Износът на американски стоки за Европейския съюз (ЕС) възлиза на 337 млрд. долара през 2019 г., което е увеличение с 6% спрямо предходната година, според доклада „Трансатлантическата икономика 2020“. Американският износ за ЕС е три пъти по-голям от обема, изнесен за Китай, съобщава Euractiv.
Докладът „Трансатлантическата икономика“ е годишно проучване, фокусирано върху търговията и инвестициите между САЩ и Европа. Изданието за 2020 г. е публикувано в четвъртък (26 март) от Даниел С. Хамилтън и Джоузеф П. Куилан от Института за външна политика към университета „Джон Хопкинс“.
Въпреки че някои национални икономики преминават през протекционистки момент - тук можем да цитираме известния лозунг на Доналд Тръмп „Америка на първо място“, отношенията с други страни продължават да бъдат основен фактор за развитието на икономиките. Значението на отношенията между Европа и САЩ, внимателно наблюдавани от Пекин, е пример за това.
Докладът коментира търговските преговори на САЩ както с Китай, така и с Европа. Администрацията на Тръмп по-рано даде приоритет за постигане на споразумение с Пекин, за да намали огромния търговски дефицит с Китай. Само че преговорите бяха прекъснати от пандемията от COVID-19.
Докладът показва, че през 2019 г. САЩ са внесли стоки от ЕС на стойност 515 млрд. долара, подчертавайки все още наличния „значителен дефицит на САЩ“ с ЕС.
Според доклада през 2019 г. 50% от чуждестранните инвестиции в САЩ идват от Европа (125 млрд. долара). САЩ и Европа остават основен източник и дестинация за преки чуждестранни инвестиции.
По отношение на заетостта се изчислява, че през 2018 г. са създадени около 4,9 млн. нови работни места в Европа от американски компании. Великобритания (1,5 млн. работни места), Германия (710 хил. работни места) и Франция (500 хил. работни места) са страните, които се възползват най-много от американската инициатива. В САЩ европейските компании са създали за същото време 4,7 млн. директни работни места.
Проблеми във взаимоотношенията: Китай и COVID-19