Пазарите не са подготвени за това колко далеч може да стигне глобалното разпространение на коронавируса и колко тежко може да бъде влиянието му, а вълненията едва сега започват, заяви влиятелен управител на инвестиционен посредник, цитиран от Bloomberg.
Предупреждението е на портфолио мениджъра на Allianz Global Investors Майк Ридел. „Скоростта в промените на настроенията на пазара очевидно е драматична“, каза Ридел.
Стратегическият облигационен фонд на Ридел показа по-добри резултати от 98% от подобни колективни инвестиционни схеми през изминалите дни, когато пазарите се сблъскаха с рекордно ниска доходност на облигациите, резки спадове на финансовите пазари, остри колебания на валутните пазари и намаляване на лихвените проценти от страна на централните банки, включително спешния ход на Федералния резерв на САЩ.
Мениджърът на Allianz се подготвя за колебания на пазарите от няколко месеца и смята, че скорошната несигурност все още е твърде слаба. Той използва опции, за да заложи на повече валутни колебания и също така прогнозира, че доходността по краткосрочните облигации на САЩ да спадне още повече, тъй като според него Фед ще намали лихвените проценти почти до нула.
„Ако глобалните данни наистина се окажат неблагоприятни през следващите седмици и месеци, инвеститорите ще разберат, че централните банки не могат да излекуват икономиката от коронавируса“, каза Ридел.
Страховете от заразата и наложените ограничения на движението силно засегнаха икономическите настроения и активност. От ОИСР намалиха прогнозата си за ръста на глобалната икономика с 0,5% и предупредиха, че вирусът тласка световната икономика към свиване.
Централните банкери изразяват готовност да използват целия си инструментариум от политики, за да се опитат да ограничат всеки икономически удар. Инвеститорите бяха по-агресивни в очакванията си за парично стимулиране след изненадващото намаление на лихвите с 50 базисни пункта от страна на Фед на 3 март.
Едногодишната волатилност на валутната двойка евро-долар, която се изкачи в края на февруари до най-високото си ниво от средата на 2019 г., спадна оттогава до средното си ниво за последната година от около 6%. Ридъл казва, че залагането на увеличение във валутните колебания чрез опции е невероятно евтино през януари.
Въпреки че се е отказал от някои от тези залози, смятайки, че икономиката в еврозоната вече е в рецесия, той очаква волатилността на валутата да бъде "два пъти по-висока", ако ситуацията се влоши.
„Ограниченията и по същество затварянето на големи части от световната икономика причинява значителни икономически и финансови пазарни щети“, добави Ридел.