Успешният контрол на Китай върху Covid-19 го превърна в единствената голяма икономика, която е нараснала през миналата година, но широкото неравенство на доходите и все още слабите потребителски разходи отразяват дисбалансирано възстановяване, пише Bloomberg в свой анализ.
Ето и по-задълбочен поглед върху някои от данните, публикувани заедно с отчета за брутния вътрешен продукт тази седмица.
Разлика в доходите
Официалните данни, публикувани в понеделник, които показват, че темпът на растеж на икономиката е надминал нивата преди пандемията през последното тримесечие, разкриват също така, че най-богатите 20% от китайците са имали среден разполагаем доход над 80 хил. юана (12 хил. долара) през миналата година, над 10 пъти повече от този на най-бедните 20% от населението.
Съотношението в САЩ е около 8,4 и е близо до 5 в западноевропейските страни като Германия и Франция, показват данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. С тази статистика нивата на неравенство в Китай са сравними с Мексико, където най-богатите 20% от хората печелят 10,4 пъти повече от най-бедните.
китайска
Неравенство в доходите
Президентът Си Дзинпин отбеляза неравномерното разпределение на доходите в страната като заплаха за бъдещия й растеж, като страната обмисля политики за насърчаване на разходите на домакинствата.
Въпреки че неравенството не нараства в Китай поради пандемията, данните показват, че политиците не са постигнали особен напредък в намаляването му, като разликата в доходите остава до голяма степен стабилна от 2015 г. насам.
Слабо потребление
Данните за цялата 2020 г. също така показват, че въпреки че доброто справяне с вируса в Китай позволи нормалната икономическа дейност да се възобнови до втората половина на годината, растежът на разходите на домакинствата тепърва ще се връща на нивата преди пандемията.
Потреблението на глава от населението в Китай, след коригиране на инфлацията, е спаднало с 4% през 2020 г. Това е съпоставимо с прогнозите за разходите за лично потребление в САЩ, които се очаква да паднат с 3,8% през 2020 г., според проучване на Bloomberg.
Продажбите на дребно са намалели с 3,9% през 2020 г. спрямо предходната година, което е по-рязък спад, отколкото в развитите икономики като САЩ, където държавните плащания на работници, останали вкъщи, и безработни запазиха нивото на разходите за потребителски стоки.
Подобно на други икономики, разходите на Китай за услуги са пострадали повече от разходите за стоки поради затварянето и страха от вируса, с почти 17% спад в разходите за ресторанти през миналата година.
китайска
Продажбите на дребно регистрират 4,6% ръст на годишна база през декември, но остават под нивата преди пандемията от около 8%. Икономистите предложиха две обяснения - слаб пазар на труда и по-големи спестявания.
Милиони работници мигранти загубиха работата си в началото на 2020 г., тъй като фабрики, магазини и ресторанти бяха затворени. Когато блокадите бяха премахнати по-късно през пролетта, някои избраха да останат в родните си градове, като официалните данни показват, че броят на работниците мигранти е намалял с 5,2 милиона през 2020 г. спрямо 2019 г.
Китай предложи сравнително малка пряка подкрепа за домакинствата, засегнати от загуба на работни места през първото тримесечие, което означава, че мнозина трябваше да разчитат на спестявания, които сега се опитват да попълнят.
Индустриални скокове
Индустриалната икономика на Китай постигна нови рекорди през 2020 г. Производството на стомана за първи път нарасна над 1 милиард тона, а производството на алуминий също записа ръст с повишаване на инвестициите в недвижими имоти и инфраструктура.
китайска
За цялата година индустриалният сектор, който включва производство и строителство, нарасна с 2,6%, изпреварвайки разширяването на БВП. За разлика от тях, растежът в сектора на услугите достигна 2,1%, като информационните технологии и финансите постигнаха най-голям ръст.
Разходите за ресторанти и места за настаняване като хотели, са се увеличили с 2,7% през последните три месеца на 2020 г. след спад през предходните три тримесечия.
китайска
Строителство, недвижими имоти и информационни технологии
Правителствена подкрепа
Слабите лични разходи показват, че делът на потреблението в БВП на Китай е намалял миналата година, противно на дългосрочната цел на Пекин да създаде по-ориентирана към потребителите икономика.
Спадът обаче е по-малко драматичен от очаквания, като делът на крайното потребление в БВП намалява само с 1,4% спрямо 2019 г., според Нинг Джичхе, ръководител на китайското статистическо бюро. Това може да се дължи на увеличените държавни разходи за потребление на стоки и услуги, тъй като Пекин разхлаби контрола върху държавния дълг, за да насърчи икономическото възстановяване.
Инвестиции в жилища
Инвестициите в жилища помогнаха за възстановяването на Китай миналата година, но с планирането на Пекин да намали достъпа на сектора на недвижимите имоти до кредити през 2021 г. то може да започне да отслабва. Инвестициите в дълготрайни активи в недвижими имоти се покачиха със 7% през 2020 г. в сравнение с ръста от 0,9% за инфраструктурата, според официалните данни.
китайска
Годишен ръст на инвестициите в дълготрайни активи по сектори
Инвестициите в производството намаляват с 2,2%, което предполага, че много от предприятията не са склонни да се разрастват, докато глобалната икономика продължава да се бори с пандемията. Изключение правят секторите, в които се наблюдава скок на износа, като инвестициите в производството на фармацевтични продукти и компютри и офис устройства нарастват съответно с 28% и 22%.