IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Задава ли се срив на долара?

Светът вече има сериозни съмнения в някога широко приеманата презумпция за американска изключителност

22:30 | 16.06.20 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Ерата на "изключителната привилегия" за американския долар като основната световна резервна валута приключва. Фразата за привилегията бе пусната в употреба от френския министър на финансите (и бъдещ президент – бел. прев.) Валери Жискар д'Естен през 60-те години на миналия век до голяма степен от безсилие, недоволствайки от САЩ, който се възползваха от останалия свят, за да поддържат своя раздут стандарт на живот. Почти 60 години светът се оплакваше, но не направи нищо по въпроса. Тези дни свършиха, пише Стивън Роуч за Bloomberg.

Вече разтърсен от пандемията Covid-19, жизненият стандарт в САЩ е на път да бъде свит, както никога досега. В същото време светът изпитва сериозни съмнения относно някога широко приетата презумпция за американска изключителност. Валутите установяват равновесието между две сили - вътрешният икономически фундамент и чуждестранното възприятие за силата или слабостта на държавата. Балансът се измества и сривът в долара може би е предстоящ. 

Семената на този проблем бяха посяти от сериозния недостиг на вътрешни спестявания в САЩ, който беше очевиден преди пандемията. През първото тримесечие на 2020 г. нетните национални спестявания (коригирани с амортизацията) на домакинствата, бизнеса и държавния сектор, спаднаха до 1,4% от националния доход. Това е най-ниското ниво от края на 2011 г. и една пета от 7-те процента в периода 1960-2005 г.

Изпитвайки недостиг на вътрешни спестявания и желаещи да инвестират и да растат, САЩ се възползваха чудесно от ролята на долара като основна световна резервна валута и привлякоха излишъците от чужбина, за да решат проблема си. Но не и без да платят цена. За да привлекат чужд капитал, САЩ поддържаха дефицит по текущата си сметка - което е най-широката мярка за търговията, тъй като включва инвестициите - всяка година от 1982 г. насам.

Covid-19 и икономическата криза, която пандемията предизвика, усилват това напрежение между спестяванията и текущата сметка до пръсване. Виновникът: набъбващият дефицит в държавния бюджет. Според двупартийната Бюджетна служба към Конгреса федералният бюджетен дефицит вероятно ще нарасне до мирновременен връх от 17,9% от брутния вътрешен продукт през 2020 г., преди надяваме се да намалее до 9,8% през 2021 г.

Значителна част от фискалната подкрепа първоначално беше спестена от уплашените безработни американски работници. Това облекчава част от непосредствения натиск върху цялостното национално спестяване. Месечните данни на Министерството на финансите обаче показват, че свързаното с кризата разширяване на федералния дефицит далеч надмина предизвикания от страха ръст при личните спестявания, като априлският дефицит е 5,7 пъти по-малък от този за първото тримесечие, или с 50% по-голям от априлското увеличение на личните спестявания.

С други думи, интензивният натиск надолу вече се гради върху вече рязко понижените спестявания в страната. В сравнение със ситуацията по време на световната финансова криза, когато вътрешните спестявания бяха нетно отрицателни за първи път, средно -1,8% от националния доход от третото тримесечие на 2008 г. до второто на 2010 г., сега е вероятен значително по-рязък спад на отрицателен територия, може би до нечуваната зона от -5% до -10%.

Последна актуализация: 14:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 9 rate down comment 5
Jorkata
преди 4 години
Според мен - срив няма да има, но в следващите 3-5-10 години доларът от основната световна валута ще бъде сведен до една от многото останали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 2
_PMP_
преди 4 години
Дядото поне е бил накакъв, а ти кой си?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 4
honaniga
преди 4 години
Всяка година в продължение на 75 години го чакаме този момент.Чудно защо не става.Чакам момента юана да стане на мястото на долара.Аз съм от олигарсите.Другите да се оправят.Голям смях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 3
Lucifer
преди 4 години
Без алтернатива $ си остава вечен ***!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 9
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Ох, горките, все се надяват, все очакват и все с празни ръце.Нищо, понадявайте се още малко, слушайки бръщолевенията на нялакъв изчаткал френски пенсионер, бил министър преди 60 години!! Първо се пригответе с отговор на въпроса С какво ще смените долара, после алабализмите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 3
Sandy
преди 4 години
Трябваше да се срине още преди 1 година, но го отложиха. Сега дали пак ще се напънат с отлагането, ще видим. САЩ отдавна знаят какво иде, но драскат със зъби и нокти, защото този път с война не могат да си изчистят дълга.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 6
дядя Вова
преди 4 години
Срив?Или срутване!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 13
nkavrakov1982
преди 4 години
Краткия отговор е НЕ.Просто защото никой няма публично да Ви напише какво ще стане с долара.Щом говорят за срив,очаквайте възход Просто е.Важи за всичко.Винаги четете медийната манипулация наобратно.И така винаги ще сте на правилната страна и ще имате вярната информация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още