След двудневната среща на централната банка на САЩ управителят на Фед Джером Пауъл ще излезе пред обществеността в сряда – за първи път, откакто Джо Байдън пое президентството и обяви мащабна програма за помощи.
Какво очакват инвеститорите?
Инвеститорите не очакват повишаване на лихвените проценти в сряда. Въпреки пандемията и слабия пазар на труда паричните власти около Джером Пауъл предварително ясно заявиха, че искат да запазят ключовия лихвен процент в диапазона от нула до 0,25 процента до края на пандемията.
Американският Федерален резерв също така няма да разклати огромните покупки на държавни облигации. Централната банка стабилизира икономиката и финансовата система с месечни покупки на ценни книжа с обем от 120 млрд. долара. Наблюдателите очакват Пауъл да потвърди този курс.
На какво трябва да обърнете внимание?
Както често се случва с централните банки, след тази среща на Фед важните неща се свеждат до нюансите, когато Пауъл проведе пресконференцията си след заседанието. Инвеститорите ще изслушат внимателно, когато засегне темата за инфлацията и това, което е известно като „tapering“ - с други думи, намаляването на покупките на облигации.
Пресконференцията може да предостави насоки за това дали централната банка възнамерява скоро да се сбогува с много разхлабената парична политика. Напоследък се води дебат за най-подходящото време за спиране на покупките на облигации.
Какво се промени в САЩ?
Това е първият път, когато Федералният резерв се среща при новата администрация на Джо Байдън. Като цяло се очаква връзката между централната банка и Белия дом да се улесни. Доналд Тръмп често критикуваше и оказваше натиск върху Пауъл, който бе назначил преди години. От своя страна Фед ясно призова политиците да изпълнят своята част от задачите и да подкрепят икономиката с допълнителни програми за помощ.
След назначението на предшественика на Пауъл Джанет Йелън като министър на финансите сега гуверньорът има важна подкрепа. Двамата се познават отдавна и се ценят изключително много.
Що се отнася до икономиката, предложената програма за стимули на Джо Байдън и плановете за по-бързо ваксиниране на населението трябва да помогнат на икономиката в средносрочен и дългосрочен план. В краткосрочен план обаче перспективите са помрачени. Това показват последните данни от пазара на труда и търговията на дребно. Освен това по-строгите правила за ограничаване на вируса на Байдън биха могли да попречат на икономиката, поне в краткосрочен план.
Колко близо е Фед до инфлационната цел от 2%?
Фед определи целта си за инфлация от два процента. Миналата година обаче централната банка постави и рамка, за да не се налага да реагира незабавно, ако инфлацията се повиши над този праг в краткосрочен план.
Причината за това: Федералният резерв не иска евентуално да задуши в зародиш все още условното възстановяване. Поради това централната банка си постави за цел инфлацията „умерено да надвишава два процента за определен период от време“. Много наблюдатели критикуват тази формулировка като твърде неясна.
Не само планираната програма за икономически стимули от 1,9 трилиона долара говори в полза на скорошна инфлация. Двата трилиона долара, които американците ще заделят във времето на пандемията, могат бързо да влязат отново в обращение във ваксинираната държава под формата на пътувания, вечери в ресторанти и други пазарувания. Всичко това може да повиши цените.
Какви са оценките на експертите?
Поне някои наблюдатели са много критични към вероятния продължен хлабав курс на американската централна банка. „Притеснението е, че Фед ще остане приспособим, защото краткосрочните перспективи са по-слаби дори ако дългосрочните перспективи са станали по-добри“, каза известният икономист и съветник на Allianz Мохамед Ел-Ериан пред CNBC.
В такава ситуация една класическа централна банка би гледала към бъдещето и предложила намаляване на покупките на облигации. „Но този Фед няма да направи това", казва Ел-Ериан. И това носи със себе си риска от повече балони.
Икономистът признава, че подобен намек би застрашил пазара с „истерия“ и че фондовите борси могат да полудеят. Но: „Това е типичният родителски проблем: махнете бонбоните и ще получите истерия. Но ако дадете бонбоните, това не улеснява нещата“, казва Ел-Ериан.
Икономистът Ебрахим Рахбари също очаква паричната политика да остане хлабава. Това е доста забележително, като се има предвид скорошната дискусия за свиване на обема на обратното изкупуване на облигации, пише той.
Рахбари не очаква големи промени в сряда. Ако Фед въведе допълнителни стимули, би било изненада в посока на по-разхлабена парична политика. От друга страна, би било риск за една по-строга парична политика, ако Фед „посочи, че дискусията за намаляване на покупките на облигации може да стане актуална през следващите месеци“, пише икономистът от Citi.
Частната банка Brown Brothers Harriman (BBH) се надява на повече яснота в дискусията за покупките на облигации. „В същото време Фед със сигурност ще вземе предвид неотдавнашната слабост в икономическите данни на САЩ и ще защити своя свръхоблекчен курс“, посочва кредиторът.