи, че потребителските цени в страната са нараснали с 0,3% на месечна база през април, с което годишното им увеличение се е равнявало на 8,3%. Това е лек спад спрямо годишното равнище от 8,5%, отчетено в последния месец на първото тримесечие.
Основната инфлация, извън волатилните цени на храните и енергията, се е ускорила до 0,6% на месечна и до 6,2% на годишна база през април. За сравнение - годишното ниво през март е било 6,5 на сто.
Въпреки че темпът на растеж на потребителските цени се е забавил леко спрямо същия период на 2021 г., месечните ръстове са били по-големи, отколкото икономистите очакваха.
И все пак, едномесечните данни за инфлацията - добри или лоши - трябва да бъдат взети с по-голяма степен на недоверие, отколкото тази, на която инвеститорите са свикнали.
Някои от основните двигатели на ръста на цените през април, като поскъпналите самолетни билети и нови автомобили, може да преминат през промени на месечна база. Освен това, инфлацията в много от стоките, чието производство е засегнато от проблемите на снабдителните вериги, е започнала да отшумява. Основната инфлация при стоките - извън храните и енергията - е била на годишно ниво от 9,7% през април - високо равнище, но по-ниско спрямо това от февруари в размер на 12,4%.
Това, което може би е най-важно, е не дали инфлацията ще се забави през следващите месеци, а с колко, пише Джъстин Лахарт от The Wall Street Journal.
Целта на Федералния резерв на САЩ е да намали инфлацията до 2% и въпреки че предпочитаният от банката измерител на ценовите промени обикновено е леко под този на министерството на труда, то все още има много път за извървяване.
Освен това затягането на паричната политика, започнало тази година, има очевиден ефект върху фондовия пазар и извън имотния пазар, тепърва ще покаже какъв ефект има върху реалната икономика, където потребителското търсене продължава да е силно, а пазарът на труда - също.
Каквото и да се случи, изглежда по-вероятно, че централната банка ще продължи с лихвените повишения през тази и през следващата година.
Това, което може донякъде да облекчи инфлацията, е инвеститорите да повярват, че крайната точка за лихвените повишения на Фед е малко по-ниска спрямо очакваното от пазара, отколкото по-висока. Докато това не се случи, фондовият пазар може да бъде много несигурно място.
преди 2 години Или казано право куме в очи:Тези напечатани,неизработени пари трябва да потънат в надценени активи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар