Технологичният сектор в момента е балон, който чака да се спука и въпросът не е дали, а кога това ще стане. Това заяви Паскал Бланке, главен инвестиционен директор на компанията за управление на активи Amundi, по време на пресконференция в четвъртък.
Той направи изказването с уточнението, че не всички технологични акции са еднакви, но това, което се случва в момента, наподобява събитията от 1999 г.
По думите на Бланке повратна точка може да се окаже ускорението на реалните лихвени проценти.
Прогноза за втората половина на 2021 г.
От Amundi представиха в четвъртък прогнозите си за втората половина на годината, като основният сценарий (60%) на компанията е за възстановяване на няколко скорости. При него се очаква ваксинирането да доведе до неравно възстановяване, което да е по-силно в САЩ и Европа за сметка на развиващите се пазари.
По отношение на ръста на цените наличието на някои забавяния при производството и натиск върху цените в комбинация с увеличаване на заплатите ще доведе до временен пик на инфлацията, която обаче впоследствие ще се нормализира, става ясно от прогнозата.
Въпреки това от Amundi подчертават, че налице ще е структурна промяна в посока на по-висока инфлация – подобен риск е подценяван от пазара, докато растежът над потенциала може да се окаже надценяван.
Макар за момента Европа да изостава от САЩ по отношение на брутния вътрешен продукт и кампанията по имунизиране, то се очаква през пролетта и лятото континентът да успее да навакса, прогнозира Бланке. Очакванията му са обаче Европа да успее да затвори пропастта и да се „присъедини към партито“.
Очакванията са също така приспособителната парична и фискална политика да подкрепят възстановяването, ограничавайки рисковете за дефлация и позволявайки на съотношението дълг/БВП да се стабилизира.
Тук отново от Amundi правят уточнение за Европейския съюз, където въпреки политическите ангажименти за мобилизиране на фискални политики, изпълнението е „разводнено“.
По отношение на бизнес средата рискът от несъстоятелност на компаниите намалява благодарение на положителната инерция при корпоративните отчети, активно намаляване на задлъжнялостта и ниските разходи за финансиране, става ясно от сценария.
Паскал Бланке. Снимка: Christophe Morin/Bloomberg
При другите два по-малко вероятни сценария на компанията с отрицателно и положително развитие (25% спрямо 15%) налице са някои други възможни рискове, като нов пик на коронавирусната пандемия и нови блокади, невъзможност на еврозоната да ускори възстановяването си, по-бързо от очакваното забавяне на растежа в Китай и др.
За сметка на това възможни положителни развития са пълно икономическо възстановяване през втората половина на 2021 г., отпадане на необходимостта за по-нататъшна политическа подкрепа за намаляване на разликите при неравенството, както и ръст на производителността в средносрочен план благодарение на технологичните и екологични развития.
Акции и облигации
Ценните книжа и облигациите са скъпи на абсолютна основа и единствената стойност, която е останала на пазара днес, е относителната, посочват от Amundi.
Налице са признаци, че еуфорията на фондовия пазар е започнала да се уталожва, което отчасти се дължи и на по-обраните коментари на представители на Федералния резерв в САЩ, посочват от компанията.
Има обаче ръст на волатилността, основно на пазара на ценни книжа, както и при криптовалутите. Цената на биткойна, най-голямата криптовалута по пазарна капитализация, намаля наполовина само за месец, което показва спекулативната природа на този актив.
Според Бланке биткойнът и криптовалутите като цяло ще бъдат запомнени с това, че ускоряват прехода на централните банки към дигиталните валути, въпреки че зад тях няма фундаментална стойност.
Той определи биткойна като „фарс“ и симптом за формиране на балон.
Колкото до облигациите, според Бланке те вече няма да се възприемат като абсолютната „възглавница“ за компенсиране на експозицията към по-рискови активи.
преди 3 години Факт 1/1 с дот ком балона, поне графиката! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Факт 1/1 с дот ком балона, поне графиката! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Заглавието е подмамващо за да има повече четения. Така както звучи никой и никога не би трябвало да дава парите си на Амунди, но много хора го правят въпреки че работят само с Уникредит (или поне до скоро), а там таксите са постоянни независимо че те може да са на загуба и въпросът дали си струва да се купуват дялове от Амунди е много дискусионен. По-скоро не докато работят с такива убийствени такси техните местни посредници :). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Тия ако мислят, че технологичният сектор е едно кирливо крипто, значи не заслужават вниманието, което им се отделя. отговор Сигнализирай за неуместен коментар