Започва първата пълна търговска седмица за тази година. Отзвуците от удара на САЩ над летището в Багдад, довел до смъртта на най-влиятелния ирански генерал, продължиха през целия уикенд. Министърът на отбраната на Иран предупреди за последствия за всички, които са на страната на САЩ. От Ислямската република заявиха също, че вече няма да се пръдържат към ядрената сделка. Президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи, че САЩ са набелязали 52 цели в Иран и заяви готовността си да удари Иран по "непропорционален начин".
Основният фокус за пазарите след атаката беше петролът и може би следващите седмици ще бъдат доста динамични за суровинните цени, особено след като от САЩ предупредиха, че Иран може би планира поредната атака срещу Саудитска Арабия. Ход, който напълно разтърси пазарите на петрол през септември.
Що се отнася до политическите събития в Европа, испанецът Педро Санчес не получи достатъчно гласове, за да спечели първия парламентарен вот за съставяне на правителство, но анализаторите прогнозират успех за начинанието му при втория вот, планиран за вторник. Съставянето на ново правителство ще сложи край на дългия период на политическа стагнация за страната.
От друга страна, още двама изтъкнати кандидати влязоха в надпреварата за ръководството на Лейбъристката партия в Англия - Джес Филипс и Кийър Стармер.
Инвеститорите насочват вниманието си и към нарастващата битка за бюджета в Португалия и смяната на хърватския президент.
Очаква се европейският бизнес пак да се насочи към покупката на държавни облигации, считани за убежище на фона на нарастващото напрежение между САЩ и Иран.
Голям интерес за инвеститорите представляват и думите на Марио Драги (бившият управител на ЕЦБ) и Джанет Йелън (Бившият гуверньор на Фед), които заявиха, че централните банки не разполагат с инструментите за справяне със страшните икономически предизвикателства както пред Европа, така и пред САЩ.
Още понеделник ни посреща с нови данни за състоянието на глобалната икономика. Предстои да бъдат оповестени данни за общия индекс на мениджърите по поръчките PMI за еврозоната, Германия , Великобритания и САЩ.
Във вторник от Министерството на търговията на САЩ ще оповестят данните за състоянието на търговията през ноември. През октомври търговският дефицит на страната се сви до 47,2 милиарда долара, тъй като вносът на потребителски стоки в САЩ продължи да намалява. Докладът за търговията от ноември ще предложи поглед върху степента, в която забавянето на глобалния растеж влияе върху американската икономика. Анкетирани от The Wall Street Journal икономисти очакват търговският дефицит да се свие допълнително до 43,6 милиарда долара през ноември. Отново във вторник ще бъдат изнесени данни за ускорението на инфлацията в еврозоната на годишна база през декември.
Четвъртък ще бъде важен ден за Китай, тъй като властите ще оповестят данни за нивата на инфлацията в страната през декември. Икономистите очакват индексът на потребителските цени да нарасне с 4,6% на годишна база, в сравнение с отчетените през ноември 4,5%. В същия ден ще бъдат публикувани и данни за нивото на индустриалното производство в Германия. Показанията са от особена важност за най-голямата икономика в Европа, която поради забавянето в промишления си сектор се намираше на ръба на рецесията през третото тримесечие на 2019 г.
Ще бъдат изнесени и данни за състоянието на пазара на труда в еврозоната. Тъй като производителите износители от региона са изправени пред по-слабото търсене през 2019 г., валутната зона разчита на собствените си потребители, който да стимулират икономическия растеж. Но политиците се притесняват, че колкото по-дълго продължава спадът на производството, толкова по-вероятно е това да се отрази на пазара на работните места. Засега равнището на безработица остава по ниско от нивата, които се наблюдаваха от преди финансовата криза, но проучванията показват, че увеличението на безработицата може да наближава. Очаква се цифрите за ноември да покажат непроменен процент на безработица от 7,5%, а всяко покачване на показателя би предизвикало опасения от по-нататъшно забавяне на растежа през 2020 г.
В петък вниманието ще продължи да бъде насочено към пазара на труда, но този път в САЩ. Очаква се американското трудово министерство да публикува отчета си за работните места през декември. През ноември американската икономика добави 266 000 ново работни места, а равнището на безработица се понижи до 3,5% или най-ниското си ниво от 1969 г. Тези данни показват, че американската икономика остава стабилна. Сега предстои да видим как се е развил пазарът на труда в самия край на 2019.