IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия плаща лихва по десетгодишни облигации за първи път от 2019 г.

Федералното правителство трябваше отново да предложи положителни лихвени проценти на търга за бундовете, емисията бе двойно презаписана

18:20 | 16.02.22 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Германското правителство трябва да плати лихви на кредиторите си по десетгодишни облигации за първи път от почти три години. Според финансовата агенция, отговаряща за управлението на дълга, средната доходност на търга в сряда е била 0,31%. За първи път от април 2019 г. насам тя е на положителна територия, като същевременно е и най-високата стойност от ноември 2018 г.

„Силното повишение е свързано главно с нарастващите опасения за инфлацията, както и с нарастващите спекулации за ускорен обрат в паричната политика както в еврозоната, така и в САЩ", коментира развитието на ситуацията анализаторът на LBBW Елмар Фьолкер, цитиран от  Ройтерс. „В краткосрочен план нивата на доходност на вторичния пазар, които служат за основа на доходността на емисиите, бяха допълнително повишени и от сигналите за облекчаване на ситуацията в Украйна“.

Иначе облигациите постигнаха положителна доходност по-рано през годината, но по време на търговията им. На 19 януари доходността по десетгодишните германски облигации, известни на специализиран жаргон като бундове, напусна отрицателната територия за първи път от май 2019 г. насам. В своя пик тя достига 0,0006%.

Това е важно, тъй като десетгодишните бундове се считат за референтен показател за развитието на дългосрочните лихвени проценти на капиталовия пазар - не само в Германия, но и в цялата еврозона. Доходността по облигациите на други държави от еврозоната се измерва спрямо бундовете, както и доходността на корпоративните облигации. Десетгодишните бундове са и решаващ ориентир за лихвите по ипотечните кредити.

Отрицателната лихва означава, че инвеститорите в Германия плащат своеобразна такса за това, че могат да инвестират парите си безопасно. Така светът, в който спестителите получават лихва за това, че дават пари назаем, отново се преобърна с главата надолу.

Атрактивен кредитополучател

Като цяло федералното правителство набра малко под 3,3 млрд. евро при повторното отваряне на федералните облигации, чийто падеж е през 2032 г. Търгът беше презаписан два пъти.

„Това показва, че федералното правителство продължава да бъде привлекателен длъжник за много инвеститори", казва Фьолкер. „И явно положителната доходност отново привлича някои хора, които доскоро все още не бяха склонни да осъществяват нови инвестиции“.

След като на вторичния пазар инвеститорите вече получаваха през януари пари за заемите си към германското правителство, в момента доходността на десетгодишни облигации е 0,14% на пазара. През последните години федералното правителство печелеше пари от дълга си.

Според експертите привлекателността на облигациите, емитирани от германското правителство, чиято кредитоспособност е оценена с ААА от всички големи рейтингови агенции, говори срещу по-голям потенциал за повишаване на доходността. Причините за високия кредитен рейтинг са сравнително доброто състояние на държавните финанси с ниско ниво на дълга, стабилната икономика и ниската безработица.

Освен това пазарът на бундовете е изключително голям. На вторичния пазар - като европейските фондови борси, електронните платформи за търговия и извънборсовия пазар - годишно се търгуват десетгодишни германски облигации с обем от няколко трилиона евро. Ето защо инвеститорите могат лесно да превърнат ценните книжа в парични средства, което допълнително увеличава тяхната привлекателност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още