Две от най-големите пречки пред световната икономика бяха – макар и частично, преодоляни тази седмица.
Потиснати през по-голяма част от 2019 г. от търговското напрежение и политическия риск, прогнозите за световния растеж ще навлязат в 2020 г. на по-стабилна основа, след като САЩ и Китай постигнаха частично търговско споразумение, а бъдещето на процеса по Brexit се изясни, посочва Bloomberg в свой материал.
„Китайската търговска сделка и британските изборни резултати премахнаха значителен риск, надвиснал над пазара и компаниите“, посочва Бен Емънс, управляващ директор за глобални макро стратегии към Medley Global Advisors. „Доверието на бизнеса би трябвало да получи голям тласък, който може да доведе до подновяване на инвестициите в световен мащаб, възстановяване на запасите и съживяване на глобалните търговски обеми“, допълва той.
Също както финансовите пазари, повечето икономисти взеха предвид като фактор постигането на споразумение от първа фаза между САЩ и Китай под една или друга форма, когато правиха прогнозите си, че световната икономика ще се стабилизира през 2020 г. след заплахата от рецесия по-рано през годината.
Сделката между американския президент Доналд Тръмп и неговия китайски колега Си Дзинпин означава, че някои от най-рискованите сценарии очаквани само няколко месеца по-рано, сега изглеждат по-малко вероятни. Икономистите на Bloomberg очакваха през юни, че сметката от американо-китайската търговска война може да достигне сумата от 1,2 трлн. долара до 2021 г., като последствията ще се разпространят в азиатската верига на доставки. Тези прогнози се основаваха на 25-процентни мита върху цялата търговия на двете страни и 10-процентен спад на фондовите пазари.
Въпреки всичко сделката от първа фаза оставя нерешени някои трудни въпроси, поставяйки основите за нови сблъсъци догодина, когато ще се проведат следващите президентски избори в САЩ през ноември. Все още без отговор остават оплакванията на САЩ за мрежата от китайски субсидии – от евтиното електричество до евтините кредити, върху които Пекин изгради индустриалната си мощ. По думите на президента Тръмп преговорите за втората фаза от търговското споразумение ще започнат незабавно.
Колкото до Brexit, категоричната изборна победа на Консервативната партия на премиера Борис Джонсън означава, че Великобритания ще напусна Европейския съюз на 31 януари.
Междувременно Джонсън трябва да договори ново споразумение за съвместна търговия с ЕС до края на следващата година, което означава, че на хоризонта се задава още несигурност.
Развитията от последните седмици станаха факт на фона на по-обширни признаци, основно при измерителите на промишлеността, че търсенето в по-голяма част от света се е стабилизирало. Международният валутен фонд също изпрати положителни сигнали, но само ако основното търговско напрежение се успокои.
Ръководствата на централните банки също подеха по-оптимистичен тон през седмицата.
Управителят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард заяви, че икономическото забавяне на еврозоната показва знаци за достигане на дъното си. В същото време управителят на Федералния резерв Джером Пауъл посочи, че прогнозите за САЩ остават благоприятни. Китайското правителство също каза, че ще подобри ефективността на фискалната си политика през 2020 г., а в Япония се планират нови фискални стимули.
Икономистите на Morgan Stanley очакват световната икономика да възстанови в известна степен инерцията си през следващата година, като растежът ще достигне 3,4% до края на 2020 г. от 2,9% през четвъртото тримесечие на тази. Това обаче до голяма степен ще се дължи на възстановяването в останалата част на света, а не толкова в САЩ.
преди 4 години Сега държавите са при условия на неправилно емитиране на пари.Фаталната грешка на централната банка нанася щети.При запазване на банковата грешка, икономическият растеж създава условия за допълнителни щети.Спасението от криза е възможно.За устойчив държавен просперитет е необходимо правилно емитиране на пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар