IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Законността не е проблемът на италианските мини-ботове

Паралелните валути могат да циркулират и без статут на законно платежно средство

10:40 | 08.08.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

От известно време италианското правителство си играе с идеята за въвеждане на мини съкровищни облигации - така наречените мини-ботове (от BOT – bills of treasury), с които да изплаща дълговете си към частния сектор. Парламентарният вот през май, който одобри предложението, спечели на идеятата допълнително доверие, пише Изабела Каминска за Financial Times.

Но мнозина не взеха идеята на сериозно. Това е грешка. Някои неправилно смятат, че тъй като ценните книжа ще се считат за паралелна валута, те ще бъдат определени като незаконни в еврозоната.

Това е така, защото страните членки на еврозоната са задължени да поддържат еврото като законно платежно средство в своите държави. По този начин схемата би била невъзможна за изпълнение, освен ако Италия не е готова да напусне еврозоната. Правилно се приема, че Италия не е готова да направи това.

На въпроса за мини-ботовете президентът на ЕЦБ Марио Драги не се сдържа. Той отбеляза: „Те са или пари, и тогава са незаконни, или са дълг, с което увеличават общия му размер.“

Но това мнение пренебрегва факта, че паралелните валути могат да циркулират и без статут на законно платежно средство. То също така не признава, че паралелните валути винаги са съществували и че в повечето западни икономики (дори в еврозоната) няма забрана за уреждане на търговски дългове в други форми на взаимно договорени ценни книжа или активи.

Статутът на законно платежно средство помага за създаването и популяризирането на валутата, но не е жизненоважен. Настоящата система разполага с множество паралелни валути, нито една от които не е законно платежно средство, но които безпроблемно си взаимодействат без правно противоречие.

Както посочва Английската централна банка, чековете, дебитните карти и безконтактните плащания не представляват законно платежно средство. Те също са форма на паралелна валута.

Причината, поради която е възможно да сме забравили степента и широчината на съществуващата паралелна валутна мрежа - която включва всичко от банковите пари до евродоларовия пазар – е фактът, че през последните години тя беше засенчена от появата на криптовалутите. Те се различават от традиционните паралелни валути по това, че нямат явен емитент или гарант.

Последна актуализация: 13:34 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още