IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Колко дългове може да понесе една страна?

Япония е мегадлъжник с огромните 270% от икономическата продукция, а централната банка е най-големият кредитор

16:23 | 22.09.20 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Сградата на японската централна банка. <em>Снимка: Kiyoshi Ota/Bloomberg</em></p>

Сградата на японската централна банка. Снимка: Kiyoshi Ota/Bloomberg

Зависимост от паричнополитическата дрога

Японският пример обаче показва също, че тази стабилизация на националния дълг е зависима. Колкото и да крещеше централната банка, от спестявания няма и следа. За политиците беше много по-лесно да продължат да разчитат на сладката дрога на централната банка.

Премиерът Коидзуми отложи повишаването на ДДС въпреки съветите от бюджетни експерти на фона на процъфтяващата икономика. Само правителство на лявоцентристката Демократическа партия обеща да удвои данъка върху потреблението в две стъпки - до десет процента. То бе гласувано незабавно през 2012 г. - и политическият приемен син на Коидзуми Абе дойде на власт.

Абе направи политиката приемлива под крилатата фраза „Абеномика“, „преоткриване на паричната и фискалната политика“, казва икономистът Шулц. „Тенденцията вече беше в посока на това централното банкиране да финансира националния дълг“, казва Шулц, „Абе установи това.“ С три „стрели“ Абе искаше да изведе Япония от дефлацията и да поеме по пътя на инфлация от два процента и три процента растеж.

Идеята: инфлацията обезценява дълговете, растежът увеличава данъчните приходи. Най-важната стрела на Абе беше паричната политика: Харухико Курода, като ръководител на Японската централна банка, първоначално купуваше огромни суми държавни облигации, за да събуди очакванията за инфлация.

По-късно имаше покупки на листнати акции и фондове за недвижими имоти. Щедрата фискална политика и обещанието за увеличаване на потенциала за растеж на Япония чрез реформи бяха другите два компонента на Абеномиката.

Страната всъщност обеща в международен план през 2010 г., че ще представи балансирани бюджети от 2020 г. С това правителството в Токио искаше да успокои опасенията за високия дълг на Япония след световната финансова криза. Но Абе бързо погреба това обещание. По време на неговото управление националният дълг се е увеличил до 240 процента от БВП още преди коронакризата.

Резултатите от Фаустовския пакт са драстични: централната банка сега притежава около 50 процента от националния дълг. С толкова голяма пазарна мощ тя вече контролира и кривата на доходност: краткосрочните облигации се търгуват на минус, десетгодишните JGB - на около нула процента. По-дългосрочните JGB остават на положителна територия, така че животозастрахователите да не бъдат напълно разрушени. Освен това централната банка се превърна в мълчалив главен акционер в много големи корпорации.

В същото време икономическото производство се повиши малко, а цените на акциите - по-силно. Дори наскоро цените на жилищата отново започнаха да се покачват

Междувременно Абе дори успя да намали леко дела на дълга, тъй като икономиката расте. Но: "Противно на това, което първоначално се надявахме в Абеномиката, за съжаление това не бе подходящо като политика на растеж", казва икономист Шулц. В допълнение, политиката с ниски лихвени проценти означава, че много ресурси остават обвързани в области и компании, които не се развиват много добре и които не са много печеливши, и че капиталът се натрупва в „сигурни убежища“ като недвижими имоти или големи компании.

Заключението на Шулц: „Без допълнителен растеж тази политика на държавния дълг ще доведе само до отлагане на структурните проблеми за бъдещето“. Настоящите поколения вече плащат. „Паричната политика е много евтин и ефективен данък“, казва Шулц.

От една страна, японците плащат с неизпълнените лихвени проценти, от друга страна - чрез стагнация на реалните заплати. Правителството сложи край на укриването на данъци от богатите посредством по-строги данъчни насоки. Всеки, който иска да се премести от Япония, трябва да плати „изходен данък“ върху глобалното си състояние.

Правителството предприема целенасочени действия срещу страничен ефект от свръххлабавата парична политика, които карат много хора в САЩ да протестират на улицата: Япония връща пари на своите граждани чрез по-високи детски надбавки, безплатно обучение и държавни субсидии за социално осигуряване. Защото иначе потопът от пари тече през акции и имуществени балони, особено в джобовете на богатите.

Актът за балансиране на страната обаче става все по-труден с нарастването на дълга. Сред рейтинговите агенции кредитоспособността на Япония вече е доста под тази на Германия и само малко над тази на Испания.

Рисковете за Япония растат

Fitch понижи кредитната перспектива на Япония от “стабилна” на “отрицателна” през юли. Коронакризата не само задълбочава предизвикателството за намаляване на дълга в средносрочен план, но Fitch също така критикува „смесения опит на Япония за фискална консолидация през последното десетилетие“.

В същото време рисковете нарастват. Възможна точка за срив на японската тактика за забавяне е внезапната лудост на инвестициите или потреблението от японски компании или семейства, което може внезапно да предизвика по-висока инфлация. Друга възможност за срив е превръщането на текущия положителен платежен баланс в отрицателен. В този случай Япония ще трябва да вземе повече заеми в чужбина, което може да повиши лихвените проценти и да предизвика дългова криза.

Икономистът и бивш съветник на Абе Харуо Шимада обвинява Абе, че още повече е натоварил бъдещите поколения, като отлагаше консолидацията на бюджета. Но засега дълговият експеримент в Япония продължава. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 1
vzhekoff
преди 4 години
Японското население ударно намалява. От една страна това води до ръст на БВП на глава от населението, от друга - няма как БВП да расте при такъв спад. От трета страна дългът на глава от населението расте главоломно. 270% дълг към БВП е пълна катастрофа и единственото, което следва е инфлация - без значение дали японският НСИ я отчита или не.Нека обяснят на някой японски пенсионер, чиийто пари са вложени в 10 годишни ДЦК на 0% лихва, как парите му са със същата и дори по-висока покупателна сила, спрямо преди 10г. Те не случайно облягат "бягащите" в чужбина - трябва да се съдере всичко до кожа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 2
ing5rov
преди 4 години
Зависи колко е крадлива и наведена колониалната администрация , за колко Ф16 примерно мое да тръшне кеш ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 0
Setver
преди 4 години
Абе нали знаете че ДДСто там е само 10% ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 4 години
колкото си иска... стига някой да и дава...:))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 4
mrynmryn
преди 4 години
Толкова колкото може да плаща, без да взима нови с тая цел? Че си взел дълг не е лошо, лошо е като нямаш идея за тия пари или го ползваш да погасяваш стари. Ако тия пари се ползват, за да вдигнеш икономиката, ще е в пъти по-добре отколкото да ги раздадеш за пенсии, които ще отидат я на депозит в банка, я под леглото или ще са хвърлени от терасата на някоя "мaнгycта".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още