IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ив Мерш: Извънредните мерки на ЕЦБ трябва да бъдат временни

Перспективите пред икономическия растеж и инфлацията в еврозоната не са се влошили от решението на ЕЦБ да не променя лихвите, смята банкерът

13:33 | 23.09.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Ив Мерш. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Ив Мерш. Снимка: Bloomberg LP

Членът на борда на Европейската централна банка Ив Мерш е убеден, че извънредните мерки и пакетът PEPP (т. нар. Програма за извънредни пандемични покупки, Pandemic Emergency Purchase Programme – РЕРР) трябва да остане временна мярка. Мерш коментира темата в интервю за Bloomberg на фона на появили се медийни спекулации, че Европейската централна банка е започнала мащабно преразглеждане на своя основен кризисен инструмент за справяне с икономическите последствия от коронавирусната пандемия.

Според Financial Times важен въпрос за прегледа ще е колко дълго трябва да продължи РЕРР и дали останалите допълнителни обеми трябва да бъдат прехвърлени към другите дълготрайни схеми за покупка на активи на централната банка.

Запитан дали относително високата гъвкавост на PEPP може да бъде копирана в програмата за закупуване на активи, Мерш отговаря, че не е запознат с подобни дискусии. 

“Мога да ви кажа, че ние, разбира се, разглеждаме постоянно всяка тенденция. PEPP е създаден преди всичко, за да бъде резервна система за осигуряване на безпроблемното предаване на решенията ни за паричната политика и да бъде начин за осигуряване на ликвидност. И беше изключително ефективен. Предвид огромния си размер той има и втора функция, а именно да засили позицията на паричната политика. Но това е инструмент за спешни случаи, създаден поради пандемията”, почертава Мерш.  

Централният банкер прави аналогия с демокрацията. "Винаги е по-лесно да управлявате, ако имате аварийни правомощия и удължавате аварийните правомощия. PEPP е авариен инструмент. Ние заявихме, че сме се лишили от определен брой самоналожени ограничения с оглед на пандемията и с оглед на нейния изключителен характер и заплаха - а това означава, че това трябва да бъде временна мярка”.

Перспективите пред икономическия растеж и инфлацията в еврозоната не са се влошили, откакто ЕЦБ реши по-рано този месец да остави без промяна своята парична и лихвена политика, заяви още Мерш.

"Разглеждайки също така новопостъпващата информация, мисля, че нищо не сочи към по-нататъшно влошаване, поне не по отношение на цените и на производството“, отбелязва той.

"Това се основава на предположението, че нещата продължават както са в момента и че няма да има сериозно влошаване на здравословния фронт във връзка с коронавирусната пандемия", допълва Мерш. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още