IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Илон Мъск иска по-зелени биткойни, но има ли план, с който да постигне това?

Tesla може да инвестира в стимулирането на прехода на „копаенето“ към възобновяема енергия или да се насочи към алтернативи на криптовалутата, смятат експерти

22:20 | 13.05.21 г. 4
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Биткойн с воден знак?

Tesla може да инвестира в по-екологични алтернативи на добив, смята Ив Бенаим, основателят на швейцарския крипто мозъчен тръст 2B4CH. Компанията може да изгради групи от „миньори“, които ще използват зелена енергия, или да свърже клиенти с пулове за добив, добавя Бенаим.

Проектите в световен мащаб търсят начини за прехвърлянето на добива на биткойни към по-чиста енергия или поне за намаляване на неговия въглероден отпечатък.

Компанията за разплащания Square Inc, управлявана от главния изпълнителен директор на Twitter Джак Дорси, миналата година заяви, че ще даде 10 милиона долара в подкрепа на фирми, които увеличават използването и ефективността на възобновяемите източници в биткойн сектора. 

Според блокчейн експертите на теория би било възможно да се проследи кои биткойни са произведени по устойчив начин, отговаряйки на призива на Мъск.

„Той вероятно може да инвестира в някои миньори, използващи зелена енергия, и да заяви, че Tesla ще приема плащания само от екологично добити биткойни“, коментира Мая Зехави, консултант по криптовалути и блокчейн. „Много се говори и за биткойни с воден знак, за разделяне на биткойни, добивани от западните страни и тези, добивани в Китай и Северна Корея“, добавя тя.

Алтернативи на биткойна

Tesla също може да насочи фокуса си върху други криптовалути.

Според биткойн протокола свързани помежду си компютри се състезават един с друг, за да решават сложен математически пъзел. Системата, известна в крипто жаргона като „доказателство за работа“, е силно енергоемка.

Алтернативен протокол позволява на потребителите да създават нови токени, като ангажират съществуващите криптовалути към цифрови договори - потенциално намалявайки зависимостта от енергоемките компютри.

Етерът, втората по популярност криптовалута в света, преминава към тази система, известна като „доказателство за залог“. И все пак много съществуващи токени, които използват тази система, все още са относително трудни за използване в мащаб и отстъпват по популярност на биткойна.

„Единственият реален отговор е активно инвестиране във възобновяеми ферми за добив и превръщане на добива в „по-екологичен“ процес или второ - преминаване към протокол, който се основава на доказателство за залог“, посочва Лари Чермак от сайта за криптовалути The Block.

Някои експерти предлагат промяна на самия биткойн протокол, за да се намали консумацията на енергия. И все пак получаването на съгласие от всички потребители в децентрализираната мрежа от миньори, управлявана от надзорен орган, би било предизвикателство.

„Цялата екосистема за добив на биткойни е инвестирала милиарди долари в хардуер“, коментира Джак Ляо, главен изпълнителен директор на китайската компания за добив на токени LightningAsic. „Как може да се промени протокола? Промяната означава загуба на милиарди долари", добавя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 2
Solar Power
преди 3 години
Плана е лесен: BNB / ADA / XRP / Зилика - тъкмо съм се награбил така,че действай Мъск смело дано прочетеш инвестора и ту дъ Муун :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 0
Asdf1234
преди 3 години
Абсолютно сте прави. Всичко, което казва не е вярно. Има друга причина. Зелена,черна или сива, за него няма значение. Интересно е защо.... първо се включи в мрежата и защо се изключи толкова бързо. Кой може да назове мотивацията с истинското и име
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 0
Моабет да става
преди 3 години
Какви са тези глупости ще правим злени койни. Разглеждаме пример в затворена система имаме ТЕЦ с 1000 КВт и ВЕЦ ц 1000 КВт към тях са включени цех който ползва 1000КВт и "миньори" които копаят биткойни с мощтност 1000КВт. На практика ползват 50 на 50 възобновяема и конвенционални горива.В момента в който се появи изискване за зелени койни. Миньорите ще сключат договор с ВЕЦ и ще вземат сертификат за зелени койни. ТЕЦ ще снабдява цеха. И на практика ВЕИ ще се позват за "зелени" койни а останалите потребители ще ползват по-голям дял конвенционална енергия. Преоблякъл се Илия погледнал пак в тия. Такава идея може да се роди само в "зелени" глави.Основни грешки в койните "доказателството за работа". Правят се безсмислени изчисления без да се добавя някаква стойност и както самото разпределение. Да разгледаме разпределението. Имаме 10 миньора всички почват да правят изчисления и в един момент някой пръв открива желаният хеш и взима наградата. Останалите 9 хабят енергия напразно. В стремежа по-често за взима наградата някой от миньрите добавя допълнителни компютри. Останалите като виждат това почват и те да добавят компютри включват се и още миньори и в крайна сметка се хаби повече енергия за същият краен резултат, хеш с определен брой нули. Безсмислените изчисления. Щеше да добре малка част от компютрите да изчисляват хеша а останалите да решават някаква полезна задача. На пример изследвания за лекарства, метеорологични прогнози, астрономически изчисления. В този случай фармацевтичните компании, астрономите и др. биха заплащали като купуват койни и в този случай изхабената енергия ще добива смисъл защото резултата е полезен за обществото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
evlogi
преди 3 години
Аз лично смятам, че Илон Мъск трябва да прекрати продажбата и на автомобилите си, докато не се увери,че използваната от тях електроенергия е с нисък въглероден отпечатък.Особено в Китай, където през миналата година 62.2% от произведената електроенергия е от електроцентрали на въглища.И в същият този Китай Тесла продаде близо 70к електромобили през първото тримесечие на 2021 год,което представлява 38% от общо продадените от тях184000 електромобила през първото тримесечие.Тука или за манипулация става дума или за лицемерие.И в двата случая не му прави чест.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още