IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще останат ли стабилни централните банки пред вълните от несигурност?

Данните в следващите дни ще покажат каква е била икономиката преди поредния прилив на несигурност, предизвикан от войната в Украйна

08:55 | 28.02.22 г. 1
<p>
	<em>Кристин Лагард. Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Кристин Лагард. Снимка: Bloomberg L.P.

В следващите дни ще стане ясно свили ли са се продажбите на дребно в началото на годината, каква е била инфлацията в редица страни, както и как се справят компаниите, които продължават работят под тежестта на инфлационния натиск. Очакват се данни за индекса на мениджърите по поръчките в Европа, САЩ и Канада, за инфлацията и продажбите на дребно в Европа, както и за ръста на икономиката в последното тримесечие на миналата година.

Ето какво конкретно ще следим през следващите дни:

В понеделник ще има данни за промишленото производство в Япония през януари, както и за продажбите на дребно в страната. Данни за продажбите се очаква и в Австралия и в Швейцария, където ще стане ясно с колко е нараснала икономиката през последното тримесечие на 2021 г. В Испания ще има данни за инфлацията през февруари, а във Великобритания - за поскъпването на жилищата.

В САЩ се очакват данни за търговския баланс при стоките и ще бъде публикуван индексът на мениджърите по поръчките за региона на Чикаго. Бразилия отбелязва национален празник.

Във вторник Индия и Южна Корея отбелязват национален празник. В Южна Корея ще има данни за търговския баланс, а в съседни Япония и Китай ще бъде публикуван индексът на мениджърите по поръчките за февруари. Централната банка на Австралия ще вземе решение за размера на лихвения процент.

В Европа също ще бъде публикуван индексът на мениджърите по поръчките, като ще стане ясно каква е била инфлацията в Италия и Германия през февруари. Германия ще публикува и данни за продажбите на дребно през януари. В Канада и САЩ се очаква индексът на мениджърите по поръчките в производството, като Канада ще публикува и данни за икономиката си в последните три месеца на миналата година. Същият ден ще има изказване на представители на Английската централна банка.

В сряда централната банка на Канада ще вземе решение за лихвите, в САЩ ще бъдат публикувани редовните данни за запасите от петрол, а институтът ADP ще обяви колко са били новооткритите работни места. Управителят на Федералния резерв в Сейнт Луис Джеймс Булард ще има изказване.

На Стария континент ще стане ясно какво е било покачването на цените през февруари, а гуверньорът на Бундесбанк Йоахим Нагел ще направи изказване. Очакват се данни за безработицата в Германия и Ипсания, както и за поскъпването на жилищата през февруари във Великобритания.

Австралия ще публикувани данни за брутния си вътрешен продукт (БВП) през четвъртото тримесечие на 2021 г.

Четвъртият ден от седмицата ще започне с данни за БВП на Южна Корея и за търговския баланс на Австралия. Индексът на менидърите по поръчките в производството ще бъде публикуван в Хонконг, а в услугите - в Китай. Ще стане ясно какво е било потребителското доверие в Япония през февруари.

В Европа ще има данни за инфлацията в Швейцария, както и за индекса на мениджърите по поръчките на континента. Ще бъде публикуван докладът от последното заседание на ЕЦБ. САЩ ще обяви обичайните данни за молбите за помощи при безработица. Гуверньорът на Канадската централна банка Тиф Маклъм ще направи изказване.

Последният ден от седмицата ще започне с данни от Южна Корея за покачването на цените, от Япония за безработицата и от Австралия за продажбите на дребно.

В Германия се очаква статистиката за търговския баланс и за индекса на мениджърите по поръчките в строителството, докато Франция ще публикува данни за промишленото производство. Ще стане ясно с колко се е разраснал БВП на Италия в края на 2021 г. и какви са били продажбите на дребно в Европа и в Хонконг през януари. Ще има данни в САЩ за безработицата през февруари, докато съседна Канада ще публикува индекса на мениджърите по поръчките и разрешителните за строеж.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 8 rate down comment 0
ert
преди 2 години
Въпросът вече не е за стабилността на централните банки, а по-скоро за стабилността на обикновените банки. Нормално е при несигурност хората да започнат да теглят и да се запасяват с пари в брой, защото при една ядрена война банките и електрониката може да дадат фира. Това с парите в брой сме го гледали при предните войни, особено при ВСВ, липсата на храни, черните пазари, и т.н. А ако хората започнат да теглят много пари от банките, е тогава банките затварят преждевременно, всички го знаем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още