IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бележат ли успех маневрите на Японската централна банка?

Банката следва упорито идеята за поддържане на почти нулеви лихвени проценти

18:32 | 03.04.22 г.
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Tomohiro Ohsumi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

Това ниво се разглежда широко и като праг на Курода - за това дали валутата става вредна за икономиката. Това е знак, че той не може да се придържа към него и да ограничава доходността едновременно.

Доходността на бенчмарка остана през по-голямата част от вторник на ниво от 0,245%, като търговците и представителите на ЯЦБ останаха напрегнати.

Повратна точка

Усиленото изкупуване на облигации с различни матуритети в допълнение към операцията с фиксиран лихвен процент в сряда отбеляза повратна точка. А когато управителят заяви, че операциите не влияят пряко върху валутните нива, намекът беше, че доходността има приоритет пред йената.

Ръководителят на централната банка говори след среща с министър-председателя Кишида на знакова среща, която показа, че лидерите са на едно мнение.

Стъпката за включване на по-дългосрочни облигации в списъка за спешно изкупуване - област от кривата, която номинално е извън контрола на ЯЦБ - беше друг ключов ход, който изпрати в обратна посока повишаването на доходността на 30-годишните облигации. Това беше сигнал, че Курода има смелостта да направи нещо повече от това да се насочи към 10-годишната доходност.

С масираните си интервенции в сряда ЯЦБ успя да си върне контрола върху 10-годишната доходност, като я изпрати под целевата стойност от 0,25%. В рамките на три дни тя изкупи облигации на обща стойност 2,9 трлн. йени (23,7 млрд. долара).

"След като решиха да влязат, те бяха неудържими", каза Уено. "Контрастът между тяхното колебание по-рано и решителност по-късно беше драматичен и ние видяхме кулминацията на това тази седмица".

Спокойствие в четвъртък

В четвъртък централната банка затвърди мнението си с тримесечен план за изкупуване на облигации, в който се предвиждаше скромно увеличение на покупките с различен матуритет.

На инвеститорите бе напомнено, че под ръководството на Курода ЯЦБ е изкупувала далеч по-големи количества дълг. През 2015 г. нетните покупки надхвърлиха 80 трлн. йени в сравнение с едва 13,5 трлн. през миналата година, което е показател, че банката все още разполага с дълбоки джобове, от които да черпи. 

"Когато видях тримесечния им план, останах с впечатлението, че те все още задържат голямото увеличение, докато то наистина не се наложи. Преди купуваха по 7 или 8 трлн. йени месечно, а последният план дори не е близо до това", каза Макото Сузуки, старши стратег по облигациите в Okasan Securities. "Не виждам възможност ЯЦБ да загуби тази битка за поддържане на ниска доходност."

До този момент пазарите на облигации и йената се бяха успокоили. Доходността на бенчмарковете се върна към 0,20%, а валутата се стабилизира около 122 спрямо долара, макар и с известна помощ от движенията на световните пазари. 

Временна почивка

Все пак някои предупреждават, че това може да е само временна почивка. 

Придържането към контрол на кривата на доходността ще бъде "неустойчиво, ако сме в среда на висока инфлация и нарастващи лихвени проценти в други икономики", заяви пред Bloomberg Зак Пандл, съръководител на глобалната валутна стратегия и стратегията за пазарите на дребно в Goldman Sachs Group.

И валутните експерти очакват по-нататъшен натиск върху йената.

Кит Джукес, който има близо четири десетилетия пазарен опит, смята, че късите залози за йената имат място за развитие. "Ако търговията със слаба йена стане популярна, а ЯЦБ няма нищо против, има много място за нейното разрастване", написа в бележка Джукес, стратег в Societe Generale. 

Тиери Уизман от Macquarie Futures заяви, че неизбежното настъпване на инфлацията в Япония ще принуди централната банка да повиши горната граница на доходността.

"Докато ЯЦБ продължава със суперлеката си парична политика и контрола върху кривата на доходността, a другите централни банки стават по-ястребови относно заложения инфлационен натиск, йената вероятно ще страда", каза Амир Анварзадех, стратег в Asymmetric Advisors Pte. "Това е война, която ЯЦБ ще загуби".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:10 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още