Нещата не изглеждат добре за долара. Според американската банка Morgan Stanley се задава пресищане на пазара, а от Standard Chartered предупреждават, че разрастващата се парична основа на САЩ ще подкопае цената на американската валута.
Налице е нарастваща наличност, след като Федералният резерв ускори наливането на долари в системата за банково финансиране от септември насам. Това обаче рискува да изяде от доходността, която американските пазари предоставят. На този фон нарастват шансовете новото ръководство на Европейската централна банка да предприеме действия за ограничаване на политиката на стимули за еврото, посочва Bloomberg.
„Досега прибавянето на ликвидност от Фед беше абсорбирано от търсенето на пари от търговските банки във връзка с края на годината“, посочват стратези на Morgan Stanley. Те предупреждават, че с преминаването на този период „недостигът на долари може да се превърне в излишък на долари“.
Всичко това, комбинирано с други налични фактори като силния растеж извън САЩ, прави спада в стойността на долара една от основните тенденции за наблюдение през следващата година. И макар ръстът на глобалния брутен вътрешен продукт да се забавя до 3,1% през тази година, той остава с близо един процентен пункт над този в САЩ, показват изчисления, обобщени от Bloomberg.
Според проучване на Standard Chartered силният растеж на паричната основа в САЩ от 2011 г. насам е добър индикатор за силата на еврото.
В същото време несигурността около разследването за импийчмънт срещу американския президент Доналд Тръмп, както и предстоящите избори за държавен глава в САЩ през 2020 г., могат да се отразят върху апетита за долари, което на свой ред да повлияе и върху съотношението му спрямо еврото. Във вторник, към 9:15 ч., цената на еврото спрямо американската валута се вдига до 1,080 долара.
От Credit Agricole посочват, че най-лошото за двойката евро-долар може и вече да е в миналото, тъй като налице са признаци, че икономическото отслабване в еврозоната може би е към своя край.
Това прави предстоящите за публикуване в петък данни за индекса на мениджърите по поръчките в еврозоната от още по-голямо значение. Потвърждение, че икономиката в региона не е под толкова голямо напрежение, колкото се смяташе, може да даде тласък на единната валута.
Стимулът, който повечето анализатори посочват, е евентуалното постигане на напредък в търговските преговори между САЩ и Китай. Ако няма сделка и бъдат наложени нови мита, доларът може да поскъпне и рисковете за глобалната икономика да се увеличат.
Въпросите около евентуалните фискални стимули за Германия и несигурността във връзка с бъдещата политика на ЕЦБ също са рискови елементи пред еврото. Несигурният растеж рискува да подхрани още призивите за фискално стимулиране, както и несигурността на ЕЦБ, което допълнително ще лиши от подкрепа единната валута.
„На фона на раздираната от вътрешни разногласия за паричната политика ЕЦБ, в началото на ерата на Кристин Лагард, политиката на еврозоната е също толкова блокирала и неясна, както винаги“, посочва стратегът на Bank of New York Mellon Джон Велис.